Automatická verzus manuálna prevodovka: Porovnali sme ich za vás

Kým v minulosti neboli automaty na Slovensku veľmi obľúbené, dnes sa čoraz viac dostávajú do popredia (Zdroj: Pixabay/narleymedia)

Plánujete kúpu nového auta a rozmýšľate nad tým, či sa vám viac oplatí model s manuálnou alebo automatickou prevodovkou? Kým v minulosti neboli automaty na Slovensku veľmi obľúbené, dnes sa čoraz viac dostávajú do popredia a vodiči ich uprednostňujú stále častejšie. Aké hlavné plusy aj mínusy by ste mali zvážiť a podľa čoho sa rozhodnúť, ktorý typ prevodovky bude pre vás lepší? Máme pre vás niekoľko praktických tipov.

Manuálna prevodovka nevyžaduje drahý servis

Hlavnou výhodou klasickej manuálnej prevodovky je jednoduchá konštrukcia. Jej súčasťou nie sú žiadne komplikované elektronické systémy a mechanizmy, takže má dlhú životnosť a v zásade sa na nej nemá čo pokaziť. Samozrejme, súčiastky prevodovky sa postupne opotrebúvajú, ale na väčšine áut fungujú spoľahlivo aj po viac ako 300 000 najazdených kilometroch a netreba ich vymieňať.

Manuálna prevodovka ponúka pôžitok z jazdy pre skúsených vodičov (Zdroj: Pixabay/rolfvandewal)

Manuálna prevodovka je preto skvelou voľbou pre každého vodiča, ktorý nechce riskovať veľké nečakané výdavky na servis. Poruchy automatickej prevodovky vás totiž môžu stáť niekoľko stoviek, väčšinou aj tisícok eur.

Dokonalá kontrola nad autom

Manuálnu prevodovku oceníte aj v prípade, že máte radi šoférovanie a chcete mať svoje auto stopercentne pod kontrolou. Je len na vašich zručnostiach, ako jemne sa pohnete, ako plynulo budete meniť rýchlostné stupne a ktorý stupeň si necháte zaradený pri jazde. Ak ste skúsený šofér, s manuálnou prevodovkou dokážete v mnohých prípadoch dosiahnuť nižšiu spotrebu ako s automatickou, keď správne využívate plachtenie a brzdenie motorom.

Zároveň, ak si vo svojom aute radi užívate športovú jazdu, vďaka manuálnej prevodovke si môžete v zákrutách vždy zvoliť vhodný prevodový stupeň. Elektronika vám tak nebude nijako ovplyvňovať šoférsky zážitok.

Automatická prevodovka ponúka väčší komfort

Keď máte vo svojom vozidle automatickú prevodovku, nemusíte riešiť stláčanie a pomalé púšťanie spojky či radenie rýchlostných stupňov. Jazdenie v hustej mestskej premávke bude pre vás oveľa pohodlnejšie. Šoférovanie vás tak vyčerpá a aj jazda z práce alebo späť domov v zápchach zrazu nebude predstavovať nepríjemný zážitok.

Automatická prevodovka vás odbremení od radenia rýchlostí (Zdroj: Pixabay/zuzanajobbova0)

Vyššia bezpečnosť

Výhodou automatickej prevodovky je skutočnosť, že pri šoférovaní môžete mať po celý čas obe ruky na volante. V krízových situáciách alebo pri športovej jazde sa dokážete naplno sústrediť na brzdenie, pridávanie plynu a otáčanie volantom. Nemusíte riešiť vytláčanie spojky či zmenu rýchlostných stupňov pomocou radiacej páky. Z tohto pohľadu je jazdenie v aute s automatickou prevodovkou o niečo bezpečnejšie.

Dobré vedieť: Automatická prevodovka významne zmierňuje stres zo šoférovania u začínajúcich vodičov. Nemusíte mať obavy, že vám motor zhasne na križovatkách a pri jazde sa nezamýšľate nad tým, kedy zmeniť rýchlostný stupeň. Môžete sa naplno sústrediť na cestu, takže klesá riziko nehôd alebo krízových situácií.

Menšie opotrebovanie súčiastok

Pri manuálnej prevodovke môžete celkom jednoducho uškodiť autu. Stáva sa to vtedy, ak napríklad jazdíte v neprimerane nízkych alebo vysokých otáčkach, nesprávne púšťate spojku či radíte „cez zuby“. Pri automatickej prevodovke tieto problémy nehrozia. Riadiaca jednotka sa neustále stará o to, aby bol motor v správnych otáčkach a nedochádzalo k nadmernému opotrebovaniu súčiastok.

Lepšia spotreba vďaka automatickej prevodovke?

V minulosti platilo, že autá s automatickými prevodovkami mali vyššiu spotrebu ako s manuálnymi. Dnes je ale situácia opačná. Mnohí výrobcovia montujú do svojich vozidiel 7-stupňové, 8-stupňové či 9-stupňové prevodovky, vďaka ktorým motor pracuje vždy v optimálnych otáčkach. Na diaľnici tak dosiahnete lepšiu spotrebu ako s manuálnou prevodovkou.

Ktorá prevodovka bude teda lepšia vo vašom prípade? Rozhodnutie je len na vás. Ak vám záleží na čo najnižších prevádzkových nákladoch a plnej kontrole nad autom, uprednostnite manuálnu prevodovku. A pokiaľ kladiete dôraz na maximálny komfort, bezpečnosť, ale aj nižšiu spotrebu, ideálnym riešením bude vozidlo s automatickou prevodovkou.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame