Prekvapivá štúdia tvrdí: Kilá navyše znižujú riziko demencie

Fitness

thinkstockphotos.com

Je to vôbec možné? Napriek tomu, že nás vedci stále presviedčajú o význame štíhlej postavy, zdá sa, že kilá navyše majú popri mnohých nevýhodách aspoň jedno plus. Znižujú pravdepodobnosť, že sa u človeka rozvinie demencia.

Ľudia s nadváhou a obezitou majú nižšie riziko vzniku demencie. Vyplýva to z rozsiahlej štúdie londýnskych vedcov, ktorí skúmali záznamy takmer dvoch miliónov obyvateľov Veľkej Británie. Svoje zistenia publikovali v magazíne The Lancet. Všetci účastníci a účastníčky mali viac ako 40 rokov, pričom záznamy o ich BMI (Body Mass Index – Index telesnej hmotnosti) pochádzali z rokov 1992 až 2007.


Mohlo by vás zaujať: 6 vecí, ktoré škodia mozgu: Vyhnite sa im a zachovajte si zdravý rozum čo najdlhšie


Vhodná prevencia

Demencia je choroba, na ktorú súčasná medicína nepozná liek. Podľa odhadov by ňou do roku 2050 mohlo trpieť celosvetovo až 135-miliónov ľudí. Organizácie, ktoré sa venujú pacientom s týmto ochorením, odporúčajú ako prevenciu:

  • pravidelné cvičenie
  • zdravé stravovanie
  • mentálna stimulácia
  • kvalitný spánok
  • eliminovanie stresu
  • aktívny sociálny život

Spomínaná štúdia pritom ukázala, že v porovnaní s ľuďmi s optimálnou váhou je až 39 percent ľudí s podváhou náchylnejších na vznik demencie. U účastníkov a účastníčok s nadváhou je naopak riziko vzniku demencie nižšie o 18 percent a u obéznych ľudí je to až 24 percent. 

Kontroverzné závery

„Áno, je to prekvapenie. Na tom pozorovaní je kontroverzné to, že ľudia s nadváhou a obezitou majú nižšie riziko vzniku demencie ako ľudia s optimálnym, zdravým indexom telesnej hmotnosti. To odporuje mnohým doterajším štúdiám, ak ich však porovnáme s naším výskumom, prekoná ich rozsahom aj precíznosťou,“ vyjadril sa pre BBC News vedúci výskumu Nawab Qizilbash. 


Mohlo by vás zaujať: Krásna postava bez kíl navyše: S ktorými športami to ide najrýchlejšie?


Veľa stravy – dostatok vitamínov

To, prečo sú ľudia s vyšším BMI menej náchylní na vznik demencie, vedci zatiaľ nevedia určiť so stopercentnou presnosťou. Predpokladajú, že túto chorobu spôsobuje nedostatok vitamínov D a E, pričom ľuďom s vyššou hmotnosťou málokedy chýbajú. Doktor Qizilbash však varuje, že ľudia by sa nemali zmierovať s tým, že majú niekoľko kilogramov navyše len preto, že poukázali na súvis medzi nadváhou a demenciou. Nadváha a obezita totiž prispievajú aj k vzniku ochorení, akými sú napríklad cukrovka, mŕtvica či niektoré druhy rakoviny. „Aj keď sa môže zdať, že poskytujú určitú ochranu, nemusíte žiť dostatočne dlho, aby ste z tohto benefitu dokázali ťažiť aj vy,“ uzavrel Qizilbash.


Mohlo by vás zaujať: Je jedno, koľko máte rokov: Šokujúce nenápadné znamenia, že je demencia už blízko!


Máte problémy s kilami navyše? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, SITA, Thelancet.com, Bbc.com
Odporúčame