Štikútanie, ktoré neprestáva? Odborníci vysvetľujú, odkiaľ sa berie a čo sa počas neho deje s naším telom

ako zastaviť štikútanie

Ako zastaviť štikútanie? Spôsobov je viacero, stavte však na svoje overené recepty (Zdroj: Freepik/kues1)

Štikútanie sa objavilo medzi najvyhľadávanejšími výrazmi na Googli v roku 2021, čo môže byť pre niektorých dosť veľkým prekvapením. Nejednému z nás už znepríjemnilo večer či fungovanie počas bežného dňa. Ako zastaviť štikútanie a o čo sa vlastne jedná, keď sa nám ľudovo povedané, čká?

Aj napriek obrovskému pokroku vo vede a medicíne počas uplynulých rokov toho stále o štikútaní nevieme veľa. To si uvedomil aj neurológ Ali Seifi z Centra zdravia Texaskej univerzity v San Antoniu, a preto vyvinul jednoduchý prístroj s názvom HiccAway – ide o plastovú trubičku podobnú slamke, ktorej úlohou je počas pitia vody vyvinúť tlak na bránicu. Lekár vraví, že je to efektívny spôsob, ktorým je možné vo väčšine prípadov zastaviť štikútku.

Čo ju vlastne spôsobuje, kto ju môže dostať a aký je jej účel?

Aby sme pochopili čo je štikútka a ako vzniká, musíme vedieť, ako funguje bránica. Je to hlavný sval, ktorý ovláda dýchanie a nachádza sa hneď pod pľúcami blízko žalúdka. Keď sa nadýchneme, bránica sa stiahne a hrudník sa roztiahne. Štikútka je teda spôsobená náhlymi kŕčmi v bránici, ktoré vysielajú správu do mozgu, aby sa opakovane zatvorila klapka v krku – a tak človek vydá typický čkavý zvuk, ktorý nastáva po uvoľnení tlaku, keď sa klapka otvorí.

Odpoveď na otázku, čo ju spôsobuje, je možno sklamaním: Často je ťažké to odhadnúť. Môže byť vyvolaná mnohými bežnými vecami, ktoré denne jeme, napríklad ako sú korenisté jedlá, alkohol, sýtené nápoje a podobne. Tiež môže byť spôsobená rýchlym spôsobom jedenia, ochorením zvaným reflux alebo konzumáciou príliš veľkých porcií.

„Účel štikútky taktiež zatiaľ nepoznáme, máme len kvalifikované odhady. Niektorí vedci sa domnievajú, že v evolúcii existoval bod, v ktorom sa život presunul z vody na pevninu, a tieto organizmy potrebovali niečo, čo by zabránilo vniknutiu vody do ich pľúc. Vedecká komunita dokonca verí, že ju majú všetky cicavce,“ dodáva doktor Seifi.

Majú ju už deti v maternici 

Štikútky sú častejšie u mladších ľudí, no v skutočnosti ju môžu bežne mať už aj deti v maternici, a to je zaujímavé, pretože ešte nepoužívajú pľúca. „Dôvod, prečo si myslím, že sa štikútka v takejto podobe vyskytuje v maternici, je ten, že v skutočnosti ide o tréning dýchacích svalov v maternici – keďže musíte dýchať hneď, ako sa narodíte a uvoľnením bránice či iných dýchacích svalov to dieťa vlastne trénuje,“ povedal doktor Mark Fox, profesor gastroenterológie na univerzite v Zürichu vo Švajčiarsku.

„Nikto nevie, prečo niektorí ľudia majú viac štikútok a niektorí menej,“ dodáva Fox. Môže to súvisieť s odchýlkami v ľudskom tele. Jedna osoba môže mať bránicu viac pripojenú k žalúdku ako iná, a preto podráždenie žalúdka s väčšou pravdepodobnosťou vyústi do čkania.

Existujú zaručené recepty na jej „liečbu“?

Často, keď niekto začne štikútať, sa začne debata o tom, ktorý domáci liek je tým pravým na jej zastavenie. Či už je to zadržiavanie dychu, pitie pohárov vody rýchlo a za sebou, pitie hore nohami alebo vystrašenie sa, doktor Seifi má jasný názor: „Tie spôsoby, ktoré zahŕňajú dýchanie alebo pitie, spôsobujú dlhé kontrakcie bránice, avšak strach alebo prekvapenie môže tiež ovplyvniť nervy, ktoré sú spojené so štikútaním.“ 

Existujú však aj prípady, kedy dlhotrvajúce čkanie – trvajúce viac ako dva dni – môže byť príznakom iného problému. V týchto prípadoch doktor Fox odporúča ľuďom, aby navštívili svojho lekára. V bežných situáciách, keď je čkanie len chvíľkové, však môže byť vašou najlepšou voľbou držať sa toho, čo máte osvedčené.



Zdroj: cnn.com, plnielanu.sk
Odporúčame