Ústna voda sa v kúpeľni nestratí: Zabezpečí svieži dych a prevenciu pred kazom

Emulzia

thinkstockphotos.com

Umývanie zubov patrí k rutine azda každého človeka. Čím ďalej tým viac ľudí tiež používa ústnu vodu – a podľa stomatológov robia dobre. Prospieva totiž nielen čerstvému dychu, ale aj zubom samotným ako prevencia pred ich pokazením.

Osvedčený trend severských krajín podložený medicínskymi štúdiami hovori, že predchádzať zubnému kazu pomáha popri kvalitnej zubnej paste aj ústna voda s fluoridom a xylitolom, povedal profesor Zdeněk Broukal zo stomatologickej kliniky 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej.

Zuby bez kazov

,,Zubný kaz nemusí byť hrozbou, jeho vzniku sa brániť správnym vykonávaním ústnej hygieny, vhodnou životosprávou a fluoridáciou. Dokonale vyčistený a fluorovaný chrup sa nekazí,potvrdila organizérka preventívneho programu pre deti Zdravý zúbok Jana Stejskalová.

Fluoridy a xylitol

Fluoridy zvyšujú odolnosť skloviny voči kyselinám obsiahnutým v potrave, spomaľujú postup zubného kazu a udržujú tvrdosť povrchu zubu. Xylitol, čo je prírodné sladidlo, znižuje schopnosť mikroorganizmov viazať sa na povrchu zubov, tým spomaľuje tvorbu zubného povlaku.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemný zápach z úst: Takto sa ho môžete zbaviť!


Ako správne vyplachovať?

Podľa profesora je dôležitý aj postup čistenia. Bežne si ľudia zuby vyčistia, potom si ústa vypláchnu vodou, čo podľa štúdie švédskeho stomatologického ústavu Akadémie Sahlgrenska znižuje účinok fluoridov obsiahnutých v zubných pastách. Štúdia preto odporúča po vypláchnutí úst vodou, kedy sa odplavia s penou i nečistoty, znova si ich vypláchnuť ústnou vodou. Podporí sa tým ochrana proti vzniku zubného kazu.

Kazy sú aj na zdravých zuboch

Cieľom európskych zubárov, ktorý podľa Broukala podporujú aj českí zubári je, aby deti narodené po roku 2026 prežili podstatnú časť života bez tak veľkých dier v zuboch, aby sa museli ošetrovať plombami. Aj na zdravých zuboch totiž sú miesta začínajúcich kazov, väčšina sa zastaví sama, len niektoré sa rozvinú v kaz.

,,Ide o to tento stav zachovať. To má dve dôležité stránky, jedna, aby boli k dispozícii rôzne opravovacie laky, gély, zubné pasty, za druhé aby si ľudia zvykli chodiť k zubnému lekárovi tak včas a pravidelne, aby sa začínajúce kazy včas podchytili a opravili,zhrnul profesor.


Používate ústnu vodu? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame