Zapáchajúce a špinavé plastové dózy? Takto budú opäť ako nové!

Plastové dózy

Plastové nádoby a dózy patria k najobľúbenejším pomocníkom na uskladnenie potravín (Foto: GettyImages)

Plastové nádoby a dózy patria k najobľúbenejším pomocníkom na uskladnenie potravín. Väčšinu z nich už môžeme vložiť do mrazničky, mikrovlnky aj umývačky riadu. Svoju úlohu plnia na jednotku, avšak iba do chvíle, kým nezačnú zapáchať. S nasledujúcimi tipmi budú opäť čisté!

So zápachom zatočí jedlá sóda

Sóda bikarbóna má v kuchyni aj v domácnosti všestranné využitie – od kyprenia koláčov až po odstraňovanie škvŕn od potu na bielej blúzke. Použiť ju môžete na pohlcovanie pachu v chladničke, či dokonca na potlačenie zápachu z topánok. Bola by škoda nevyskúšať jej silu aj na zapáchajúce dózy. Ako na to? Päť lyžíc jedlej sódy rozpustite v horúcej vode a plastovú nádobu sem ponorte. Ak zápach úplne nezmizol, oplatí sa vyskúšať aj hustejšiu pastu z jedlej sódy a pár lyžičiek vody. Vydrhnite ňou plastovú dózu, nechajte cez noc pôsobiť a ráno iba dôkladne umyte.


Mohlo by vás zaujať: Nosíte si do práce jedlo z domu? Zistite, ako ho správne zabaliť


So škvrnami si poradí ocot

Niektoré plasty sú náchylnejšie nielen na absorpciu zápachov, ale aj farbív. Farbia najmä paradajkové a paprikové omáčky, ale aj červené, fialové a oranžové druhy ovocia a zeleniny. Záťažovou skúškou prechádzajú predovšetkým nádoby, v ktorých si pokrmy zároveň aj prihrievame. Zoberte si na pomoc všestranného pomocníka – ocot. Jeden diel octu zmiešajte s jedným dielom teplej vody a vlejte do nádoby tak, aby boli škvrny ponorené pod hladinou. Nechajte pôsobiť, kým voda nevychladne a potom nádobu umyte.

Bielidlo aj slnko

Ak nezaberie ocot, pomôže slniečko. Tak, ako dokáže z bielej bielizne vytiahnuť zájdenie, môže byť nápomocné aj pri odstraňovaní škvŕn z plastových nádob. Vystavte nádoby priamemu slnku minimálne po dobu 3 hodín a pozorujte zmenu. Ak metóda nefunguje, pritvrďte a vyskúšajte bielidlo. Prostriedky na báze chlóru si poradia aj so zájdenými škvrnami v plaste. Zmiešajte 1 diel bielidla s 3 dielmi teplej vody a nalejte do nádoby tak, aby boli škvrny pod hladinou. Po pol hodine pôsobenia by mali byť definitívne preč. Následne nádobu umyte saponátom na riad pod tečúcou vodou.


Mohlo by vás zaujať: Sklenené dózy slávia návrat: Inšpirujte sa našimi tipmi


Novinový papier ako prevencia

V jednej domácnosti sa dokáže nazbierať utešená hromada plastových nádob, ktoré len čakajú na svoju chvíľu. Zápach v nich nemusí spôsobiť iba aromatické jedlo, ale aj vlhké miesto uskladnenia alebo nedostatočné usušenie po umytí. Vtedy si doslova koledujeme o zatuchnutie alebo rast plesní. Nádoby, ktoré nebudete dlhšie používať, ochránite pred zápachom tak, že do nich umiestnite staré noviny. Ak sú naskladané do seba, je dobré použiť kuchynské papierové utierky a plastové nádoby ponechať pootvorené.

Dajte šancu sklu alebo BPA free plastom

Ak sa rozhodnete, že nastal čas vymeniť staré plastové dózy za nové, vyberajte s prehľadom a dobrými informáciami. Na trhu nájdete plastové nádoby označené ako BPA free. Čo to znamená? Materiál, z ktorého sú vyrobené, neobsahuje bisfenol A. Ide o chemickú látku – ftalát, ktorý sa bežne používal pri výrobe plastov a obalov. S rastúcou teplotou, aj pri ohreve v mikrovlnke alebo po naliatí horúcej polievky či omáčky sa ftálaty uvoľňujú do ovzdušia, materiálov aj tkanív, s ktorými prichádzajú do kontaktu. Teda aj do vášho jedla!

Ftaláty predstavujú zvýšené riziko pre zdravie. Najvýraznejší dopad mali u detí a na reprodukčnú sústavu dospelých. Kvalitné plastové nádoby sa vyrábajú z materiálu, ktorý je BPA free (bez ftalátov) a navyše neabsorbuje pachy, arómy ani farbivá. Zaujímavou alternatívou je však aj sklo – overený a tradičný materiál, ktorý si dlhodobo udržuje svoje vlastnosti. Jediné, na čo treba dávať pozor, je zabrániť ich vzájomnému obitiu alebo pádu.


Aké nádoby na transport a uskladnenie potravín používate vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame