Jedinečná príležitosť: Za kaštieľom v Betliari si môžete vysadiť vlastný strom!

kaštieľ Betliar

Za známym kaštieľom v Betliari si môžete vysadiť strom (Zdroj: Wikimedia Commons/Jan Pesula)

V nádhernom anglickom parku za kaštieľom v Betliari môžete mať svoj vlastný strom. Táto aktivita verejnosti ponúka možnosť podieľať sa na ochrane a obnove prírodného a kultúrneho dedičstva. Vďaka nej sa podarilo vysadiť už 120 stromov, pričom túto jar ich pribudlo 25. TASR o tom zo Slovenského národného múzea – Múzea Betliar informovala Veronika Straková.

Park bol už viackrát poškodený víchricami či inými prírodnými živlami. Zaujímavou aktivitou sa preto snažia doplniť chýbajúce dreviny na miesta, kde sa pôvodne nachádzali. Výsadba sa koná dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Vybrať si môžete napríklad buk, dub, lipu, jaseň, pagaštan alebo ďalšie druhy.

„Tieto stromy sú potom označené tabuľkou, kde je uvedený druh stromu a text, aký si darca praje mať napísaný. Ľudia zvyknú takúto výsadbu venovať blízkej osobe ako taký eko darček s trvácnou hodnotou, alebo chcú takýmto spôsobom uchovať na konkrétnom mieste v parku spomienku na niekoho blízkeho,“ spresnila s tým, že vysádzajú už odolnejšie, vzrastené stromy.

Ak chcete aj vy takýmto spôsobom prispieť k rozvoju parku, môžete sa e-mailom obrátiť na adresu brigita.nagyova@snm.sk.

Betliarsky park predstavuje neoddeliteľnú súčasť kaštieľa. „Bol budovaný postupne a do súčasnej podoby sa dostáva po 18. storočí. Do podoby parku ho dal prebudovať Leopold Andrássy. Rozlohou je pomerne veľký, tvorí ho 57 hektárov,“ uviedla Straková. Vyzdvihla tiež krásu rôznych zákutí, prírodných scenérií či malej parkovej architektúry. Nachádza sa tam napríklad Čínsky pavilón, Japonský most, Slobodomurársky pavilón, Rímsky vodopád a ďalšie.

Podľa Strakovej prichádza do parku dva- až trikrát viac ľudí ako do samotného kaštieľa. Park tak navštevuje okolo 200.000 ľudí ročne. „Svojím charakterom prírodného parku ponúka v podstate neobmedzené možnosti trávenia voľného času. Naozaj tu stretávame aj ľudí, ktorí sem chodia pravidelne a sme radi, že nás opätovne navštevujú. Park vnímame ako niečo, čo má naozaj veľkú pridanú hodnotu aj pre psychické zdravie a vlastne celkový „wellness“ našich návštevníkov,“ dodala.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jarná migrácia vtákov v PIENAPE: Ochranári vyčistili množstvo búdok a pridali k nim aj nové

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame