Na Zemi sa môžu minúť niektoré materiály používané v elektronike: Čo by pomohlo zlepšiť situáciu?

žena sa usmieva na telefón

Aj starý telefón môžete recyklovať (Zdroj: Freepik/freepik)

Vedci z britskej Kráľovskej chemickej spoločnosti (RSC) upozornili, že v najbližších rokoch by sa na našej planéte mohli vyčerpať zásoby materiálov používaných na výrobu elektroniky. Navrhujú ich preto recyklovať zo starých elektronických zariadení. Informovala o tom britská stanica BBC.

Narábanie s elektronikou je nešetrné

RSC odštartovala kampaň zameranú na neudržateľnosť ťažby vzácnych kovov používaných v elektronike. Zistilo sa, že ich dostupnosť môžu negatívne ovplyvniť aj rôzne svetové konflikty, počas ktorých ceny týchto kovov môžu stúpať. Stalo sa tak napríklad pri cenách niklu, ktorý je hlavnou surovinou pri výrobe autobatérií. Ceny niektorých kovov vzrástli v porovnaní s vlaňajškom až o 500%.

Odhaduje sa, že v roku 2021 sa vyhodilo až 57 miliónov ton elektroniky. „Naše spotrebiteľské správanie v súvislosti s elektronikou je neudržateľné a môže sa stať, že sa jednoducho minú surové zdroje, ktoré potrebujeme,“ upozornil predseda RSC Tom Welton. Dodal, že takéto správanie ničí aj životné prostredie.

Kovy sú potrebné na výrobu každodenných vecí

V nasledujúcom storočí by sa na Zemi mohli kompletne vyťažiť prvky ako gálium, arzén, striebro, indium, ytrium a tantal. Tieto materiály sa používajú pri výrobe LED osvetlenia, teplomerov, kardiostimulátorov, teleskopov, zrkadiel, turbínových lopatiek, mikročipov, antibakteriálnych povrchov či kontaktných šošoviek. Množstvo elektronického odpadu každoročne narastie o dva milióny ton.

Len 20 % z tohto počtu sa však cielene zbiera a recykluje. Z prieskumu realizovaného RSC, do ktorého sa zapojilo 10 tisíc respondentov z desiatich krajín, vyplýva, že spotrebitelia majú záujem o udržateľnejšie technológie – až 60 % opýtaných by prešlo ku konkurenčnej značke, ak by mali istotu, že sa produkty vyrábajú šetrnejšie.

Funkčnú elektroniku posuňte ďalej

Prieskum však odhalil, že väčšina ľudí netuší, ako zaobchádzať s vlastným elektronickým odpadom. Respondenti sa síce obávali dopadu nepoužívaných elektronických zariadení na životné prostredie, no neboli si istí bezpečnosťou recyklačného procesu.

Vedci navrhujú, aby výrobcovia a predajcovia elektroniky umožnili spotrebiteľom vrátiť staré elektronické zariadenia a zabezpečili ich recykláciu. Rovnako nabádajú ľudí, aby starú elektroniku neskladovali doma, ale aby nepoužívané mobily či iné zariadenia posunuli príbuzným, prípadne predali.Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame