Slovenský zväz astronómov odporúča: Tentokrát sa môžete tešiť na tieto zaujímavé úkazy na oblohe

mesiac

Na ktoré úkazy na oblohe sa môžete tešiť? (Zdroj: Freepik/savvapanf)

Slovenský zväz astronómov dáva do pozornosti, že na oblohe bude možné v nadchádzajúcich dňoch vidieť rôzne zaujímavé úkazy. Informoval o tom Pavol Rapavý zo sekretariátu zväzu astronómov.

Sledovať možno Mars aj Venušu

„Večernú, pekne sfarbenú súmrakovú oblohu po západe Slnka skrášľujú dve najjasnejšie planéty Slnečnej sústavy. Nižšie k obzoru je jasná Venuša a vyššie, o niečo slabší, no aj tak výrazný Jupiter. Venuša sa pomaly uhlovo vzďaľuje od Slnka a postupne sa približuje k Jupiteru,“ priblížil Rapavý. V stredu (22. 2.) sa k nim pridruží aj kosáčik Mesiaca, ktorý bude len dva dni po nove. Najbližšie k sebe však budú 1. a 2. marca planéty Venušu a Jupiter.

„Konjunkcia týchto planét nastáva 2. marca ráno, no to sú ešte pod obzorom. Blízko pri sebe však budú tieto objekty len zdanlivo, v skutočnosti bude Venuša od nás vzdialená 204 miliónov kilometrov a Jupiter 864 miliónov kilometrov,“ povedal Rapavý a dodal, že pri Jupiteri budú pozorovatelia schopní v takmer jednej priamke vidieť jeho štyri najjasnejšie mesiace. Podobný úkaz priblíženia týchto planét uvidíme – hoci vo väčšej vzdialenosti – až v lete 2025.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame