Trápi vás vysoký cholesterol? S týmito tipmi sa vám ho podarí znížiť

Muž

thinkstockphotos.com

So slovným spojením zvýšený cholesterol sa stretávame pomerne často, no vieme o čo v skutočnosti ide? Cholesterol je látka, ktorú si telo buď vytvorí samo alebo ju príjme v potravinách. Nachádza sa napríklad v mäse, vajíčkach či mliečnych výrobkoch. Jeho vysoká hladina je veľmi nebezpečná a prispieva k srdcovo-cievnym ochoreniam. Ako sa dá teda znížiť?

Môže byť aj dobrý

Cholesterol nemusí byť len zlý. Existuje aj takzvaný dobrý, ktorý sa nazýva HDL. To znamená lipoproteín s vysokou hustotou. V ľudskom tele zohráva dôležitú úlohu a to kvôli tomu, že prepravuje nadbytočný cholesterol naspäť do pečene. Tam sa vylúči do žlče a premení na žlčové kyseliny, ktoré sú potrebné pri trávení.

Naopak zlý cholesterol má skratku LDL, čiže lipoproteín s nízkou hustotou. Hladina tohto cholesterolu by mala byť v krvi čo najnižšia, pretože častokrát spôsobuje aterosklerózu. Je to kvôli tomu, že LDL častice prepravujú cholesterol do tkanív a tak prispievajú k ich zásobovaniu.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdy a mýty o cholesterole: Čomu veriť a čo nebrať až tak vážne?


Zmena je potrebná

Pacienti s vysokým cholesterolom častokrát nevedia, ako majú postupovať. Základom je urobiť zmenu v stravovaní a celkovo upraviť doterajší životný štýl. Do svojho jedálnička by ste mali zaradiť štyri až päť porcií ovocia a zeleniny denne. Antioxidanty a vláknina v nich, vám pomôžu znížiť hladinu cholesterolu a upravia váš krvný tlak. V rozumných množstvách tiež vedú k zníženiu hmotnosti.

Telo tuky potrebuje

Medzi často kladené otázky patrí, či sa musíte začať vyhýbať všetkým tukom. Nemusíte. Tuky vaše telo jednoznačne potrebuje. Sú zdrojom cholesterolu, no nejde o všetky z nich. Napríklad ryby obsahujú prospešné bielkoviny a omega-3 a -6 nenasýtené mastné kyseliny, čo sú zdraviu prospešné tuky. Aj preto sa odporúča ryby konzumovať aspoň dvakrát týždenne. Ideálny je losos, pstruh, tuniak alebo sardinky.

Ospevované orechy

Ďalším pomocníkom pri vysokom cholesterole, ako aj pri iných zdravotných problémoch, sú orechy. Ideálna je hrsť mandlí, pistácií, kešu či vlašských orechov každý deň. Orechy majú vysoký obsah mono nenasýtených tukov, ktoré znižujú zlý cholesterol a ponechávajú ten dobrý. Navyše, viaceré štúdie potvrdili, že ľudia, ktorí zjedia každý deň hrsť orechov majú oveľa menšie problémy s cholesterolom, krvným tlakom či inými kardiovaskulárnymi ochoreniami.


Mohlo by vás zaujímať: Obávate sa vysokého cholesterolu? Dajte si potraviny, ktoré ho znižujú


Preč s nezdravými vecami

To, čo by ste v strave mali obmedziť je alkohol, smažené jedlá, najmä hranolčeky, solené a príliš sladké porcie. Vymeňte ich za ovsené vločky, hnedú ryžu či fazuľu. Vďaka vysokému obsahu vlákniny vás zasýtia na dlhšiu dobu a navyše pomôžu znížiť vysoký cholesterol. Naopak biely chlieb, ryža či zemiaky zvyšujú hladinu cukru v krvi. Po ich zjedení sa tak môžete stále cítiť hladní. To následne vedie k prejedaniu.

Pohyb, pohyb a ešte raz pohyb

Hýbať by ste sa mali neustále. Či už kvôli dobrej kondícii, vitalite, endorfínom alebo kvôli tomu, aby ste sa vyhli zdravotným problémom. Existuje množstvo spôsobov, z ktorých si stačí vybrať ten, ktorý vás bude baviť, či už pôjdete do záhrady, na prechádzku s vnúčatami alebo behať. Hlavné je nesedieť doma, pretože aj častým pohybom dokážete znižovať vysoký cholesterol.

Myslite na svoje zdravie

Starajte sa o svoje telo, šetrite sa, vyhýbajte sa stresu a stretávajte sa s ľuďmi, ktorí na vás pôsobia optimisticky. Stres a negatívne veci zvyšujú tlak a u niektorých ľudí aj hladinu cholesterolu. Navštevujte pravidelne doktora, aby ste mali svoj zdravotný stav pod kontrolou a v prípade akýchkoľvek problémov sa neváhajte popýtať o radu.


Máte pod kontrolou hladinu svojho cholesterolu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame