Amarantový olej: Bojovník proti vráskam, únave i gynekologickým problémom

amarant

commons.wikimedia.org/Stan Shebs

Hoci patrí amarant k najstarším plodinám, ktoré sa pestovali na zemi, na dlhé roky upadol do zabudnutia. Kvôli vysokému obsahu živín sa táto stará a nenápadná rastlina z rodiny láskavcov (Amaranthaceae), opäť dostáva do popredia. Semená amarantu sú hlavným zdrojom nielen pre výrobu amarantovej múky, ale aj amarantového oleja.

V minulosti bol amarant pre Číňanov zdrojom mladosti a dlhovekosti, pre Grékov predstavoval symbol nesmrteľnosti a Aztékmi bol považovaný za posvätnú rastlinu s „čarovnými“ vlastnosťami, ktorá sa využívala pri obradoch. Amarantový olej, cenený najmä kvôli skvalénu, je skvelým prostriedkom posilnenia imunity, podpory metabolizmu, spomalenia starnutia, získania celkovej telesnej a duševnej pohody i zdrojom živín dôležitých pre športovcov.

Obsah amarantového oleja

Amarantový olej sa produkuje z rozdrvených semien láskavca lisovaním za studena. Vyznačuje sa svetložltou farbou a charakteristickým pachom. Je vzácny, pretože obsahuje dva významné antioxidanty – vitamín E a skvalén (posilňuje imunitu a bojuje proti rakovine). Obsah skvalénu je približne na úrovni 8 percent, čo je v porovnaní s ostatnými olejmi (napríklad olivový olej 0,7 %) vysoké množstvo. Ďalšie zložky sú – 70 percent mononenasýtených a polynenasýtených mastných kyselín, fytosteroly (znižujú cholesterol), karotenoidy, vitamín D a bohaté dávky minerálov ako vápnik, horčík, draslík, železo.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Stop kožným chorobám i vráskam!

Olej zo semien láskavca má výnimočné hydratačné a regeneračné vlastnosti. Ocenia ho ľudia so suchou pokožkou i starnúca pleť posiata vráskami (stimuluje produkciu kolagénu). Používa sa pri odstraňovaní jaziev a celkovo uľahčuje hojenie rán, popálenín a odrenín. Vedecké štúdie potvrdili jeho priaznivé účinky aj pri psoriáze, ekzémoch, vredoch, akné, preležaninách a plesňových ochoreniach. Po nanesení na pokožku zanecháva amarantový olej minimálny mastný film, takže použitie je nielen jednoduché, ale aj príjemné. 

Poklad pre trávenie i kardiovaskulárny systém

Protizápalové zloženie amarantového oleja prináša úľavu pri žalúdočných vredoch a mnohých ochoreniach tráviaceho traktu. Skvalén, aminokyseliny, arginín a ďalšie látky chránia pečeň pred toxickými látkami.

Antioxidanty – vitamín E a skvalén, horčík a fytosteroly sa podieľajú na znížení rizika vzniku krvných zrazenín, preto sú prevenciou infarktu, mŕtvice, ischemickej choroby srdca. Pomáhajú aj pri problémoch s kŕčovými žilami a vysokým krvným tlakom.


Mohlo by vás zujímať: Pestrecový olej pre vaše telo: Proti pečeňovým problémom aj pre lepší sex


Myómy, cysty a gynekologické ochorenia

Antibakteriálne a protizápalové účinky sa uplatňujú pri liečbe ženských gynekologických problémov – cystách, myómoch, pošvových zápaloch. Pozitívom je ovplyvnenie hormonálnej rovnováhy, preto je vhodné užívať amarantový olej v období klimaktéria, menštruácie i tehotenstva.

Olejom z láskavca proti sivému zákalu

Ak vás trápi sivý zákal alebo mu chcete predchádzať, aplikujte raz denne na oči vatový tampón namočený v amarantovom oleji. Je dôležité, aby sa olej dostal do vnútra oka.

Amarantový olej oceníte aj v nasledovných prípadoch:

  • pri chudnutí – redukuje podkožný tuk, zlepšuje prietok krvi, pomáha pri detoxikácii, podporuje činnosť metabolizmu
  • výplach ústnej dutiny dvakrát denne je účinný pri liečbe paradentózy
  • pri bolestiach kĺbov (olej užívajte vnútorne a aj nanášajte na postihnuté miesta)
  • pri vypadávaní vlasov a lámaní nechtov

Mohlo by vás zujímať: Zázračný šípkový olej: Pre mladistvú pleť aj proti žlčníkovým kameňom


Ako sa používa?

Pre celkové posilnenie fyzického i psychického zdravia sa užívajú jedna až dve polievkové lyžice denne pred jedlom. Hodí sa aj na prípravu studenej kuchyne. Pri vonkajšej aplikácii sa nanáša amarantový olej na postihnuté miesto dvakrát denne. Doba pôsobenia by mala byť aspoň 15 minút, potom olej odstráňte.

Amarantový olej je náročný na produkciu, z čoho vychádza aj jeho cena. Je dostupný v zmesi spolu s kukuričným olejom, pričom 100 ml stojí približne 15 až 20 eur.


Aké máte skúsenosti s užívaním amarantového oleja? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: commons.wikimedia.org/Stan Shebs, commons.wikimedia.org/Stan Shebs, Mirka
Odporúčame