Chcete schudnúť a štíhlu postavu si aj udržať? Vyhnite sa týmto diétam!

Príbor

thinkstockphotos.com

Vylúčili ste zo stravy všetky karbohydráty alebo tuky, počítate kalórie alebo sa držíte stále rovnakého chudnúceho menu na raňajky, obed aj večeru? Vaša snaha vám možno prinesie rýchle výsledky, z dlhodobého hľadiska však zrejme skončíte s rovnakým – ak nie vyšším – počtom kilogramov. Čomu sa radšej vyhnúť, ak chcete schudnúť efektívne a natrvalo?

Nevyraďujte tuky…

Početné výskumy totiž ukázali, že ak jeme výhradne pokrmy bez tuku, môže to zvyšovať chuť na sacharidy. A navyše, netučných potravín zjeme neraz o polovicu viac ako by sme mali.

…ani sacharidy

To isté platí pre sacharidy: je síce pravda, že ich vyškrtnutie z každodenného jedálnička vedie k poklesu hmotnosti, zároveň je ale pravda, že v okamihu, keď ich zase začneme konzumovať, ihneď zhodené kilogramy naberieme späť. Z toho vyplýva, že ak chceme schudnúť, musíme jesť všetko, dávať prednosť čerstvým a celozrnným potravinám a vyhýbať sa absurdnému vynechávaniu určitých druhov potravín.

Pohyb je pri chudnutí vždy dôležitý

Štúdia zverejnená v časopise Journal of Marketing ukázala, že potraviny s etiketou zdravé“ či nízkotučné vedú k tomu, že sa ich zje viac. Zároveň vedú ľudí k tomu, že menej cvičia, ako by takéto jedlo bolo náhradou telesnej námahy. Žiadna hoci najzdravšia potravina ale nemôže cvičenie nahradiť.


Mohlo by vás zaujať: Udržte si svoju vysnívanú postavu: S týmito pravidlami už nikdy nepriberiete


 

Na počítanie kalórií zabudnite

Ďalšou chybou je počítanie kalórií. Nie náhodou bolo preukázané, že diéta založená na počítaní kalórií vedie v 95 percentách prípadov k istému nezdaru. Akonáhle totiž zjeme málo kalórií, telo spomalí metabolizmus a spaľuje viac svaly ako tuk. Lepšie je teda sústrediť sa skôr na to, čo si dávame na tanier.

S každého rožku trošku

Nevyplatí sa ani deliť jedlá na dobré a zlé. Niektorí si myslia, že si môžu dovoliť nejaký ten prehrešok v diéte a dať si nejakú dobrôtku na ulici, keď predtým zjedli tanier zeleniny. Následný pocit viny môže viesť paradoxne k tomu, že potom jeme viac, než by sme mali.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie chyby pri chudnutí: Čoho sa určite vyvarujte?


Variovať jedálniček sa vyplatí

Rovnako tak robíme chyby, keď dodržiavame rovnakú rutinu v jedálničku. Ráno cereálie, na obed šalát, ryba a zelenina v pare na večeru: s opakujúcim sa menu je takmer nemožné zhadzovať kilogramy. Ako bolo povedané na poslednej konferencii Institute of Food Technologists, diéta s obmedzeným výberom jedál vedie k zníženiu počtu dobrých baktérií žijúcich v našich črevách, ktoré ovplyvňujú okrem iného aj kontrolu nad chuťou do jedla, pocit sýtosti a množstvo cukru v krvi. A nielen to. Štúdia vedcov z Food and Brand Lab na Cornellovej univerzite zistila, že tí, ktorí trvalo dávajú prednosť neobvyklým a exotickým jedlám, majú menšiu tendenciu k naberaniu na váhe než tí, ktorí jedia stále to isté.

Za nosenie vlastnej tašky sa neodmeňujte

Snaha chrániť životné prostredie môže mať na nás bumerangový efekt. Štúdia Harvard Business School ukázala, že ten, kto sa vyberie do obchodu s vlastnou nákupnou taškou, má väčšiu tendenciu nakupovať viac potravín ako ten, kto sa uspokojí s igelitovou taškou z obchodu. Dôvod? Ak sme zvolili tak ekologický prístup, vedie nás to k tomu, že sa potom odmeníme potravinami, ktoré nie sú tak celkom zdravé, ako sladkosti alebo zmrzlina. Nie je však potrebné na ochranu životného prostredia rezignovať: stačí premôcť túžbu kupovať potraviny, ktoré by sme jesť nemali, a ekologickú tašku považovať za celkom bežnú záležitosť.


Ktoré diéty vám najúčinnejšie pomohli dosiahnuť vytúžený efekt? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame