12 spôsobov, ako poraziť samotu: Vráťte do svojho života radosť, pocit spojenia a priateľstvá

dôchodcovia hrajúci spoločenskú hru Jenga

Nedostatok emocionálneho spojenia s ostatnými môže mať negatívny účinok na váš každodenný život (Zdroj: Freepik/pressfoto)

Či už ste odmalička spoločenský typ alebo plachý introvert, ste človek, ktorý potrebuje isté spojenie s ostatnými. Po roku sociálneho dištancovania mnohí ľudia zistili, že sa cítia viac sami ako kedykoľvek predtým. A to nie je dobré – nedostatok osobného spojenia môže viesť k emocionálnym a fyzickým problémom, ako sú:

  • problémy so spánkom,
  • pocit stresu,
  • zmenená funkcia mozgu,
  • zvýšené srdcové problémy,
  • vyššie riziko mŕtvice,
  • slabé rozhodovanie,
  • problémy s pamäťou,
  • vyššie riziko zneužívania návykových látok.

Na to, aby ste sa cítili izolovaní, nie je potrebná pandémia. Aj osobné udalosti v živote môžu spôsobiť, že sa budete cítiť „odpojene“ od ostatných. Ak sa v týchto dňoch cítite osamelo – možno viac ako normálne – tu sú spôsoby, ako tento problém prekonať.

Buďte k sebe milý

Váš vnútorný kritik môže živiť pocity osamelosti. Ak si myslíte, že sa líšite od ostatných ľudí alebo že medzi nich nezapadáte, môže byť ťažšie spojiť sa s ostatnými. Mohli by ste uviaznuť. Uvedomte si svoje myšlienky a vnímajte ich ako šancu urobiť nejaké zmeny. Práve uvedomenie si, že sa vymykáte, môže byť znakom toho, že možno potrebujete viac času s priateľmi a rodinou.

Buďte láskaví k ostatným

Vyčleniť si zo svojho plánu čas na pomoc druhým dokáže byť veľkým prínosom aj pre vás. Podanie pomocnej ruky môže odomknúť vašu vnútornú radosť a pomôcť vám cítiť sa ako súčasť väčšej komunity. Skontrolujte staršieho príbuzného alebo suseda. Staňte sa dobrovoľníkom vo vývarovni alebo na nejakej komunitnej akcii.

K zlému pridajte niečo dobré

Sú dni, ktoré vás môžu zarmútiť. Pozrite sa, kedy vás čakajú náročné dni a pridajte k nim nejakú zábavnú či príjemnú aktivitu, napríklad sa pokúste stretnúť s priateľmi alebo rodinou. Keď sa v deň, ktorého sa obávate, objaví niečo, na čo sa tešíte, môže vám to pomôcť a priniesť radosť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pociťujete stres alebo ste bez energie? Skúste účinky týchto dychových cvičení!

Adoptujte si zvieratko

Ak ešte nemáte domáceho maznáčika, zvážte jeho prijatie do vašej rodiny. Výskum naznačuje, že domáce zviera môže znížiť krvný tlak, zlepšiť náladu a zmierniť stres. Extra prítulná spoločnosť vám môže pomôcť aj vtedy, ak sa cítite osamelo. Uistite sa však, že zvládnete potrebné náklady a dodatočné úlohy.

Sociálne médiá používajte rozumne

Sociálne médiá vám môžu pomôcť cítiť sa v prepojení s inými, no zároveň príliš veľa času online môže viesť k osamelosti. Miestami dokážu sociálne médiá oklamať vašu myseľ, aby si myslela, že vytvárate skutočné spojenia, aj keď opak je pravdou. Sociálne médiá nie sú zlé, ale nemali by nahrádzať skutočné spojenia, ktoré sú kľúčové pre plnohodnotný a spokojný život.

Použite sociálne médiá, ktoré vám pomôžu nadviazať kontakty, ktoré presahujú rámec lajkov a komentárov. Hrajte online hry s rodinou a priateľmi. Vyskúšajte aplikácie, ktoré vám umožnia sledovať reláciu alebo film s inou osobou.

Znovu objavte radosť z hobby

Koníček – dokonca aj taký, ktorý robíte sám – vám môže pomôcť. Ten magický moment, keď sa „stratíte“ v niečom, čo vás baví, vám môže prekonať osamelosť. Môžete sa venovať starej záľube, ako je čítanie, varenie, fotografovanie alebo joga. Veci, ktoré zahŕňajú vaše ruky (ako pletenie a maľovanie), vám tiež môžu pomôcť stratiť pojem o čase – v dobrom slova zmysle. Alebo sa prihláste, aby ste sa naučili novému koníčku. Vyskúšajte kurz alebo si pozrite nejaké online videá. Na ceste stretnete ľudí so spoločnými záujmami.

Pokúste sa spojiť ostatnými

Nepotrebujete tisíce ľudí, aby ste sa prestali cítiť osamelo. Odborníci tvrdia, že mať niekoľko blízkych priateľov môže znamenať veľký rozdiel. Zavolajte niekomu, dohodnite si stretnutie, či už budete spolu osobne alebo virtuálne.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Medzinárodný deň bez fajčenia: Tabakové výrobky si dokáže samo kúpiť každé piate dieťa

Nájdite svoje prečo

Hľadanie zmyslu pre účel sa môže zdať ako samostatná misia, ale nie je. Účel je zakorenený v spolupráci s ostatnými. Keď nájdete poslanie svojho života, často nájdete aj tých, ktorí sú s vami na rovnakej ceste. Časť toho môže pochádzať z opätovného spojenia s vašou vierou alebo trávenia času premýšľaním. Hĺbkové skúmanie svojich koreňov môže tiež pomôcť definovať váš účel. Počúvanie príbehov o vašej rodinnej histórii môže zmierniť depresiu a zvýšiť sebavedomie. Dozvedieť sa o tom, ako sa vaši rodinní príslušníci dostali cez ťažké časy, vám môže pomôcť prekonať vaše vlastné výzvy.

Výskum naznačuje, že nostalgické aktivity, ako je listovanie starými rodinnými fotografiami, vám môžu pomôcť cítiť sa viac prepojení.

Choďte von

Či už ste s priateľom alebo sami, čas strávený v prírode vám môže zlepšiť náladu. Existuje veľa výskumov, ktoré ukazujú, že pobyt v prírode môže pomôcť ľuďom s osamelosťou. Urobte si deň voľna – oddýchnite si od práce alebo rodinných povinností a užite si deň v lese, parku či pri jazere. Ak pracujete z domu, vyskúšajte pracovať vonku, keď je pekné počasie.

Rozhýbte sa

Pohyb má množstvo výhod, vrátane toho, že vám pomôže prekonať pocit osamelosti. Vyskúšajte tanec, jogu, choďte na prechádzku alebo si nájdite kurz cvičenia. Zostať aktívny môže pomôcť s depresiou, úzkosťou, stresom a množstvom ďalších vecí, ktoré idú s osamelosťou ruka v ruke.

Nemáte čas alebo energiu na dlhé cvičenie? Žiaden problém. Začnite s 5 až 10 minútami každý deň a pokračujte ďalej. Štúdie ukazujú, že mierne cvičenie – pri ktorom dýchate ťažšie ako normálne a trochu sa zahrejete – môže mať veľké výhody.

Vyhľadajte odbornú pomoc

Každý sa z času na čas cíti osamelý. Odborníci však tvrdia, že problém nastáva, ak máte pocit osamelosti, prázdnoty a pocitu, akoby ste nikde nepatrili, viac ako raz týždenne. Ak sa nemôžete zbaviť týchto pocitov, možno sa budete musieť porozprávať s poradcom. Strata milovanej osoby, rozvod, odchod do dôchodku alebo presťahovanie sa do nového mesta môžu rozpútať pocity osamelosti. Terapeut vám môže pomôcť prekonať tieto chvíle a poskytnúť vám nástroje na ich zlepšenie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
ROZHOVOR Programko: Venovať sa IT sa oplatí v každom veku

Naučte sa milovať čas osamote

Môže to znieť zvláštne, ale tráviť čas osamote vám môže pomôcť, ak sa cítite osamelo. Je dôležité rozlišovať medzi osamelosťou a sociálnou izoláciou. Osamelosť je subjektívna. Sú ľudia, ktorí sú dosť izolovaní a nie sú osamelí, a iní, ktorí sú okolo mnohých ľudí s hlbokým pocitom osamelosti.

Čas strávený so sebou samým vás môže opäť nabiť energiou; prináša väčšiu jasnosť a sústredenie a podporuje kreativitu. Môže vám tiež pomôcť s vašimi vzťahmi, pretože trávenie kvalitného času so sebou samým vám môže pomôcť oceniť čas s ostatnými.

Ako pri všetkom, aj tu je kľúčová rovnováha. Ak trávite príliš veľa času osamote, vaše vnútro vám to napovie. Môžete mať pocit, že niečo nie je v poriadku. To môže byť znamenie, aby ste sa znova spojili s ostatnými.

Osamelosť nemusí byť vo vašom živote stála. Vykonanie niekoľkých zmien môže vrátiť radosť, spojenie a priateľstvá, ktoré na vás čakajú za rohom.

Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame