Naučte sa žiť s dlhodobým ochorením: Máme tri rady

prepletené ruky

Nájdite oporu v partnerskom živote. Láska je liek (Zdroj: GettyImages)

Chronické ochorenia sú v súčasnosti problémom mnohých ľudí. Patrí sem cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, astma i chronické pľúcne ochorenia. Mnohí pacienti trpiaci týmto druhom ochorenia žijú v neistote a majú strach nadviazať kontakt s ľuďmi. Avšak, prirodzene, práve ľudské vzťahy bývajú mnohokrát bránou ku šťastiu.

Pred blízkymi ho neskrývajte

Základom je obklopovať sa spoločnosťou aj vtedy, keď sú ochorenia na prvý pohľad viditeľné. Podstatné je tiež, aby pacient svoju chorobu pred svojím partnerom neskrýval. Svet tvoríme my, ľudia. A hodnota každého jedného nespočíva v zdravotnom stave, ale v tom, akým sme vo vnútri.

Láska vás urobí šťastnejším

Aj keď je človek dlhodobo chorý, má právo na vybudovanie si vzťahu. Pokiaľ má pacient rodinu, mal by sa podľa slov dborníčky o tento vzťah starať, mať k nemu úctu, láskavosť, toleranciu a porozumenie. Je dôležité, aby pacient pracoval aj na svojom sebavedomí, vyhne sa tak využívaniu a manipulácii. Odborníci vravia, že ak sa obaja partneri budú snažiť a budovať zdravý a plnohodnotný vzťah, môže to pacientovi pomôcť v liečbe.

Ciele a sny sú dôležité

Podľa klinickej psychologičky je tiež dôležité, aby sa pacient naučil ukázať, čo dobré sa v ňom nachádza. Rovnako považuje za potrebné, aby sa chorý človek nebál zadefinovať, čo od života očakáva. Pre partnera, ktorý vás má skutočne rád, je cenná vaša podstata, teda to, aký ste.

Zdroj: TASR
Odporúčame