Zatočte s intímnymi ťažkosťami aj prechodom: Vieme, ktoré sedacie kúpele sa oplatí vyskúšať

Zrelá žena sedí na vani

Sedacie kúpele sa rozhodne oplatí vyskúšať (Foto: GettyImages)

Chvíle relaxu a pohody si môžete vychutnať aj doma, vo vlastnej kúpeľni. Zdraviu prospešné sú sedacie kúpele, ktoré patrili k osvedčeným liečebným metódam našich starých mám. Pomôžu telu zrelaxovať, a zároveň sa vďaka ním zbavíte najbežnejších zdravotných problémov.

Aj domáci wellness má svoje pravidlá

Ešte predtým, než sa ich rozhodnete vyskúšať, pamätajte na niekoľko základných pravidiel:
bylinky poriadne vylúhujte – lepší je silnejší bylinný koncentrát, ktorý zaručí lepší účinok
bylinky vložte do textilného vrecka – aby ste predišli kontaktu s pokožkou, zároveň sa vám bude lepšie umývať vaňa
v kúpeli relaxujte minimálne 10 minút – aby mala zmes dostatok času na pôsobenie
voda by mala byť príjemne teplá – v horúcej vode by ste mohli dostať závraty

Sóda bikarbóna: všeliek na infekcie

Vedeli ste, že sóda bikarbóna nepatrí len do pečenia? Je to hotový malý zázrak, ktorý môžete použiť aj na čistenie rôznych povrchov. Pokiaľ vás často trápia vaginálne mykózy, prvú pomoc od nepríjemného svrbenia a pálenia vám poskytne sedací kúpeľ. Napustite si vaňu, alebo si zoberte väčší lavór. Do teplej vody pridajte 4 -5 lyžíc sódy bikarbóny, dobre ju premiešajte a na 15 až 20 minút si sadnite do sedacieho kúpeľa. Malo by sa vám viditeľne uľaviť.


Mohlo by vás zaujať: Rumanček pravý rastie takmer všade: Prospieva tráveniu aj imunite a hojí rany


Rumanček kamilkový: protizápalový a upokojujúci

Kamilka patrí medzi najčastejšie bylinky využívané v ľudovom liečiteľstve. Väčšinou sa v odvare zvyknú kúpať deti, ale pokojne si aj vy môžete pripraviť sedací kúpeľ z tejto rastlinky. Na 1 vaňu použite približne 150 až 200 gramov rumančeka kamilkového. Pomáha pri liečbe ekzémov, akné, podráždenej pokožky a je zároveň osvedčeným prírodným prostriedkom na zníženie stresu. Preto ak máte toho dosť, šup do vane. Určite pri príjemnej vôni kamilky prídete na iné myšlienky.

Bazalka a pomaranč: príliv novej energie

Stráviť niekoľko týždňov medzi štyrmi stenami dá psychike poriadne zabrať. Nič nás nebaví a tak hľadáme nový stimul. Ak nemáte na nič náladu, vyskúšajte sedací kúpeľ pripravený z čerstvej bazalky a pomarančových šupiek. Výsledkom tejto nezvyčajnej kombinácie je príjemná aróma, ktorá vás osvieži a zároveň vám dodá prepotrebnú energiu. Na kúpeľ vám stačia 4 hrste čerstvej bazalky a kôra z jedného pomaranča.

Dubová kôra: zmierni hemoroidy

Hemoroidy predstavujú delikátny problém, o ktorom sa až tak nehovorí. Napriek tomu dokáže poriadne znepríjemniť život. Veľmi dobrým liekom na zmiernenie ťažkostí je odvar z dubovej kôry. Na jeden kúpeľ budete potrebovať približne 200 gramov dubovej kôry. Má silné protizápalové a sťahujúce účinky, preto sa používa aj ako zložka do rôznych mastí určených práve na liečbu hemoroidov. Pokiaľ vám hemoroidy znemožňujú sadnúť si do vane, namočte do odvaru z dubovej kôry čistú gázu, ktorou si ošetríte konečník. Aj to pomôže.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná levanduľa: Pričaruje lepší spánok aj pokožku bez plesní či herpesu


Levanduľa: uvoľní nadmerné napätie

Už len samotný pohľad na kvitnúcu a voňavú levanduľu u mnohých vyvoláva príjemné pocity. Levanduľový olej alebo sušenú levanduľu si môžete pridať aj do sedacieho kúpeľa. Uvoľní napäté svalstvo a navodí stav pokoja. Ak vás trápi nespavosť, večerný levanduľový olej vám pomôže lepšie sa pripraviť na spánok. Do kúpeľa vám stačí pridať pár kvapiek levanduľového oleja. Je dosť silný, preto to radšej s ním nepreháňajte.

Šalvia: poradí si s nadmerným vylučovaním potu

Nadmerné potenie je častým nepríjemným symptómom spojených s menopauzou. Našťastie proti nemu môžeme bojovať aj prírodnými prostriedkami. Sedací kúpeľ z listov šalvie zmierni nadmerné potenie a taktiež si poradí s drobnými zápalmi na pokožke. Na prípravu jedného kúpeľa budete potrebovať približne 4 hrste šalviových listov.


Aké skúsenosti so sedacími kúpeľmi máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame