Sezóna vší je v plnom prúde: Odborníčka poradí najlepšiu prevenciu!

Ako zabrániť prenosu vší u detí? (Zdroj: Freepik/freepik)

Vši sa vo zvýšenej miere vyskytujú skôr v zimnom období. Aby sa zabránilo ich prenášaniu, mali by ste začať včasným a dôsledným ošetrením vlasov dezinsekčným prostriedkom. Na sociálnej sieti na to upozornil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Kombinujte viaceré metódy

„Opatrenie je účinné iba v prípade, ak sa umytie vlasov šampónom proti všiam uskutoční v rovnakom čase u všetkých postihnutých osôb, to znamená u všetkých žiakov danej triedy alebo školy vrátane zdravých žiakov a členov ich rodín,“ priblížil.

Ak už vaše dieťa vši predsa len dostane, pri odvšivovaní kombinujte fyzické metódy, napríklad odstraňovanie vší a hníd z vlasov rukami alebo hrebeňom a tež kombináciou prípravkov z lekárne.

Dezinsekcia okolia nie je potrebná 

„Vši a hnidy vyčesávajte z vlhkých vlasov, smerom od pokožky až po končeky vlasov. Po každom prečesaní vlasy dôkladne prezrite a hrebeň umyte,“ doplnila Jana Hamade, zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním sa na hygienu detí a mládeže.

O celkovú dezinsekciu prostredia sa starať nemusíte, voš mimo hostiteľa neprežíva. Dôkladne však vyperte posteľnú bielizeň a vydezinfikujte predmety, s ktorými sa dieťa dostáva často do kontaktu, napríklad hrebene, sponky či hračky. „Dôslednou starostlivosťou o spomínané osobné premety či bielizeň zamedzíte opätovnému zanášaniu vší do vlasov,“ spresnila.

Vši môže mať úplne každý

Zbaviť sa vší trvá približne 14 dní. „Prípravok na vši odstráni vši ihneď, ale ešte zostávajú hnidy, a to trvá asi dva týždne, kým sa zlikvidujú úplne,“  hovorí odborníčka s tým, že do kolektívu sa možno vrátiť, až keď sa na vlasoch nenachádza žiadna z foriem parazita.

Vši sa prenášajú pri osobnom kontakte. „Môže ich chytiť v podstate každý, postihuje všetky sociálne vrstvy obyvateľstva a nie je závislá od hygienických podmienok rodiny,“ dodala zástupkyňa hlavného hygienika SR. Zavšivenie sprevádzajú nepríjemné pocity, a to najmä svrbenie na hlave.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ochuťte si kávu, palacinky či toasty: Tento gaštanový sirup bude vašou novou obľúbenou prísadou do raňajok

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame