Indická terapia širodharu: Omladí vás a odstráni duševné vyčerpanie

India

flickr.com/nwiwattanakrai

Rýchly životný štýl prináša so sebou množstvo negatív, ktoré si v drvivej väčšine prípadov odnesie ľudské zdravie. Človek sa pod tlakom neľahkých okolností začína obracať späť k prírode, pretože jednoduché prírodné metódy prispievajú k zlepšeniu fyzického a psychického stavu. Ajurvéda, prírodná liečebná medicína, využíva na očistenie, omladenie a odstránenie duševného vyčerpania širodharu.

Neodmysliteľnou súčasťou ajurvédy sú očistné a omladzujúce terapie. Jednou z popredných je práve širodhara, ktorá sa snaží odstrániť zablokované kanály, resp. body čakier v tele človeka. Výsledkom príjemnej relaxácie je celkové uvoľnenie a získanie vnútorného pokoja.

Korene širodhary siahajú do Indie

Širodhara je staroveká liečebná prax, ktorá sa v Indii vykonáva tisíce rokov. Názov tejto očistnej terapie pochádza z dvoch slov: „Shiro“ znamená hlava a „Dhar“ možno preložiť ako prietok, prípadne prúdiť. V tradičnej medicíne predstavuje spôsob, ako dosiahnuť upokojenie, harmóniu, uvoľniť nahromadené emócie a očistiť myseľ.


Mohlo by vás zaujať: Terapia chladom: Mužom pomôže k svalom, ženám zas od celulitídy


Dôležité je miesto ľudského vedomia

Podstata „odblokovania“ spočíva v liatí zohriateho oleja, prípadne inej tekutiny, z určitej výšky a po konkrétnu dobu na bod čakry, ktorý sa nachádza niekde v oblasti čela (medzi obočím). Toto miesto sa nazýva aj sídlom ľudského vedomia. Olej, najčastejšie sezamový, pomaly prechádza pokožkou hlavy do vlasov, oblasti krku a ramien.

Ako to vyzerá v praxi?

Širodhara sa stáva obľúbenou relaxačnou metódou aj v západnej kultúre ako wellness procedúra. Pri aplikácii by mali byť prítomní dvaja terapeuti – jeden reguluje teplotu oleja a druhý riadi jeho prúdenie. Zákazník leží na chrbte so zatvorenými očami, hlava je mierne zaklonená, krk podopretý a na čelo mu steká olej zo špeciálnej hlinenej nádoby prostredníctvom akéhosi bavlneného povrazu, ktorý pripomína knôt.

Terapia trvá cca 30 až 90 minút, pričom sú vždy zohľadňované individuálne potreby klienta. Pri akútnych stavoch sa odporúča terapia niekoľkokrát do týždňa. Pri prevencii je dostačujúca intenzita raz za niekoľko týždňov.

Širodhara a pokoj v duši

Širodhara je určená predovšetkým na liečbu psychických, resp. duševných ťažkostí. Pomáha dosiahnuť vnútornú harmóniu, je doplňujúcim prostriedkom liečby depresie, nespavosti a prevenciou stresu. Ajurvédski učitelia ju odporúčajú pri pocitoch strachu, úzkosti a záchvatoch paniky. S pomocou Širodhary je možné prekonať stavy, ktoré súvisia s hormonálnou nerovnováhou, napríklad v období klimaktéria.


Mohlo by vás zaujať: Sporná terapia močom: Všestranný liek aj na rakovinu alebo nechutný výmysel?


Ďalšie prínosy jedinečnej ajurvédskej metódy

Okrem pozitívneho pôsobenia na psychiku je Širodhara prínosná aj v iných oblastiach. Podľa ajurvédskych odborníkov zabraňuje vypadávaniu, šediveniu a lámavosti vlasov, pozitívne pôsobí na pokožku hlavy a tváre.

Podľa dostupných informácií táto originálna terapia zlepšuje trávenie, prináša úľavu od bolesti, pomáha pri chronických ochoreniach ako astma, vysoký krvný tlak či reuma. Je nazývaná aj liekom na viac ako 80 chorôb.

Praktické informácie

Za hodinu tejto terapie zaplatíte sumu 40 až 50 eur. Širodhara nie je vhodná pre tehotné ženy a ľudí, ktorí sú alergickí na indické rastliny.


Vyskúšali ste už niekedy indickú terapiu Širodhara? Pomohla vám? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com/nwiwattanakrai, flickr.com/nwiwattanakrai, youtube.com, Mirka
Odporúčame