Baba Vanga či Spiaci prorok: Čo prezradili o našej budúcnosti?

Vangelina Gustherová

wikimedia.org

Keď sa povie „prorok“, alebo „jasnovidec“, pravdepodobne si väčšina z vás predstaví Nostradama, Sibylu či niektorého z biblických prorokov. To však nie je celkom pravda. S prorokmi sa môžete stretnúť aj dnes, otázne je, či budú mať pravdu vo svojich výrokoch. No len niekoľko desaťročí dozadu ste sa mohli stretnúť s dvoma veľmi zaujímavými osobnosťami. A dnes vám ich predstavíme.

Slepá starena, ktorej mocnári ležali pri nohách

Narodila sa v roku 1911, zomrela v roku 1996. Svoj život prežila v Bulharsku a jej civilné meno je Vangelina Gustherová. Pravdepodobne ju skôr budete poznať ako babu Vangu.

Svoje veštecké schopnosti získala ešte ako malé dievča. Stáli ju však naozaj dosť. Zrak. Počas búrky ju silný vietor doudieral, nadniesol nad zem a nahnal do očí nečistoty, kvôli ktorým oslepla. No odvtedy sa začali objavovať prvé vízie. Spolu ich bolo okolo 7000 a Vangina úspešnosť sa podľa niektorých pohybuje až na úrovni 80 %. Okrem proroctiev komunikovala s mŕtvymi, liečila rastlinami a pomáhala tisícom. Chudobným, bohatým, múdrym, štátnikom ba povráva sa že aj samotnému Hitlerovi.

Vraj predpovedala aj pád dvojičiek:

„Horor, horor! Americkí bratia spadnú po tom, čo ich napadnú oceľoví vtáci. Vlci budú kvíliť v buši, tryskať bude nevinná krv“.

Potopenie ponorky Kursk údajne predpovedala takto:

„Na sklonku storočia, v auguste 1999 alebo 2000, Kursk zaleje voda a celý svet bude plakať“.


Mohlo by vás zaujať: Tajomná Sibyla, ktorá poznala budúcnosť: Ktoré z jej predpovedí sa už naplnili?


Pravdivé či nie?

Z ostatných úspešných proroctiev spomeňme predpoveď Stalinovej smrti aj nehody princeznej Diany. Treba však povedať, že dnes ťažko určiť, ktoré jej predpovede sú skutočné a ktoré sú dielom rôznych internetových rozprávkárov. Blízki priatelia Vangy napríklad tvrdia, že veľké katastrofy ako tretiu svetovú vojnu by nepredpovedala nahlas už len z obavy z chaosu, ktorý by mohol v dôsledku predpovede vzniknúť. Napriek tomu na internete možno nájsť aj takéto informácie – vojna mala trvať od roku 2010 do 2014. To sa nestalo, keď však eskaloval v roku 2010 konflikt medzi Južnou a Severnou Kóreou, „klikanosť“ na babu Vangu na internete prudko vzrástla.

A čo nás zaujíma snáď najviac? Samozrejme koniec sveta. Aj u nej sa podobne ako u Nostradama objavuje rok 3797. Nostradamus tento rok považoval za úplný koniec sveta, Vanga predpovedala že síce všetko umrie, no ľudstvo sa dokáže premiestniť do iného solárneho systému. Absolútny koniec má byť až v roku 5079. Na záver pripájame niekoľko Vanginých predpovedí v blízkej budúcnosti, ktoré sa možno budú týkať aj nás. Skončíme proroctvom z roku 2076, ktoré bude pre mnohých znamenať čosi ešte horšie, ako samotný koniec sveta:

2014: Výsledkom nukleárnej a chemickej vojny bude, že väčšina ľudí na svete bude trpieť rakovinou kože a inými kožnými chorobami.

2016: Európa je takmer neobývateľná.

2018: Čína sa stane superveľmocou. Vykorisťovatelia budú vykorisťovaní.

2023: Zmení sa obežná dráha Zeme.

2028: Nájde sa nový zdroj energie. Hladomor je prekonaný. Vesmírna loď s ľudskou posádkou vyštartuje na planétu Venuša.

2033: Ľad na zemských póloch sa roztopí, hladina svetového oceánu stúpne.

2046: Moslimovia ovládajú Európu. Všetky telesné orgány sa dajú reprodukovať.

2066: Amerika použije zbraň, ktorá ovláda počasie na Moslimov, ktorí ovládajú Rím.

2076: Návrat komunizmu.


Mohlo by vás zaujať: Vševidiaci Nostradamus predpovedal smrť kráľa aj nástup Stalina: Čo nás ešte čaká?


Spiaci prorok

Edgar Cayce

To je prezývka, s ktorou ste sa už možno niekedy stretli. Šlo o muža menom Edgar Cayce (1877 – 1945). Jeho život bol zaujímavý už v detstve. Napriek tomu, že pochádzal z obyčajnej americkej farmárskej rodiny, zažíval nezvyčajné dospievanie. V šiestich rokoch povedal svojim rodičom, že vidí duchov. Ich reakcia bola pochopiteľná, neverili mu. Pravdepodobne len mávli rukou, vzdychli si „ach Ed“ a malému prorokovi nevenovali pozornosť. Ten neskôr videl dokonca aj anjela. Možno vďaka týmto paranormálnym javom našiel obľubu v Biblií, ktorá bola jeho každodennou spoločníčkou a rád z nej čítal.

Edgar nebol len veštec, ale aj liečiteľ. Doktori nechápali jeho schopnosť diagnostikovať chorobu. Nerobil to však pri plnom vedomí, ale počas tranzu. Takto fungoval len v tranze, respektíve počas spánku. Po prebudení si nepamätal nič z toho, čo v tranze rozprával. Takto boli zaznamenané aj jeho proroctvá. Preto sa mu hovorilo spiaci prorok. Zaujímavosťou je aj to, že ak Edgar zaspal na nejakej knihe, po prebudení údajne vedel čo v nej bolo.

Napriek jeho pevnej viere je paradoxné, že sa Edgarove proroctvá často týkajú reinkarnácie. Na rok 2158 predpovedal dokonca svoju vlastnú inkarnáciu. Takéto predpovede po prebudení vyvracal a sám im neveril. Bol veľkým zástancom bájnej Atlantídy, na rok 1998 predpovedal jej znovuobjavenie. V jednej vízií videl, že ľudstvo kedysi voľne cestovalo vesmírom. Keď sa naše duše zhmotnili a dostali na Zem, zabudli sme na svoje pôvodné poslanie. Je vidno, že takéto predpovede boli ťažko dokázateľné a preto sa Edgar stretával s rôznymi reakciami. Z ostatných predpovedí spomenieme tú, ktorá predznamenávala nárast vplyvu Číny, zjednotenie Ruska či rôzne zmeny ako napríklad prepólovanie. K tomu možno raz dôjde, nechajme sa prekvapiť či mal Spiaci prorok v niečom pravdu.


Poznáte nejakých ďalších novovekých prorokov? Čo si myslíte o ich proroctvách? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: wikimedia.org, wikimedia.org, David
Odporúčame