Spomaľte starnutie svojej pokožky: Doprajte jej vhodnú výživu

Žena

thinkstockphotos.com

Starnutie je prirodzený proces. Jeho prejavy však môžeme zmierniť. Dôležitá je zdravá a vyvážená strava, dostatok tekutín, pravidelný pohyb, veľa spánku a, samozrejme, pozitívne myslenie a aktívny prístup k životu.

Výstižne to povedal známy biznismen Henry Ford: „Každý, kto sa prestane učiť, je starý – a nezáleží na tom, či má dvadsať alebo osemdesiat. Každý, kto sa učí, zostáva mladým. Najväčšia vec na svete je – zachovať si mladú myseľ.“ Ak vám záleží nielen na bystrej hlave, ale aj na vzhľade svojej pleti a radi by ste spomalili jej starnutie, sústreďte sa na dostatočný príjem živín. Ktoré sú dôležité?

Selén dá stopku voľným radikálom

Selén patrí medzi minerály s antioxidačným pôsobením. To znamená, že pomáha chrániť pokožku pred voľnými radikálmi spôsobujúcimi napríklad vrásky a suchosť pokožky. Robí ju celkovo odolnejšou proti vonkajším vplyvom. Je dôležitý aj pre správne fungovanie imunitného systému a  udržanie dobrého zraku – chráni pred vznikom katarakty (šedého zákalu) a makulárnej degenerácie sietnice. Takže, ak zaradíte do jedálneho lístka viac tučných rýb (losos, tuniak), kreviet, jahňacieho a hovädzieho mäsa, para orechov či celozrnných cestovín, nielenže spomalíte starnutie pokožky, ale navyše si udržíte aj zdravý zrak do vysokého veku.

Náš tip: Ideálne sú potraviny, ktoré sú zásobárňou selénu i vitamínu E zároveň, prípadne kombinovať potraviny so selénom s tými s vitamínom E – zvýšite účinnosť selénu.


Mohlo by vás zaujať: Pigmentové škvrny na vašej pokožke: Zbavte sa pečiatky vyššieho veku


Koenzým Q10 je silným antioxidantom

Koenzým Q10 sa prirodzene nachádza v ľudských bunkách. Patrí medzi látky, ktoré si vie telo vyprodukovať svojpomocne a zároveň sa do organizmu dostáva formou potravy. Problémom je to, že po štyridsiatke sa v tele nachádza iba polovica pre zdravie (a krásu) potrebného množstva. Dôsledkom je hlavne únava a pokles výkonnosti, ale aj náchylnosť buniek na poškodenie, čo môže znamenať nielen ochorenia, ale aj rýchlejšie starnutie pokožky.

Náš tip: Koenzým Q10 je zastúpený v rybách (losos, tuniak), v hydine, vnútornostiach (pečeň), celých zrnách, olivovom oleji, brokolici, strukovinách a vajíčkach.

Betakarotén je bojovníkom proti suchosti kože

Betakarotén sa nachádza v ovocí a zelenine žltého až červeného zafarbenia. Ide najmä o paradajky, papriku, mrkvu, marhule, ale aj niektoré druhy listovej zeleniny. Betakarotén je silným antioxidantom, ktorý sa, okrem iného, podieľa aj na udržaní zdravej a krásnej pokožky – udržiava ju hebkú, chráni ju pred vysušením a pod. 

Náš tip: Preferujte prírodné zdroje betakaroténu, ktorý je prekurzorom vitamínu A. Betakaroténom sa nemožno predávkovať a navyše v ovocí a zelenine sa nachádza spolu s ďalšími karotenoidmi (lykopén, luteín, zeaxantín), čo je pre organizmus ešte viac prínosné.


Mohlo by vás zaujať: 6 potravín, ktoré bojujú so starnutím: Doprajte si ich čo najčastejšie


Vitamín C chráni (nielen) pred škodlivými slnečnými lúčmi

Vitamín C je najdôležitejším antioxidantom vôbec. Čo sa týka pokožky, je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu – bielkoviny, ktorá sa nachádza v spojivových tkanivách a udržiava pokožku pevnú a pružnú. Vitamín C pomáha pleť chrániť aj pred škodlivými slnečnými lúčmi, dymom z cigariet, chemikáliám z ovzdušia atď.

Náš tip: Dobrým zdorjom vitamínu C nie sú len citrusové plody. Nájdete ho bohato zastúpený aj v paprike, jahodách, kivi, brokolici, papáji atď.


Snažíte sa spomaliť starnutie vašej pokožky? Ako? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame