Bolieva vás často hlava a nechcete stále brať lieky? Pozrite si najlepšie babské rady

Staršiu ženu bolí hlava

Prečítajte si naše tipy proti bolesti hlavy (Zdroj:Freepik/Drazen Zigic)

Keď nás bolí hlava, chceme sa bolesti zbaviť čo najskôr a hneď užijeme tabletku. No tie najznámejšie tabletky proti bolesti často zaťažujú pečeň a žalúdok, preto ich dlhodobé užívanie nie je prospešné. Ak máte problémy s bolesťami hlavy častejšie, siahnite radšej po prírodnej medicíne. V našom článku okrem babských rád na pomoc proti bolesti nájdete tiež odporúčania, ako bolestiam predísť.

Dostatočne pite

Ak podceníme pitný režim, najčastejšie sa to prejaví práve bolesťou hlavy. Pokiaľ telo nedostane dostatočné množstvo tekutín, zhustne nám krv, spomalí sa zásobovanie buniek kyslíkom a začne nás bolieť hlava. Pri nastupujúcej bolesti skúste hneď vypiť dva poháre vody alebo minerálky.
Do pitného režimu sa počítajú hlavne stolné a minerálne vody, bylinkové a ovocné čaje, riedené džúsy a ovocné šťavy. Na množstvo kávy si ale dajte pozor, pretože vás môže skôr dehydrovať a bolesť hlavy zhoršiť.

Pohár vody s citrónom
Nezabúdajte počas dňa dostatočne piť (Zdroj:Pixabay/RitaE)

Levanduľa a ďalšie bylinky

Jednou z možných ciest ako liečiť migrénu je popíjanie bylinkových čajov. To dokonca tvrdia aj stránky českého IKEMu (Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny). Lekári odporúčajú najmä rimbabu obyčajnú, pupalku, rozmarín, levanduľu, mätu, kozlík a ginko bilobu. Rovnaký účinok môže mať aj zázvor alebo archangelika.

Levanduľa je najvhodnejšia na nepríjemné bolesti hlavy, ktoré sú zapríčinené hlavne stresom. Vtedy ju môžete aj inhalovať. Podľa štúdie z roku 2012 pomáha inhalácia levanduľovej vône aj pacientom s migrénou.

Pokiaľ máte radi vôňu levandule, skúste 15-minútovú inhaláciu. Zmiešajte dve kvapky obľúbeného éterického oleja s čajovou lyžičkou nosného oleja, votrite do zápästia a vdychujte. Môžete tiež inhalovať aj z látkového vreckovky (tiež dve kvapky), prípadne nakvapkajte rovnaké množstvo do aromalampy.

Levanduľový olej
Levanduľa je skvelý pomocník pri bolesti hlavy (Zdroj:Freepik/1195798)

Ak sú vaše bolesti hlavy skôr tenzné, vyskúšajte mätu. Tenzná bolesť je tupá, pulzujúca bolesť, počas ktorej cítite okolo hlavy akýsi pás zovretia, a niekedy zasahuje aj temeno a krk. Niektorých ľudí najviac bolí hlava v spánkoch alebo v oblasti čela, väčšina má ale len pocit nejasného tlaku a zovrenia okolo hlavy.

Pridajte 10 kvapiek mäty priepornej k približne 3 centilitrom základného nosného oleja, napríklad kokosového, mandľového alebo jojobového. Jemne ho vmasírujte ku krku a k ramenám. Úľava by sa mala dostaviť do štvrť hodiny.

Cviky na preťahovanie

Keď máte sedavú prácu, môžu vás prepadnúť bolesti hlavy. Riešením je vždy po hodine práce vstať a ísť sa na päť minút prejsť alebo aspoň natiahnuť, a snažiť sa, aby ste dodržiavali zásady ergonomického sedenia.
Nenáročné cvičenie na stuhnuté krčné svaly môžete urobiť takmer kdekoľvek. Pravou rukou si siahnite na ľavé ucho, potom pomaly tiahnite hlavou doprava, vydržte až do chvíle, kým ucítite, ako sa vám napínajú svaly. Potom strany vymeňte a celý postup opakujte. Doma môžete skúsiť cviky proti bolestiam chrbta.

