Túžite schudnúť? Poradíme vám, kedy a čo jesť a čoho sa radšej vyvarovať

Potraviny

profimedia.sk

Takmer každý človek sa aspoň raz za čas snaží nejaké to kilo zhodiť. Každý z nás uprednostňuje iné metódy, mnoho z nich však odborníci na chudnutie kritizujú. Ako teda chudnúť efektívne a ktorým mýtom sa radšej vyhnúť?

Jesť naposledy o piatej popoludní a potom ráno, aby človek schudol, patrí podľa odborníka na zdravú výživu Pavla Suchánka k najčastejším mýtom, ktoré vedú naopak k priberaniu. Veľmi rozšírený mýtus podľa neho tiež je, že hladovkou sa chudne najrýchlejšie, raňajky je možné vynechať, alebo že sa chudne po light potravinách. Suchánek ako propagátor zdravého životného štýlu pripomenul, že bez pohybu sa schudnúť nedá.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvá expresnej straty tuku: Tieto triky vás zbavia kíl najrýchlejšie


Prispôsobte návyky dnešnej dobe

„Stále ešte pretrváva mýtus, najmä u generácie 50+, ktorá ešte zažila chodenie do práce na šiestu a zaspávanie o desiatej, že posledné jedlo by malo byť o piatej až šiestej večer, maximálne o siedmej. Keď sa ich spýtam, či vydržia bez jedla do polnoci, než idú spať, priznajú, že nie a ešte pred spaním sa poriadne najedia,priblížil skúsenosti z praxe.

Večera najneskôr tri hodiny pred spaním

Problém podľa Suchánka tkvie v tom, že ak telo nedostáva svoj ​​prídel živín, začne si vytvárať zásoby na horšie časy a pripravovať sa na dlhšie hladovanie. Jesť sa teda môže aj večer, avšak s mierou. Večera by mala byť ľahká a najneskôr tri hodiny pred spaním.


Mohlo by vás zaujať: Chudnutie po päťdesiatke: S týmito tipmi sa podarí zhodiť kilá navyše aj vám


Dôležité je kedy aj čo jesť

Suchánek pripomenul, že dôležité je nielen kedy človek je, ale tiež čo je. Ak si chce udržať telesnú hmotnosť a rýchle spaľovanie, mal by popoludní a večer dať prednosť bielkovinám. Naväzujú sa na rastový hormón, ktorý obnovuje svalové tkanivo a udržuje vysoký bazálny metabolizmus. Ak si človek večer jabĺčko alebo iné ovocie bohaté na fruktózu a ďalšie ovocné cukry, tvorbu rastového hormónu a ďalších hormónov pre metabolizmus zastaví. Neschudne a navyše sa môže dopracovať k vysokej hladine triglyceridov v krvi, čo následne vedie k zvýšeniu hladiny cholesterolu.

Hladovky radšej nie

Pre štíhlu líniu sú podľa Suchánka hladovky nebezpečné, napriek tomu sa stále stretáva s otázkami, či by nepomohla. Vyhladované telo, vďačné za každú porciu jedla, si začne vytvárať zásoby na horšie časy. Naštartuje sa sporiaci metabolizmus, ktorý blokuje chudnutie. Hladovkou telo stratí hlavne vodu, akonáhle začne človek zase jesť, živiny sa ukladajú do tukov, výsledkom je jojo efekt a po každej hladovke ďalší nárast váhy.


Mohlo by vás zaujať: Schudnúť rýchlo a zdravo sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Raňajkovať sa vyplatí

Suchánek varuje aj pred vynechávaním raňajok. Telo potrebuje ráno energiu, aby mohlo normálne fungovať. Inak musí siahať do zásob a pracovať v úspornom režime. Kopa obéznych ľudí neraňajkuje, kvôli hladu zjedia napoludnie viac, ako keby sa ráno najedli. Optimálne je zjesť počas dopoludnia 60 percent z celkového denného príjmu energie.

Aj s „light“ výrobkami opatrne

K light potravinám Suchánek uviedol, že aj keď majú znížený energetický obsah, nemôže ich človek zjesť, čo mu hrdlo ráči. Niektoré majú menej tuku, iné menej cukru, často ale obsahujú zložky, ktoré energetický príjem navyšujú. Neplatí teda, že namiesto jednej klasickej müsli tyčinky človek môže zjesť dve v light verzii, upozornil.


Podarilo sa vám dosiahnuť želaný úbytok hmotnosti? Akým spôsobom ste sa stravovali? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii. 

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Zora, ČTK
Odporúčame