Prezentácie prác mladých lekárov: Kramárenský deň klinického výskumu ukázal novinky nielen z oblasti detskej medicíny

Lekári

Na Slovensku máme mladých lekárov, ktorí mali možnosť prezentovať svoje práci v rámci tejto akcie (Zdroj: Freepik/freepik)

V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) sa včera vo štvrtok konal šiesty ročník Kramárenského dňa klinického výskumu. Cieľom tohto špecializovaného podujatia bolo odprezentovanie dosiahnutých výsledkov mladých lekárov a tiež spojenie medzi kolegami nielen z nemocnice na Kramároch, ale aj z iných pracovísk na Slovensku či zo zahraničia. Stretnutie malo taktiež za úlohu posilniť spoluprácu špecialistov v prospech chorých detí.

Rozoberali rôzne druhy výskumov

O detailoch informovala o hovorkyňa ústavu Dana Kamenická. Ako sa vyjadril šéf NÚDCH Peter Bartoň, spomínaná vedecko-výskumná práca mladých lekárov je motorom celej medicínskej činnosti.

„Som veľmi rád, že sa nám po pandémii podarilo Kramárenský deň opäť zorganizovať a môžeme informovať o najnovších metódach diagnostiky a liečby detských pacientov vo všetkých špecializáciách v našej nemocnici. Celkovo kolegovia prihlásili 25 veľmi kvalitných a precízne vypracovaných prednášok, ktoré sme zaradili do programu konferencie,“ dodal.

Niektoré príspevky popísali výsledok prenosu vedeckých objavov z laboratória do klinickej praxe. „Sama som nadšená, že sa na našich pracoviskách robí takýto priekopnícky výskum,“ dodala Ľudmila Podracká, prednostka Detskej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH. Mladí lekári mali v rámci podujatia čas a priestor na odprezentovanie výsledkov svojej práce.

Budúci lekári sa učia od tých najlepších

„Najskôr na pôde nemocnice za podpory skúsenejších kolegov, neskôr na medzinárodných odborných podujatiach v silnej konkurencii zahraničných špičkových odborníkov. Aby vedeli vypracovať kvalitný abstrakt, diskutovať o probléme a vedeli sa postaviť nielen k pacientovi, ale tiež sumarizovať výsledky a spraviť terapeutický záver,“ vysvetlil prednosta Ortopedickej kliniky LF UK a NÚDCH Milan Kokavec.

„Podujatia ako Kramárenský deň klinického výskumu majú pre medicínu veľký význam. Veľa sa aj v posledných týždňoch hovorilo o tom, že nemocniciam chýbajú mladí lekári, ktorí by chceli zotrvať na svojich pozíciách. Verím, že práve vďaka podobným aktivitám, keď sa šikovní mladí lekári majú šancu učiť od tých skúsenejších a pracovať na svojej akademickej kariére, ale aj na zlepšení klinickej praxe, bude medikov na našich lekárskych fakultách pribúdať,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Sezóna vší je v plnom prúde: Odborníčka poradí najlepšiu prevenciu!

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame