Máte naplánovanú operáciu a obávate sa jej výsledku? Okrem svojho zdravotného problému vám v nemocnici totiž hrozia aj iné zdravotné komplikácie. Tie dokážu predĺžiť čas hospitalizácie a týkajú sa každého siedmeho slovenského pacienta. Počas pobytu v nemocnici sa pacienti často stretávajú s infekciou, ktorá vzniká v mieste chirurgických rán. Ide o vážny problém, ale odborníci tvrdia, že sa mu dá predchádzať a zároveň predstavili súbor preventívnych opatrení, ktoré eliminujú riziká po operácii.
Infekciám po operácii sa dá predchádzať
Infekcie spôsobujú zdravotné komplikácie a predlžujú čas hospitalizácie, čím výrazne zvyšujú náklady na zdravotnú starostlivosť. „Dodržiavaním správnych hygienických postupov a používaním bezpečných produktov môžeme spoločne znížiť riziko infekcií na minimum. V praxi sa stále stretávame s nesystémovým a často chaotickým používaním antiseptík a oplachových roztokov pri prevencii infekcií v operačnej rane. V tejto oblasti nám chýba jednotný, odborne podložený prístup,“ uviedla vedúca výskumného centra mikrobiológie a prevencie infekcii Trnavskej univerzity a nemocničná hygienička Fakultnej nemocnice Trnava Jaroslava Sokolová. Dodala, že podľa epidemiologických štúdií by sa až 60 % infekcií dalo predísť.
Infekcie sa môžu rozšíriť do krvného obehu a viesť k sepse a dokonca k septickému šoku.
Marek Smolár z Kliniky všeobecnej, viscerálnej a transplantačnej chirurgie Univerzitnej nemocnice Martin doplnil, že v rámci operačného výkonu je tiež dôležité brať do úvahy napríklad aj nedostatky bariérových techník, profylaktické podávanie antibiotík pri vybraných operáciách, intenzitu prevádzky operačnej sály, nedostatočnú oxygenáciu, ako aj celkovú dĺžku operačného výkonu, operačnú techniku aj implementáciu cudzorodého materiálu.
Riziko infekcie môže znížiť aj pacient
Pred operáciou pomáhajú tieto základné kroky:
- Dodržiavajte hygienické pokyny. V predoperačný deň (prípadne podľa pokynov nemocnice) sa dôkladne osprchujte antibakteriálnym mydlom, vrátane vlasov. Na telo v oblasti plánovanej operácie neaplikujte krémy, pleťové vody, prípadne ani deodoranty.
- Ak je to potrebné, odstráňte chĺpky v operačnej oblasti. Postupujte podľa pokynov zdravotníka. Vyvarujte sa holeniu žiletkou, ktorá zvyšuje riziko mikrozranení. Použite radšej holiaci strojček alebo depilačný krém.
- Chronické ochorenia sa snažte mať pod kontrolou. Cukrovka a iné choroby riziko infekcie zvyšujú, dôležité je preto, aby boli pred operáciou stabilizované.
- Nefajčite. Fajčenie výrazne zhoršuje hojenie rán, odporúča sa prestať fajčiť aspoň 4 týždne pred úkonom.
- Informujte lekára o všetkých liekoch aj výživových doplnkoch, ktoré užívate. Niektoré z nich môžu ovplyvňovať imunitu alebo zvyšovať riziko krvácania. Na základe rozhodnutia lekára možno budete musieť niektoré z nich vysadiť.
Po operácii sa zamerajte najmä na starostlivosť o ranu a prevenciu infekcie:
- Pred dotykom rany majte vždy čisté umyté ruky. Dodržiavajte pokyny o ošetrovaní rany a dbajte na pravidelnú výmenu obväzu podľa inštrukcií.
- Monitorujte prípadné príznaky infekcie. Začervenanie, opuch, výtok z rany, zvýšená bolestivosť alebo horúčka môžu byť signálom, kedy treba bez váhania kontaktovať lekára.
- Ak máte po operácii nasadené antibiotiká, užívajte ich presne podľa predpisu až do ukončenia dávkovacej schémy.
- Podporujte imunitu. Pomáha dostatočný spánok, hydratácia a vyvážená strava bohatá na bielkoviny, vitamíny a minerály (najmä C, D a zinok).
- Dočasne obmedzte fyzickú námahu podľa odporúčaní lekára. Predčasná aktivita môže narušiť hojenie rán a zvýšiť riziko komplikácií.
Pomôcť by mohli aj jednotné protokoly naprieč pracoviskami
„Prevencia šírenia nemocničných nákaz je dôležitá, keďže zabezpečuje kvalitu zdravotnej starostlivosti o pacienta, bezpečnosť zdravotníckych pracovníkov a v neposlednom rade znižuje náklady na liečbu a hospitalizáciu. Infekcie môžu skomplikovať hojenie rán, spôsobiť zlyhanie implantátov alebo vyvolať závažné stavy. Prevenciou sa týmto komplikáciám predchádza. Ak štát rieši otázku konsolidácie v zdravotníctve, sme toho názoru, že významné úspory vedia nemocnice dosiahnuť aj dodržiavaním správnych postupov, čím eliminujú riziko infekcií pri operáciách a ušetria zdravotníctvu zdroje za zbytočné hospitalizácie pacientov, antibiotickú liečbu a následnú zdravotnú starostlivosť o pacienta,“ dodala výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) Katarína Danková.
Odborníci preto apelujú na štandardizáciu používania antiseptických a oplachových roztokov, pričom podľa nich treba preferovať klinicky overené prípravky a zabezpečiť jednotné protokoly naprieč pracoviskami. Rovnako apelujú na dodržiavanie postupov predoperačnej, perioperačnej a pooperačnej starostlivosti. Je tiež podľa nich potrebné zaviesť cielene využívanú sonikáciu ako štandardnú metódu pri podozrení na infekcie implantátov – pre presnejšiu diagnostiku a efektívnejšiu liečbu, ako aj zabezpečiť kontinuálne vzdelávanie zdravotníckeho personálu. Za dôležité považujú aj monitorovanie výskytu a pravidelný audit dodržiavania štandardov či zníženie neodôvodneného používania antibiotík.
Zdieľať na
Zdieľaní