Dajte zbohom pigmentovým škvrnám: Zvládnete to prírodnou cestou, pomôže ocot aj cibuľa

Pehavá žena sa natiera krémom

Pigmentové škvrny vás viac trápiť nebudú (Zdroj: GettyImages)

Dlhodobý pobyt na slnku škodí našej pleti. Najmä vtedy, keď zabúdame na použitie prípravkov s dostatočným ochranným faktorom. Leto nie je len o pokožke opálenej do zlatista. Slnko často vytiahne na povrch aj drobné nedokonalosti pleti. Pigmentové škvrny, častý kozmetický problém žien, sa objavujú najmä v letnom období. Ukážeme vám, ako prirodzene zmiernite ich výskyt.

S vekom pribúdajú, dbajte na prevenciu

Pigmentové škvrny vznikajú ako dôsledok tvorby melanínu, kožného pigmentu, v kožných bunkách. Najčastejšie sa objavujú na tvári a rukách. Dvoma hlavnými faktormi vzniku hyperpigmentácie je vek a slnko. Podľa odborníkov je najúčinnejším prostriedkom proti vzniku pigmentových škvŕn prevencia.

Keď škvrny nadobudnú hnedú farbu, zbavíte sa ich len ťažko. Venujte im preto zvýšenú pozornosť už pri ich vzniku. Ak ich nepodchytíte už v začiatku, budú sa zväčšovať.

Ochranný faktor je základ

Ak viete, že vám slnko vytiahne pigmentové škvrny, skúste preventívne používať po celý rok pleťový krém alebo sérum s minimálnym ochranných SPF faktorom 30 a viac. Ochráni pokožku nielen pred vznikom pigmentových škvŕn, zároveň však zabráni aj predčasnému starnutiu pokožky v dôsledku straty hydratácie a elasticity.


Mohlo by vás zaujať: Pigmentové škvrny nesvedčia nikomu: Zistite, ako si s nimi možno poradiť


Dodajte pleti potrebné vitamíny

Vitamín A, nazývaný taktiež retinol, je výborným pomocníkom v boji proti hyperpigmentácii. Retinol je bežnou súčasťou krémov určených pre zrelú pokožku. Vyhladzuje nerovnosti pokožky, podporuje tvorbu kolagénu a zmierni prejav pigmentových škvŕn. Určite na trhu nájdete množstvo prípravkov s jeho obsahom.

Vitamín C 

Výborným prirodzeným prostriedkom na zmiernenie pigmentových škvŕn je aj vitamín C, čo dokazujú viaceré vedecké štúdie. Hlavná výhoda vitamínu C spočíva v tom, že nemá žiadne vedľajšie účinky. Skúste si na vatový tampón nakvapkať šťavu z citrónu, grapefruitu či pomaranča a pretrite si ňou citlivé miesta. Vitamín C zvýši množstvo antioxidantov na povrchu pokožky a pomáha ju farebne zjednotiť.

Jablčný ocot

Aj kyselina octová, ktorú nájdete v jablčnom octe, taktiež môže zmierniť prejavy hyperpigmentácie. Stačí, ak rovnaký diel jablčného octu zmiešate s vodou, nanesiete na pigmentové škvrny a necháte minimálne 3 minúty pôsobiť. Aby ste dosiahli čo najlepší výsledok, opakujte túto procedúru ráno aj večer.

Kyslomliečne výrobky

Kyslomliečne výrobky (kefír, kyslá smotana, cmar, a podobne) obsahujú kyselinu mliečnu, ktorá taktiež môže byť efektívnym pomocníkom v boji proti pigmentovým škvrnám. Pri dlhodobom používaní zjednotí farebné nedokonalosti pleti. Postup je podobný, ako pri používaní jablčného octu. Vatový tampón namočte do kyslomliečneho produktu a krúživými pohybmi ošetrite postihnuté miesta. Takto si ošetrite pleť dvakrát denne.


Mohlo by vás zaujať: Pigmentové škvrny na vašej pokožke: Zbavte sa pečiatky vyššieho veku


Červená cibuľa

Červená cibuľa nájde svoje využitie pri varení, no podľa záverov štúdie uvedenej v Natural Product Research sa ukázalo, že niektoré jej zložky dokážu zabrániť hyperpigmentácii. Ak ju chcete vyskúšať, zabaľte kúsok červenej cibule do prázdneho čajového vrecúška. Vrecúško na chvíľku priložte na pigmentovú škvrnu a nechajte pôsobiť.

Aloe vera a med

Med sa v prírodnej kozmetike používa už celé tisícročia. V kombinácii s aloe vera pri pravidelnej aplikácii dokáže veľmi efektívne potlačiť prejavy hyperpigmentácie. Príprava masky je jednoduchá. Stačí, ak 2-3 čajové lyžičky dužiny z aloe vera zmiešate s čajovou lyžičkou medu. Následne si zmes naneste na pokožku a nechajte ju pôsobiť približne 25 – 30 minút. Keď maska vyschne, následne ju opatrne zmyte vlažnou vodou.

Niekedy si prírodná kozmetika nevie poradiť. Najmä v prípadoch, ak sme liečbu zanedbávali celé roky, je najlepšie vyhľadať dermatológa, ktorý stanoví najlepšiu formu terapie. Medzi najefektívnejšie dermatologické zákroky, ktoré pomôžu zmierniť pigmentové škvrny, patrí:

  • chemický peeling
  • mikrodermabrázia
  • ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom ipl
  • kryoterapia

Náš tip: Pri výbere dermatologického zariadenia sa neriaďte len cenou, ale referenciami. Odpornosť vyškoleného personálu je na prvom mieste.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame