Ako jednať s nepríjemnými ľuďmi? Naučte sa ovládnuť situáciu vo svoj prospech

Ako jednať s nepríjemnými ľuďmi?

Ako jednať s nepríjemnými ľuďmi? (Zdroj: GettyImages)

Na nepríjemného človeka môžete natrafiť kdekoľvek. Vo vlaku, v práci a možno máte jedného, s ktorým sa nedokážete zladiť aj vo svojej rodine. Nesie si so sebou dávku negativity, zvláštneho správania a jeho prítomnosť vás rozrušuje okamžite, ako ho vidíte. Nikdy neviete, na koho natrafíte a ako prebehne vaša vzájomná reakcia, preto sa oplatí poznať niekoľko rád, ako pristupovať k nepríjemným a komplikovaným ľuďom.

Nezostávajte ticho

Situácie, kedy sa musíte vyrovnať s divným správaním iných ľudí, mávajú rôznu podobu. Môže to byť mladý tínedžer, ktorý kope nohami do vášho sedadla v autobuse. Rovnako tak aj kolegyňa, ktorá svojim večným sťažovaním kazí atmosféru v kancelárii už dlhé roky.

Otravným a nepríjemným ľuďom sa vyhnúť nedá. Určite však môžete hneď povedať svoj názor a ubrániť si tak svoje hranice. Síce tohto človeka zázračne nezmeníte, minimálne máte šancu, že sa aj on ohradí voči vám a preventívne sa stiahne do úzadia. Tichom totiž vyjadrujete súhlas s jeho správaním.

Komunikujte s jasným zámerom

Ak sa odvážite povedať si svoj názor, snažte sa ho učesať do minimálnych a výstižných viet. Potlačte zvýšený hlas, emotívne prevracanie očí alebo mračenie. Kontrolujte reč svojho tela a gestá. Ľudia, ktorých správanie považujete za neprimerané, si to totiž o sebe nemyslia. Je tiež možné, že ich na základe osobných skúsenosti v takomto negatívnom svetle vnímate iba vy. Inak povedané – pripúšťate možnosť, že ste voči nim zaujatí?

Medziľudské vzťahy vyžadujú veľkú mieru tolerancie a empatie. Aj človek, ktorý sa správa nerozumne, môže práve prežívať ťažké obdobie, alebo je to spôsob, akým kompenzuje a maskuje svoju vlastnú neistotu.


Mohlo by vás zaujať: Aj hádky majú svoje pravidlá: 10 rád, ako upokojiť emócie a zvládnuť konflikty


Rešpektujte

Pamätajte, že i človek s najkomplikovanejšou povahou, akú poznáte, si budete o sebe myslieť, že myslí a koná správne. A budete to práve vy, v kom zase on vidí nedostatky. Viete napríklad o tom, že každý účastník konfliktu sa zvyčajne cíti ako obeť? Dokonca aj tomu, kto úmyselne provokuje, mohlo byť kedysi ublížené.

Základom upokojenia kolízie či už z náhodného stretnutia, alebo v rámci dlhodobých vzťahov, je rešpekt. Nikto nemá rád, ak je s ním zaobchádzané, ako by bol hlúpy, neschopný alebo nekompetentný. Platí jednoduché, no za to dokonale fungujúce pravidlo: Správajte sa k druhým tak, ako by ste chceli, aby sa oni správali k vám.

Nedajte sa obrať o svoj pokoj

Najťažšie zo všetkého je v danej chvíli vyrovnať sa s vlastnou nervozitou a vnútorným nepokojom. O to viac, ak ide o človeka, s ktorým ste pravidelne v kontakte. Vtedy môžete už vopred pociťovať úzkosť z ďalšieho nevyhnutného kontaktu. V takom prípade už nad vami daná osoba (hoci o tom ani nevie) prevzala moc.

Dýchajte zhlboka, opustite miestnosť, zamerajte myšlienky úplne iným smerom. Nepríjemné situácie spôsobujú silný stres a veľmi rýchlo menia prirodzené reakcie, preto by ste im mali venovať čo najmenej pozornosti.

Myslite vo vzdialenej rovine

Nepríjemných ľudí vo svojom okolí môžete obchádzať, ignorovať a uchovať si zdravý odstup. Ak sa ocitnete zoči voči a tušíte, že to zase dopadne obojstranným hnevom, pokúste sa predstaviť si, či toto stretnutie nejakým spôsobom zasiahne do vášho života o týždeň, mesiac, či rok. Komplikované povahy nezmeníte, na silu svojej reakcie však máte plný dosah. Vybudujte si odolnosť voči ich nezdravému pôsobeniu. Napríklad tak, že budete posilňovať svoje zdravé vzťahy s ľuďmi, ktorí sú naladení na rovnakej vlne.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame