Bezpečne NA TURISTIKU do lesa: Táto letná chyba môže ohroziť pečeň – robíte ju aj vy?

pár ľudí sa pripravil bezpečne na turistiku

Pred túrou sa oboznámte s terénom (Zdroj: Freepik/pch.vector)

Čaká vás ľahšia trasa alebo náročnejší terén? Nech už sa vyberie na akúkoľvek trasu, na prípravu myslite vopred a preskúmajte terén, podmienky a priplavte si batoh a zásoby. Bezpečne na turistiku môžete vyraziť aj s celou rodinou, deťom však prispôsobte trasu aj náročnosť. Viete, na čo ešte nezabudnúť? Alebo prečo by ste nemali konzumovať neumyté lesné ovocie?

Bezpečne na turistiku s touto výbavou

Pred turistikou sa treba vopred oboznámiť s terénom a podmienkami. Výbavu aj plánovanie je vhodné prispôsobiť konkrétnemu prostrediu. Plecniak by mal obsahovať lekárničku, vhodnú ochranu pred slnkom, čistú vodu, jedlo, ale aj nabitý mobilný telefón s externou nabíjačkou. Upozorňujú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Do lekárničky s prvou pomocou si pribaľte aj lieky, ktoré bežne užívate. Nezabudnite ani na opaľovací krém s vysokým SPF, najmä do horských oblastí. Zíde sa vám aj účinný repelent, a to najmä proti kliešťom či komárom. Pred turistikou je dôležité overiť si predpoveď počasia a skontrolovať prípadné meteorologické výstrahy či výstrahy Horskej záchrannej služby.

1. Na túru je ideálne vyraziť v skupine, nie osamote.
2. Ak sa na turistiku vyberiete s dieťaťom, výbavu, terén, jeho náročnosť a dĺžku uspôsobujte v prvom rade dieťaťu s ohľadom na jeho vek.
3. Turisti by sa mali obliecť vždy primerane k podmienkam.
4. Dôležitá je podľa odborníkov kvalitná nepremokavá a nešmykľavá turistická obuv a vetruodolná a nepremokavá vrchná vrstva.

Jedlo majte so sebou a vždy si umyte ruky

V turistickej výbave nesmie podľa ÚVZ chýbať čistá voda, keďže nie je vhodné spoliehať sa na horské pramene alebo studničky pri turistických chodníkoch. „Pamätajte, že aj voda, ktorá je priezračná, bez zákalu, zápachu a má dobrú chuť, nemusí byť zdravotne bezpečná.“ Vodou z neznámeho zdroja sa podľa slov odborníkov môžu šíriť predovšetkým pôvodcovia črevných nákaz.

  • Množstvo jedla treba prispôsobiť dĺžke túry. Ideálne je zbaliť si trvanlivé potraviny, ktoré si nevyžiadajú chladiarenské skladovanie a nekazia sa rýchlo.
  • Vzhľadom na vynakladanú fyzickú námahu má mať jedlo dostatok bielkovín a komplexné sacharidy – napríklad celozrnný chlieb, tuniak vo vlastnej šťave, sušené mäso.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Opakované ZÁPALY močových ciest môžu byť tichým varovaním: Kedy zbystriť pozornosť?

Lesné ovocie odporúča ÚVZ konzumovať až po dôkladnom umytí pitnou vodou. „Ani na tento účel nevyužívajte vodu, ktorá nie je označená ako pitná. Neumyté lesné plody môžu mať na svojom povrchu napríklad vajíčka pásomnice líščej, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné ochorenie – echinokokózu,“ podotkli hygienici. Dodali, že inkubačný čas môže trvať aj niekoľko rokov. Klinicky sa ochorenie prejavuje najmä tvorbou cýst, najčastejšie v pečeni. Cysty sa zriedkavo môžu vyvinúť aj v inom orgáne vrátane pľúc, obličiek, sleziny, nervového tkaniva. V skorých štádiách infekcie sú často jedinými prejavmi bolesti brucha a obštrukcia žlčových ciest.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame