Balzam pre vaše nervy a pamäť: Zaraďte sójový olej do svojho jedálnička

olej

photl.com

Spomedzi všetkých olejov obsahuje najviac lecitínu. Okrem neho je zdrojom antioxidantov, nenasýtených mastných kyselín a železa. Získava sa šetrným spôsobom zo sójových semien a je vynikajúcim pomocníkom pri suchej a popraskanej pokožke. Používa sa na masáže a tiež zlepšuje činnosť mozgu a pamäť.

Na studenú kuchyňu je najvhodnejší

Sójový olej je vďaka svojej chuti skvelým doplnkom výrazných pokrmov, hodí sa k surovej strave a tiež sa používa do šalátov a dokonca na nakladanie zeleniny. Tepelne by ste ho nemali upravovať samostatne, ale radšej v kombinácii s vodou. Pri takomto spôsobe úpravy je vhodný na dusenie, no vyprážať sa na ňom nemá.

Toľko lecitínu nemá nijaký iný olej

Množstvom lecitínu predbehol akýkoľvek iný druh oleja. Obsahuje ho dokonca 1,5 – 3,5%. Ani kráľovský olivový olej ho nemá viac. Vďaka šetrnému spracovaniu, za pomoci lisovania bez použitia tepla, si olej zo sójových semien uchováva všetky cenné nutričné látky a taktiež veľmi špecifickú, exotickú a no pritom pre neho prirodzenú chuť.


Mohlo by vás zaujať: Vzácny arganový olej: Jeho omladzujúce účinky môžete vyskúšať aj vy


Obsahuje vzácnu kyselinu linoleovú

Sójový olej obsahuje okrem iných cenných látok aj kyselinu linoleovú, ktorá je veľmi dôležitá pre náš metabolizmus. Ide o omega-3 nenasýtenú kyselinu. Okrem toho obsahuje aj iné vzácne látky, ktoré prospievajú nášmu organizmu:

  • vysoký obsah vitamínu E
  • provitamín A
  • vitamíny B, K
  • draslík
  • fosfor
  • železo
  • aminokyseliny

Vhodný pre diabetikov, aj pri liečbe nervových ochorení

Tým, že sójový olej neobsahuje nijaké sacharidy, je vhodný na konzumáciu a použitie, aj pre ľudí trpiacich na diabetes. Výborné výsledky boli po jeho konzumácii spozorované aj pri nervových ochoreniach, najmä pri liečbe mozgových nervových spojníc. Vhodný je aj na liečbu, alebo ako prevencia arteriosklerózy.

Zlepšuje pamäť a pomáha pri stresoch

Vďaka vysokému obsahu lecitínu je skvelým pomocníkom pri zlepšení pamäti, posilnení mozgovej činnosti a tiež pomáha pri nervovom vypätí, stresoch a nadmernej psychickej záťaži. Ak teda trpíte podobnými problémami, môžete vyskúšať silu panenského výťažku zo sóje a skúsiť ich tak vyriešiť prírodnou cestou.

Zregenerujte si suchú a popraskanú pokožku

Sójový olej je vďaka svojmu obsahu využívaný aj na vonkajšie použitie. Regeneruje suchú a popraskanú pokožku. Tiež dokáže premastiť a liečiť problémové partie pokryté ekzémom, alebo aknóznu pleť. Niektorí maséri zas objavili jeho čaro a používajú ho na masáže celého tela, pretože pokožku zanecháva príjemne hebkú a hydratovanú.


Mohlo by vás zaujať: Olivový olej je malý zázrak: Naučte sa rozoznať ten najkvalitnejší!


Užívajte po lyžičkách

Ak chcete priaznivé účinky tohto oleja vyskúšať na vlastnom tele, užívajte ho dvakrát denne.. Jednu lyžičku si dajte ráno na lačno a druhé večer pred spaním. Po jeho otvorení by ste ho mali spotrebovať do troch mesiacov a skladovať ho na tmavom mieste pri teplote max. 22 stupňov. Nie je vhodný pre deti menšie ako tri roky. Fľašu kúpite za približne 13 Eur.

Zdroj: photl.com, SITA, Oliver
Odporúčame