Ranné nevoľnosti v tehotenstve? Najnovší výskum ukazuje, že pomôcť by mohli probiotiká

tehotná žena a probiotiká

Najnovší výskum ukazuje, že probiotiká znižujú nevoľnosť (Zdroj: Freepik/lookstudio)

V prvých mesiacoch tehotenstva sa často môžu dostaviť nepríjemnosti ako je zápcha, nevoľnosť alebo zvracanie. Podľa portálu Science Daily nimi trpí až 85 percent tehotných žien. Hoci takéto stavy nie sú nebezpečné, výrazne ovplyvňujú kvalitu života žien.

Doktor Albert Liu vypracoval vedeckú štúdiu, ktorá mala za cieľ odstrániť vyššie spomínané nepríjemné sprevádzajúce príznaky tehotenstva. Základom výskumu bolo podávanie probiotík tehotným ženám. Ide o prospešné mikroorganizmy, respektíve baktérie, ktoré sú bežne prítomné v tráviacom trakte.

Výsledky sú priaznivé

Počas tehotenstva sú charakteristické hormonálne výkyvy, ktoré ovplyvňujú aj zloženie črevného mikrobiómu – teda prospešných baktérií. Aj napriek tomu, že príčina nevoľnosti v tehotenstve stále nie je úplne objasnená, práve toto môže byť jej zdrojom. Doplnenie mikrobiómu napomáha vyrovnať túto nestabilitu a znižuje mieru nevoľnosti či zápchy.

Štúdie, ktorú doktor Liu vypracoval spolu s kolektívom, sa zúčastnilo 32 tehotných žien, ktoré užívali dvakrát denne probiotiká po dobu šiestich dní a následne mali dva dni pauzu. Po 16 dňoch bol experiment ukončený a vyhodnocovali sa výsledky. Tie ukázali, že pocity nevoľnosti sa znížili o 16 percent a zvracanie až o 33 percent. Ide teda o skutočne pozoruhodný efekt, ktorý si síce vyžaduje ďalšie skúmanie, no má rozhodne potenciál.Zdroj: plnielanu.sk, sciencedaily.com
Odporúčame