Ananás pre lepšiu líniu: Vyskúšajte ho aj vy!

Ananás

sxc.hu

Míňate ho pri každej návšteve oddelenia ovocia a zeleniny. Na prvý pohľad nevyzerá veľmi lákavo – má oválny alebo valcovitý tvar a tvrdú kožovitú kôru. Ale po ochutnaní sladkej šťavnatej dužiny so sviežou vôňou si ho zamilujete. Ananás pochádza z oblasti južnej Brazílie a Paraguaja. V Južnej a Strednej Amerike sa rozšíril vďaka Indiánom. Do Európy ho priviezol Kryštof Kolumbus, ktorý toto ovocie objavil na ostrove Guadeloupe.

Náročný návštevník

Je náročný na teplo, preto sa mu darí hlavne v tropických oblastiach. U nás je možné vypestovať ananás len v skleníku po vytvorení domovských podmienok. Zbiera sa približne 6 mesiacov po opelení kvetov. Vďaka tomu, že sa do oplodňovania kvetov angažuje človek, je ananás k dispozícii celý rok.

Zázrak menom bromelín

Ananás obsahuje množstvo vitamínov A a C. Tiež obsahuje thiamín, ktorý posilňuje nervovú sústavu, či riboflavín dôležitý pre dobrý stav kože, očí a funkcie srdca a tiež niacín. Okrem toho je zdrojom enzýmu bromelín, ktorý odbúrava bielkoviny, čím napomáha tráveniu a uľavuje pankreasu. Vyrovnáva črevnú mikroflóru, preto je konzumácia ananásu vhodná pri črevných chorobách. V neposlednom rade je tiež zdrojom minerálnych látok ako je vápnik, železo, fosfor, sodík, zinok, mangán, horčík, draslík a síra.
Citlivým osobám by pri veľkej konzumácii mohol obsah síry spôsobiť bolesť hlavy. Ananásová šťava a ďalšie látky obsiahnuté v šupke môžu u citlivejších osôb vyvolať aj podráždenie pokožky a očí. Neodporúča sa konzumácia nezrelého ovocia, pretože vysoký obsah kyseliny môže poškodiť zubnú sklovinu a vyvolať prekyslenie žalúdka.


Tiež by vás mohlo zaujať: Snažíte sa schudnúť? Stavte na tieto druhy ovocia!


Čistiaca kúra i diéta

Kombinácia látok ako je betakarotén, vitamín C, síra a bromelín bráni nadmernému zadržovaniu vody v tele, podporuje jej vylučovanie a zabraňuje opuchom. Schopnosť odvodňovania a detoxikácie ho robí ideálnou súčasťou čistiacich kúr. Pri držaní diéty sa odporúča zjesť pred každým jedlom plátok čerstvého ananásu. Pomáha z tela vylučovať prebytočný tuk a zlepšuje jeho spaľovanie. Pritom má len 200 kj na 100 g čerstvého ovocia. Pri cene približne 2,50 € rozhodne stojí za to.

Kamarát do nepohody

Ananás je pomocníkom športovcov pri tvorbe svalovej hmoty a zlepšení fyzickej výkonnosti. Hovorí sa o ňom aj ako o prírodnom anaboliku. Nepomáha len pri tvorbe svalov, ale i pri obnove svalového a kĺbneho tkaniva, preto sa používa pri liečení pohybového aparátu. 
Stal sa cenným i pre dermatológiu. Dokáže totiž odbúrať poškodené tkanivo, čím pokožku nielen čistí a vyhladzuje, ale i dezinfikuje. Ananásová šťava tvorí účinnú zložku rôznych pleťových vôd, krémov a mastí. Je skvelý na zosvetlenie pigmentových škvŕn. Stačí opakovane nanášať čerstvú šťavu na postihnuté miesto. Úspešne sa používa i pri odstraňovaní bradavíc. Čerstvo vytlačená šťava sa používa pri horúčkových ochoreniach, slnečnom úpale a pri liečbe morskej choroby. V karibskej oblasti, odkiaľ pochádza, je považovaný za afrodiziakum.

Tam, kde by ste ho nehľadali

Ananás sa upravuje prevažne kandizovaním, sušením alebo konzervovaním. Vyrábajú sa z neho džemy, želé, sirupy, džúsy a tiež alkohol – piňakoláda a víno chicha. Odpadu, ktorý vzniká pri spracovaní ananásu pre konzumáciu, sa hovorí ananásové otruby. Používajú sa ako krmivo pre dobytok. Stonky ananásovníka využíva farmakológia a medicína. Preparuje sa z nich enzým bromelín – liek na potlačovanie zápalov a znižovanie krvotvorby. Zvyšuje účinnosť antibiotík i chemoterapie. Z vlákna listov sa vyrábajú jemné látky, špeciálny papier i ľahké kompozitné materiály.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nebezpečné ovocie: Zabijak vašej diéty?


Ananásové pochúťky    

Ananás sa nemusí jesť len čerstvý v ovocných pohároch. Ochutnali ste už ananásovú nátierku? Do jemnej peny vyšľaháme 1 kelímok neochutenej lučiny s 5 lyžičkami kyslej smotany a niekoľkými kvapkami citrónu. Pridáme scedený ananás z jednej konzervy a jemne osolíme. Táto exotická nátierka je najchutnejšia s čerstvým pečivom.
Ďalším výborným jedlom je grilovaný ananás. Olúpaný ananás nakrájame na plátky a po oboch stranách potrieme tekutým medom. Za občasného premiešania necháme asi hodinu odstáť. Potom ho z oboch strán ogrilujeme. Môžeme ho podávať ako zdravú prílohu k ostatným grilovaným pochúťkam alebo ako výborný zákusok so zmrzlinou či šľahačkou.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Marianna
Odporúčame