Muža pri počítači bolí hlava
Sedavé zamestnanie a práca pri počítači často spustia bolesť hlavy (Zdroj:Freepik/Yanalya)

Relaxácia a spánok

Bolesť hlavy môže byť veľakrát aj dôsledkom únavy a nedostatočného spánku. V tom prípade na ňu platí predovšetkým pokoj a odpočinok. Zavrite sa v zatemnenej izbe, pohodlne sa usaďte, zavrite oči a zhlboka dýchajte. Pokúste sa v duchu zbaviť všetkých starostí a myšlienok, vyčistite svoju myseľ. Toto umenie je spojované aj s meditáciou a pri dlhodobom tréningu môže pozitívne ovplyvniť aj vaše zdravie.

Studený aj teplý obklad

Keď už ale bolesť hlavy pociťujete naplno, pomôže vám studený obklad. Do látkového vrecka vložte drvené ľadové kocky alebo použite studený gélový vankúšik. Potom si ho na tri minúty priložte na čelo, šiju alebo spánky, podľa toho, kde cítite najväčšie napätie. Na chvíľu ho zložte a priložte znovu. Niekoľkokrát opakujte.

Pokiaľ vás ale bolesť hlavy trápi kvôli nadbytku stresu alebo ako následok stuhnutej krčnej chrbtice, či upchatých dutín, vyskúšajte skôr teplý obklad.

Dostatok horčíku

Horčík, alebo magnézium je pre organizmus dôležitým stopovým prvkom. Plní množstvo úloh, účastní sa na stovkách biochemických procesov. Uvoľňuje kŕče a bolesti hlavy a pomáha i pri migréne. Môžete ho užívať vo forme tabliet alebo ako šumivý nápoj, najlepšie je ale jesť dostatok potravín, ktoré horčík obsahujú. Patrí medzi ne napríklad listová zelenina, banány, slivky, ryby, oriešky, strukoviny, marhule, či figy.

Potraviny s magnéziom
Doplňte si magnézium potravinami (Zdroj:Freepik/Yuliyafurman)

Babské rady

Vyhnite sa liekom a vyskúšajte osvedčené babské rady na bolesti hlavy, ktoré zaberajú aj na veľmi silné bolesti hlavy, či migrény.

Rozkrájajte surové zemiaky na plátky a dajte si ich na čelo a spánky. Pomôžu tiež obklady zo studenej čerstvej uhorky alebo silný čaj z majoránky.

Skúsiť môžete tiež striedanie teplôt. Vo vani si púšťajte na šiju chvíľu teplú a chvíľu studenú vodu.

Môžete použiť aj francovku na spánky a šiju: prírodný mentol a extrakt z ihličia priaznivo účinkujú na celkovú duševnú pohodu. Natrite si spánky a šiju a zľahka masírujte jemným tlakom či krúživými pohybmi, pokým sa bolesť nezmierni.

Tiež kyslík dokáže zázraky, preto sa nevyhovárajte na počasie a urobte si 15-minútovú prechádzku. Nezabudnite zhlboka dýchať a nechoďte príliš rýchlo.

Kedy vyhľadať lekára?

Ak by vaše bolesti hlavy boli veľmi silné alebo sa často opakovali, prípadne ich sprevádzali ďalšie príznaky (napr. únava, zvracanie, závrate, nesústredenosť, zmeny nálad, zlá pamäť…), mali by ste navštíviť lekára, aby mohol vylúčiť nejaké vážne ochorenia či migrénu. Pokiaľ máte problémy s chrbticou, tým správnym odborníkom môže byť rehabilitačný lekár alebo fyzioterapeut. Odbornú pomoc vyhľadajte aj v prípade, že vaša bolesť pramení z nedávneho poranenia hlavy.



Zdroj: plnielanu.sk,mojezdravi.cz
Odporúčame