Povýšili vás a máte viac podriadených? Dajte si pozor, hrozí vám priberanie

Práca

thinkstockphotos.com

Našu hmotnosť ovplyvňujú rôzne faktory. Prvoradá je samozrejme životospráva, teda zloženie stravy či množstvo fyzickej aktivity. Okrem toho však zohráva úlohu aj dedičnosť a, ako sa ukazuje, aj náplň zamestnania.

Kilogramy navyše sú nepochybne výsledkom zlého stravovania a sedavého životného štýlu, ale súvisia aj s takými faktormi, ktoré si často neuvedomujeme. Na vine môže byť aj povaha zamestnania, ako to ukázal jeden austrálsky výskum, uverejnený v časopise Social Science and Medicine. Podľa údajov, ktoré získal tím psychológov z austrálskej Adelaidskej univerzity, sa ukázalo, že ten, kto má zamestnanie zahŕňajúce právomoc rozhodovať, býva častejšie pribratejší ako ten, kto má kontrolu nad svojimi povinnosťami a môže využívať vlastné schopnosti.

Výskumu sa zúčastnili stovky mužov a žien

Tieto výsledky boli získané analýzou vzorky asi 500 mužov a žien, robotníkov i zamestnancov. Okrem údajov týkajúcich sa výšky, váhy, objemu v páse a indexu telesnej hmotnosti (BMI) používali autori štúdie tiež dotazník, prostredníctvom ktorého zisťovali psychické a sociálne charakteristiky práce, vyhodnocovali, kedy je stresujúca, ale tiež aký dáva priestor pre osobnú kontrolu.


Mohlo by vás zaujímať: Workoholizmus vás môže obrať o veľa: Naozaj stojí povýšenie za to?


Máte v práci voľnosť? Skvelé, zrejme nepriberiete

Teda kto môže mať taký stupeň kontroly v zamestnaní, že môže slobodne využívať vlastnú zručnosť a schopnosti, má nižší index telesnej hmotnosti a menší objem v páse. Pracujúci, u ktorých prevažuje kontrola nad rozhodovaním, ktorí majú väčšiu moc nad ostatnými, sú zaoblenejší. To je signálom k tomu, že aj v úrade možno niečo urobiť proti epidémii nadváhy a obezity.

,,Vo vzťahu k faktorom, ktoré prispievajú k priberaniu kilogramov a udržiavaniu obezity, hrá práca nepochybne okrajovú úlohu, najmä pokiaľ ide o oveľa závažnejšie faktory, ako je strava a fyzická aktivita. Avšak zamestnanie v živote mnohých ľudí zaberá prednostné postavenie, pre ktoré môže mať akumulácia tuku význam. Naše zistenie je potrebné ešte potvrdiť, ale ak sa s istotou preukáže, bolo by užitočné študovať na pracovisku spôsoby, ktoré by mohli prispieť k obmedzeniu obezity, a prehodnotiť spôsob kontroly, ktorú má každý pracovník,“ uzatvára Christopher Bean.


Mohlo by vás zaujímať: Schudnúť môžete aj v práci: Začnite zhadzovať kilá ešte dnes!


Ako v práci nepribrať?

  • vyčleňte si na pracovnú dobu presné porcie občerstvenia (jablko, hrsť mandlí a pod.) a nenechajte sa zlákať ničím iným
  • nerobte si zásoby sladkostí
  • ak môžete, chodievajte po schodoch
  • aspoň časť obednej prestávky využite na pohyb
  • ak ich nemáte k dispozícii v práci, pripravujte si zdravé obedy doma
  • nehladujte, vyhnete sa tak podvečernému vlčiemu hladu
  • nepite sladené nápoje, len vodu, nesladený čaj či kávu

Ako sa snažíte imunitu posilniť vy? Darí sa vám to? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame