Celulitída nás trápi takmer všetky: Čo na ňu naozaj platí?

Štíhla línia

thinkstockphotos.com

Nepekne vyzerajúca pomarančová koža, na ktorú sa v posledných rokoch upriamuje všetka pozornosť je letný estetický problém číslo 1. Ak sa však porozhliadnete okolo seba zistíte, že ju majú aj vaše kolegyne, kamarátky, okoloidúce ženy, ba dokonca modelky, športovkyne a oveľa mladšie ročníky, ako ste vy. A práve preto, že málokedy vidíte nejakú ženu bez hrbolčekov na stehnách, nemali by ste z nej robiť takú vedu ani vy. Celulitída skráka k ženám patrí. Každá z nás chce však vyzerať čo najlepšie a preto máme pre vás zopár tipov, ktoré na ňu fungujú.

Vek ani váha nie sú rozhodujúce kritériá

Ak si poviete, že na celulitídu už máte vek, nemáte tak celkom pravdu. Celulitída sa síce začína týkať už žien okolo 20, niekedy aj skôr, no výraznejšie problémy s ňou začínajú mať väčšinou ženy okolo 30 až 40 roku života. To je však len teória, prax je iná. Pravdou totiž je, že vznik celulitídy záleží od iných faktorov, nie od veku a dokonca ani od váhy. A tak sa môže stať, že 20 ročné chudé dievča má horšiu celulitídu, ako 45 ročná žena s pár kilami navyše. Všetko závisí od niekoľkých základných pravidiel.


Mohlo by vás zaujať: Francúzska pórová očista: Detoxikuje i zoštíhli – dva dni vydržíte aj vy!


Chce to pohyb

Tak, ako sa v živote nedopracujete ku krajšej postavebez cvičenia, rovnako nie možné sa bez neho ani zbaviť celulitídy.Tá totiž vzniká, keď sa v priestore medzi ochabnutými svalmi a kožou usadzuje tuk, ktorý tlačí na kožu, na ktorej následne vznikajú nepekné hrbolčeky. Ak ale tuk spálite a nahradíte ho svalmi, je logické, že sa celulitída nemá na čom vytvoriť a spolu s tukom jednoducho zmizne. Potvrdzuje to aj doktor Wayne L. Westcott, odborník na cvičenie z Quincy College. ,,Ako ženy starnú, ubúda im svalstva. Keď sa vrstva svalov stenší, oslabí a je menej pevná, vrstva tuku nad ňou nemá pevný základ. Tuk nedrží formu, tvorí kopčeky a priehlbiny.“ Preto je vhodné nielen kardio cvičenie na schudnutie, ale aj pár posilovacích cvikov zameraných na kritické partie.

Správna výživa je absolútny základ

Pri odstránení celulitídy hrá významnú úlohu najmä to, čo dáte do úst. Prioritné je najmä zníženie príjmu cukru v akejkoľvek forme, to znamená že by ste sa mali úplne vzdať všetkých koláčov, zákuskov či sladkostí. A nielen to. Jej vznik podporuje aj biela múka a tak by sa na vašom tanieri malo nachádzať výlučne len celozrnné pečivo. Nevhodné sú aj presolené pokrmy a mastné jedlá. Obmedziť by ste mali aj maslo a masť. Zamerajte sa naopak na rastlinné tuky lisované za studena.


Mohlo by vás zaujať: Kávová usadenina nepatrí do smetí: Využijete ju doma, v záhrade i pre krásu


Bez mäsa a tukov to pôjde ľahšie

Pomáha aj obmedzenie spotreby mäsa, pričom je dobré úplne vylúčiť červené mäso a jesť striedmo len ryby a hydinu. Veľmi vhodná je čerstvá zelenina a nie príliš sladké ovocie s vysokým obsahom vody. Samozrejme je potrebné dodržiavať pitný režim. Celulitída však nie je len estetický problém, pretože ak sa dostane do posledného štádia, môže spôsobovať dokonca zdravotné problémy.

Zabudnite na niektoré kombinácie jedál

Ak chcete zvíťaziť nad celulitídou, nekombinujte tieto potraviny:

  • mäso s prílohami (ryžou, zemiakmi, knedľami, pečivom)
  • chlieb aj mäso jedzte len so zeleninou
  • nekombinujte ovocie so zeleninou

Aký stupeň mám?

Celulitída bola svetovými odborníkmi rozdelená na 4 stupne:

  • stupeň 1 – celulitída je viditeľná len po tzv. štípacom teste. Stačí pri ňom jemne stlačiť kožu na stehne medzi palcom a ukazovákom. Celulitídu nie je vidieť v stoji, ani pod ostrým svetlom
  • stupeň 2 – celulitída je viditeľná aj bez štípacieho testu a to najmä pod ostrým svetlom, alebo pri sedení, či ležaní
  • stupeň 3 – celulitída je viditeľná aj v stoji bez toho, aby na ňu svietilo ostré svetlo zhora
  • stupeň 4 – celulitída je nielen viditeľná, ale spôsobuje aj opuchy, bolesti a problémy pri pohybe. Stáva sa teda nie len estetickým, ale aj zdravotným problémom

Mohlo by vás zaujať: Buďte ešte krajšia ako doteraz: Najlepšie tipy od žien z rôznych krajín


Nezabúdajte na lymfu

Pri odstraňovaní celulitídy je nesmierne dôležité pracovať s lymfou. V nej sa totiž usadzujú toxíny, ktoré bránia kvalitnému prekrveniu kože. Najvhodnejšie sú ručné lymfomasáže, prípadne prístrojová lymfodrenáž. Pomôcť si však môžete aj doma, jednoduchými masážami nôh pri sprchovaní, buď s pomocou pílingu, alebo drsnej rukavice. Platí však zásada, že krúživé pohyby musia vždy smerovať od členkov ku srdcu.

Psychika a ostropestrec mariánsky

To sú ďalšie dva typy, ktoré vám môžu pomôcť striasť sa tejto potvory. Vaša psychika je nesmierne dôležitá nielen pri vašom fyzickom zdraví, ale aj kráse. Ak sa budete cítiť dobre, budete dobre aj vyzerať. Dosť veľa vecí je len v hlave. Pomáha aj denné pitie čaju z rastliny ostropestrec mariánsky, ktorá podporuje činnosť pečene k lepšiemu spaľovaniu tukov. Okrem toho pomáha aj dostatočná denná dávka vitamínu C, E, chlorelly či B-komplexu.


Ako sa snažíte účinne bojovať s celulitídou vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame