Bielizeň žiarivú ako sneh môžete mať aj vy: Skúste naše tipy!

Prádlo

thinkstockphotos.com

Určite to poznáte. Udržať biele oblečenie snehovo bielym sa často zdá byť takmer nemožné. Nezúfajte, aj v tejto veci sa dá niečo podniknúť. Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi a radami!

1. Oddeľte biele

Jednou z chýb, ktorú možno robíte je, že periete biele tričká či obliečky spolu s tými inej farby.  Nespoliehajte sa na to, že jemné pastelové farby bielej neublížia – tá má totiž tendenciu nabrať nádych akejkoľvek farby. Preto, keď sa nabudúce budete chystať prať, poctivo vytrieďte bielizeň. Jedna kôpka by mala byť výlučne biela!

2. Nepoužívajte veľké množstvo pracích prípravkov

Čím viac pracieho prášku či aviváže, tým čistejšie oblečenie je len mylné tvrdenie. Známa expertka a autorka niekoľkých kníh o udržiavaní domácnosti Linda Cobb hovorí, že príliš veľké množstvo pracích a zmäkčujúcich prípravkov je skôr kontraproduktívne. Ich zvyšky ostávajú totiž na látke a chytajú špinu. Preto sa vždy uistite, či je bielizeň dostatočne vypláchaná.

3. Zamerajte sa na škvrny

Nemyslíme len škvrny od kečupu, kávy alebo od krvi. Aj škvrny pod pazuchami od potenia sú jednou z príčin, prečo snehovo biele tričko už bielym nebude. Pred praním naneste na postihnuté miesta saponát a nechajte 15 minút pôsobiť. Namiesto saponátu môžete použiť aj citrón. Na akúkoľvek škvrnu naneste šťavu z citróna a pomocou starej zubnej kefky či jemnej hubky zapracujte hlbšie do vlákien. Nebojte sa, kyselina citrónová látku nepoškodí. Je však dostatočne silná na to, aby rozpustila nečistoty.  Soľ zas pomáha na čerstvé škvrny od kávy alebo iného nápoja. Absorbuje vlhkosť a farbivo, ktoré káva obsahuje.


Mohlo by vás zaujímať: 13 spôsobov, ako použiť sódu bikarbónu: Zažiarite s ňou vy aj vaša domácnosť


4. So sušičkou len opatrne

Vysoká teplota môže pripáliť látku, ktorá tým pádom bude vyzerať žlto. Ak používate sušičku bielizne, zvážte program s nižšou teplotou, aspoň čo sa týka bielizne bielej farby. Aby ste úplne predišli zažltnutiu, vyberte oblečenie zo sušičky, keď je ešte trochu vlhké.

5. Vyskúšajte bielidlo

Avšak, dávajte si pozor, aby to nebolo chlórové bielidlo. To môže mať nepriaznivý účinok na tkaniny a poškodiť ich. Vyberte si preto bielidlo presne určené na bielizeň. Odporúča sa používať na bavlnené ponožky, spodnú bielizeň a uteráky. Nie je však ideálne pre polyester. Ak ho nemáte po ruke, môžete vyskúšať citrónovú šťavu, ocot alebo peroxid vodíka, ktoré majú bieliace účinky. Spolu s bielou bielizňou dajte do práčky cca 1 dcl jedného z uvedených roztokov a perte na programe, na akom ste zvyknutí. Ak ste sa rozhodli použiť šťavu z citróna, môžete sušiť bielizeň vonku na slnku. Ultrafialové lúče môžu pomôcť oživiť bielu farbu.


Mohlo by vás zaujímať: 20 bežných vecí, ktoré spôsobili smrť: Lyžička, deodorant či spodná bielizeň


6. Sóda bikarbóna – pomocník takmer na všetko

Do umývadla, lavóra alebo vane nalejte 4 litre teplej vody, spolu so 180 g jedlej sódy. Premiešajte a počkajte, kým sa sóda rozpustí. Potom namočte zažltnutú bielu bielizeň do roztoku tak, aby bola vo vode ponorená úplne a nič netrčalo vonku. Nechajte močiť  7 – 8 hodín.

7. Aspirínová kúra

Rozpustite 5 tabletiek aspirínu v 8 litroch horúcej vody. Podobne ako pri sóde bikarbóne, aj tu namočte výlučne bielu bielizeň do roztoku až na 8 hodín. Ak chcete proces urýchliť, ešte predtým ako aspirín pridáte do vody, rozdrvte ho. Rozpustí sa tak rýchlejšie. Ďalšia možnosť je, vsypať niekoľko tabliet priamo do bubna práčky spolu s bielizňou.


Čo k dokonalej bielosti vašej bielizne najviac pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame