Nádych stredoveku u našich českých susedov: Tieto miesta sa oplatí vidieť!

Zámok Litomyšl

wikipedia.org

Milujete nádherné historické mestá a atmosféru ich starých centier? Cítite ducha histórie zo starobylých mestských hradieb? Máli sa vám neustále striedanie výletov buď do Levoče alebo do Bardejova a chcete vidieť čosi nové? Vedzte potom, že len kúsok od vás ležia jedny z najkrajších stredovekých miest na svete. Česko – krajina, ktorá má až 12 miest zaradených do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Prekrásny Český Krumlov

Pohľad na Český Krumlov zo zámku

Druhý najväčší hradný komplex v Česku sa nachádza v meste Český Krumlov. Na prvom mieste je samozrejme Praha. Český Krumlov je však naozaj unikátnym mestom. Ak sa vydáte až hore na hrad, otvorí sa vám neopakovateľný výhľad na celé historické mesto. Jadro je obklopené riekou Vltava a uzučké uličky miznú kdesi v nekonečnom mravenisku stredovekých domčekov. Mesto príliš rozľahlé nie je. To mu však neuberá na kráse, skôr naopak. Mimoriadna koncentrácia pamiatok nenechá nikoho chladného. Lákavá je aj prechádzka po rozsiahlom zámockom parku. Zaujímavé je, že hodnotu tohto mestečka si uvedomovali aj predstavitelia minulého režimu a snažili sa Český Krumlov poznačiť čo možno najmenej. S výnimkou niekoľkých socialistických budov tu však nájdete len pôvodné budovy. Keďže mestečko leží na juhu Česka, ktorý je preslávený chovom rýb, určite musíte vyskúšať niektorú z miestnych reštaurácií. Chutnejšie pripravenú rybu nájdete len veľmi ťažko.


Mohlo by vás zaujať: Romantika za dverami: Spoznajte čaro českých hradov a zámkov túto jeseň aj vy


Veľkoleposť v malom v Kutnej Hore

Kutná Hora - Palackého námestie, centrum starého mesta

Možno trochu zvláštny nadpis, no vystihuje mestečko, ktoré vám chceme predstaviť. Kutná Hora sa nachádza takmer v strede Českej republiky a minimálne pohľad na vrch s kostolom a kláštorom budí dojem, že sa nachádzate v oveľa väčšom a veľkolepejšom meste. Mesto bolo významné už v stredoveku vďaka bohatým ložiskám striebra. To do neho privádzalo mnoho ľudí. Po nich tu dnes máme historické budovy a uličky, ktoré sú nezmenené už celé stáročia. Chrám sv. Barbory v historickom centre je jedným z najkrajších kresťanských kostolov v celej krajine. Kostol sv. Jakuba, či meštiacke domy v centre vás naozaj dokážu preniesť v čase stovky rokov dozadu. Stačí si len pokojne sadnúť, dať si pohár tradičného českého piva a vychutnávať si skvelú atmosféru.

Rodisko Smetanu Litomyšl

Zámok Litomyšl - rodisko Bedřicha Smetanu

Známy český skladateľ Bedřich Smetana sa narodil v ďalšom z rady miest, ktoré vám chceme predstaviť. Mal to šťastie narodiť sa priamo na zámku v meste Litomyšl. To za svoj vznik vďačí predovšetkým premonštrátom, ktorí tu založili kláštor. Neskôr sa tu usadili panovníci a kláštor premenili na zámok, ktorý je jedným z najnavštevovanejších v krajine. Okrem zámockého areálu strávite veľa času aj prechádzkami historickým centrom, či kláštornými záhradami.


Mohlo by vás zaujať: Náš tip na víkend: Toto všetko môžete vidieť v Trenčíne


Malé české Benátky v Telči

Telč - pohľad z lietadla

Mesto Telč leží, dá sa povedať, priamo na jednom z rybníkov. Jeho historické centrum so zámkom vynikne najviac pri leteckom pohľade. Celé námestie vrátane zámku sa nachádza na kúsku pevniny, ktorá je z oboch strán obkolesená vodou. Okrem toho je zaujímavá aj poloha mesta. Nachádza sa totiž presne na pol ceste medzi Viedňou a Prahou. Nemusíte však mať obavy z toho, že mesto vás nedostane ani pri peších potulkách. Celé námestia tvoria zachovalé a tradičné meštiacke domy. Tie sú v jednom štýle, no každý dom má fasádu inej farby, čo je skutočne zaujímavý pohľad. Okrem toho tu nájdete mnoho kostolov, zámok a iné pamiatky, ktoré vám dokážu naplniť program na niekoľko dní.

Romantické Mariánské Lázně

Mariánské Lázně - druhé najväčšie kúpele v ČR

Na záver si predstavíme jediné mesto z nášho výberu, ktoré sa nenachádza na zozname UNESCO. Sú ním Mariánské Lázně, druhé najväčšie kúpele v Česku. Slová nestačia na vyjadrenie celej nádhery, ktorá tu na vás čaká. Všadeprítomné lesy a uprostred nich starobylé budovy, upravené parky, zastrihané živé ploty, vďaka čomu sa tu skutočne budete cítiť akoby ste sa zrazu ocitli v minulosti. Prekrásne budovy vás doslova nadchnú a už len prechádzka týmto mestečkom vás nabije pozitívnou energiou. Viac je zbytočné písať, priložíme len zoznam známych osobností, ktorým taktiež učarovala krása Mariánskych Lázní: Antonín Dvořák, Edward VII, František Jozef I, Franz Kafka, Friedrich Nietzsche, Johann Strauss, Mark Twain, Sigmund Freud či Thomas Alva Edison.


Mohlo by vás zaujať: Pre milovníkov prírody aj histórie: V Banskej Štiavnici si prídete na svoje!


Do Česka za oddychom

Priniesli sme vám len niekoľko zaujímavých miest u našich západných susedov, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť. Schválne sme vynechali tie známe ako Praha, Brno či Olomouc. To však neznamená, že nejde o krásne mestá. Aj ich návštevu rozhodne odporúčame. Tieto malé stredoveké mestečká však majú svoje čaro, atmosféru minulých stáročí a veľakrát nie sú až tak poznačené cestovným ruchom ako tie väčšie mestá. Práve ich neopakovateľná atmosféra je čímsi, vďaka čomu hravo porážajú aj svojich známejších konkurentov.


Ktoré mestečká v Českej republike ste už navštívili a odporúčali by ste ich navštíviť aj ostatným čitateľom? Napíšte svoje názory a odporúčania do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

 

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, David
Odporúčame