Najlepší aerobik duše a tela v jednom: Joga smiechu možno rozveselí aj vás

Joga smiechu

archiv Ľ. Foltána

Nič nestojí, každý z nás ho dostal do vienka, a predsa ho nevyužívame. Zapli ste mozgové závity a snažíte sa zistiť, čo máme na mysli? Prezradíme vám, že ide o gén šťastia, o korenie nášho života – smiech. Výpočet jeho benefitov by bol veľmi rozsiahly, preto spomenieme iba niektoré.

Prečo sa teda smiať?

 • smiech podporuje pamäť a kreativitu,
 • posilňuje imunitný systém,
 • pôsobí ako prevencia pred srdcovým infarktom,
 • stimuluje tvorbu endorfínov a zlepšuje náladu,
 • zmierňuje depresiu a stavy úzkosti,
 • zlepšuje kvalitu spánku,
 • otvára myseľ novým nápadom a myšlienkam a pod.

Zaujímavé je, že podľa výskumov sa deti dokážu spontánne, často bez zjavnej príčiny, smiať až 300-krát denne, kým dospelí iba 15 až 20-krát. V súčasnosti, kedy prevláda sedavý spôsob života prinášajúci so sebou rad negatívnych následkov v podobe stuhnutých svalov, je vhodné sa smiať čo najviac. Smiech (bezplatný) totiž viac uvoľní svaly a odstráni celkové napätie organizmu ako napr. Masáž. Okrem toho si pritom ani neuvedomíme, že precvičujeme celé telo a zlepšujeme funkciu srdca, pľúc, bránice a pod. Okysličený mozog otvára cestu ku kreativite, k novým nápadom a priateľstvám. Ide o najlacnejší liek, vo využívaní ktorého máme mnohí veľké rezervy,“ uviedol Mgr. Ľubor Foltán, inštruktor jogy smiechu.


Mohlo by vás zaujať: Joga je cvičenie pre všetkých: Udrží vás vo forme aj po štyridsiatke!


Smejte sa

Aby naše telo vylučovalo dostatok prirodzených opiátov – endorfínov, ktorých úlohou je zabezpečovať pocity uvoľnenia, radosti a šťastia, je potrebné sa smiať 15 až 20 minút. Veľký význam má hlboké dýchanie, ktorým prekysličujeme mozog a celý organizmus. Väčšinu dňa totiž dýchame plytko, najmä keď sme v strese, a telu nedodávame dostatok kyslíka potrebného na jeho plnohodnotné fungovanie. Výsledkom býva únava, zlá nálada, podráždenosť a znížená imunita. 

Zodpovednosť za vlastné prežívanie by mal zobrať každý do svojich rúk. Ideálne je udržiavať hladinu hormónov šťastia – endorfínov v organizme čo najvyššiu. Smiech by mal zazvoniť aj vtedy, ak práve nemáte náladu. Možností, ako vylúdiť úprimný srdečný smiech a udržať ho na perách čo najdlhšie, je viac. Nápomocné sú motivačné a subliminálne kazety, knihy, hudba či dobrý film. Vaše vnútro môže pozitívne rozochvieť aj joga smiechu, ktorú pred 18 rokmi vymyslel a rozšíril do sveta indický lekár Madan Kataria.

Podstata jogy smiechu

Pri joge smiechu sa nesmejeme preto, že sme šťastní. Šťastní sme preto, že sa smejeme. Je to jedna z ciest, ako možno docieliť mentálne nastavenie prežívania nepodmienenej radosti. Hurónsky smiech, odviazaný rehot a ďalšie prejavy  pomáhajú prebudovávať a nanovo zapájať určité neurónové dráhy v mozgu. Kombinuje smiechocviky a jogové dýchanie tak, aby sa do organizmu dostalo čo najviac kyslíka. Využívame, že náš mozog nerozoznáva, či ide o spontánny, alebo predstieraný smiech,“ vysvetlil Ľ. Foltán. Cvičenie sa dá prirovnať k aeróbnej činnosti – 1 minúta srdečného smiechu sa rovná výdaju energie ako keby človek vesloval 10 minút. Nehodnotí sa, kto sa koľko alebo ako intenzívne smeje. Základom je zasmiať sa tak, ako je to komu príjemné, uvoľniť sa a umožniť telu vyplavovať endorfíny.

Skladba cvičenia

Joga smiechu pozostáva zo zahrievacích aktivít, ako sú „tlieskačky“, „skákačky“, non-sens komunikácia, resp. komunikácia vo vymyslenom jazyku Gibberis. Smiechocvikmi dávame do pohybu bránicu, ktorá sa sťahuje a rozťahuje. Do organizmu sa dostáva viac kyslíka. Frekventanti cítia rýchlejší tep srdca a začervenanie tváre pod vplyvom rozpínania sa ciev. Často zaraďujeme intuitívne hry na rozvoj vnímavosti, hravosti spolupráce a pod. Na konci cvičenia máme krátku meditáciu smiechu, relaxačné cvičenia a špeciálny ho-ho-ha-ha tanec,“ predstavil Ľ. Foltán. 


Mohlo by vás zaujať: Ktorý druh jógy je ideálny práve pre vás?


Preprogramovávanie mozgových dráh

Vedomie/myseľ a telo  sú obojstranne prepojené. Vďaka prírode sa každý človek sám môže rozhodnúť, ako využije vrodený potenciál uvoľnenosti. Emočný stav vieme ovplyvniť postojom, dýchaním, myslením. Bezpodmienečnú radosť v podobe smiechu máme v sebe tak ako deti, len sme ju zabudli prejavovať. Stačí hlboké dýchanie a úsmev na tvári, aby telo ventilovalo prebytočnú energiu, odstránilo nervové vypätie  a začalo vylučovať endorfíny.

Joga smiechu využíva programovanie emočného prežívania cez telesné prejavy. Preprogramovávame mozgové dráhy na prežívanie radosti a veselosti ako nepodmieneného stavu. Učíme sa byť pánmi nad vlastnými emóciami. Ľudia chcú byť šťastní, ale pocit šťastia často podmieňujú vonkajšími okolnosťami. Chceme u nich docieliť, aby bolo jedno či prší alebo svieti slnko, oni sa môžu zobudiť s emočným stavom radosti.Každý človek sa môže smiať bez príčiny či vonkajších podnetov. Ak to dokážeme, máme vyhrané. Nenápadné hi-hi, ha-ha a odrazu naskočí aha. Aha… – a ani sme sa nenazdali a máme riešenie. Rozpustili sme stres a zlú náladu. Negatívne emócie uvoľnili cestu  príjemným pocitom a novým nápadom. Pri pravidelnom cvičení jogy smiechu vie človek obnoviť svoju schopnosť zažívať radosť bez vonkajších podnetov,“ podčiarkol Ľ. Foltán.

Pár obľúbených cvikov

Smiech nad výpisom z účtu

Smiech nad zmeškaným lietadlom alebo vlakom

Pozdravný smiech protinožcov

Smiech v rannej električke

Prínosy jogy smiechu

Okrem iného sa pravidelným cvičením získava nadhľad nad rôznymi životnými situáciami. Nadopovanie hormónmi šťastia  vydrží zvyčajne ďalšie 2-3 dni. Frekventanti často udávajú bolesti brušných svalov, ktoré svedčia o spaľovaní kalórií. Je to teda výborný prostriedok aj na chudnutie.


Mohlo by vás zaujať: Fitness, zumba alebo joga: Vyberte si tú správnu aktivitu presne pre vás!


Kedy necvičiť jogu smiechu:

 • príliš vysoký tlak krvi
 • tehotenstvo (vyššie štádium)
 • epilepsia
 • pruh
 • čerstvé operácie
 • silné bolesti chrbta

Možnosti cvičenia

Najideálnejšie je, ak sa joga smiechu cvičí v kolektíve, lebo za pomoci vhodných cvikov a hier sa dokážu frekventanti rýchlejšie a ľahšie prepnúť do prirodzeného módu a smiať sa na plné ústa úplne spontánne a bez akýchkoľvek zábran. Je dobré osvojiť si cviky a robiť ich aj v domácom prostredí s blízkou osobou. Záujemcovia môžu využiť jednotlivé kurzy alebo prezentáciu na rôznych podujatiach ako sú festivaly osobného rozvoja, vzdelávacie podujatia, firemné akcie, teambuildingy a pod. Termíny a miesta ich konania sú uverejnené aj na webovej stránke www.jogasmiechu.sk.


Máte skúsenosti s jogou smiechu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom do .

Zdroj: archiv Ľ. Foltána, Archív Ľubora Foltána, Viola
Odporúčame