Ako očistiť a využiť staré tehly? Vyrobte si z nich sedenie, ohnisko či záhradný chodník

So starými tehlami dokážete v záhrade hotové divy (Zdroj: GettyImages)

Staré tehly v sebe ukrývajú veľký potenciál. Desaťročia presviedčajú svojou pevnosťou a rokmi získavajú nezameniteľnú patinu, ktorá z nich robí materiál hodný malých a veľkých hobby projektov. Ako využiť staré tehly, ktoré sa u vás nahromadili na záhrade? Nápadov je viac ako dosť, poďte sa inšpirovať.

Za každou starou tehlou je príbeh

O pevnosti starých tehál, ktoré sa dožili dneška, netreba mať pochybnosti. Kedysi išlo o najkvalitnejší stavebný materiál, ktorý sa riadil prísnymi výrobnými pravidlami. Medzi bežnými tehlami preto nájdete aj staré tehly s monogramom alebo vyrazeným menom výrobcu, ktoré slúžili ako istá forma vtedajšej reklamy. Práve tie sa dnes radia k vzácnejším, pretože sú jasným dôkazom toho, že kvalita tehál od daného výrobcu bola na vysokej úrovni.

Za každou zaprášenou kôpkou starých tehál je pritom príbeh výstavby a následnej rekonštrukcie. Väčšina z nich ešte donedávna plnila svoj účel, no príchod moderných stavebných materiálov ich odsúva na druhú koľaj. Staré tehly sú totiž rozmerovo menšie a aj menej pravidelné ako terajšie tvárnice, a preto je manipulácia s nimi pracnejšia a menej presná.

V dobe, kedy sa v stavebných prácach musí všetko realizovať čo najrýchlejšie, je ich terajšie prevedenie nevýhodou. Ak však máte chuť na vlastný projekt, staré tehly sú jedným z najvšestrannejších materiálov s mimoriadnymi vlastnosťami. Ponúkajú vysokú pevnosť a a ak sú v priestore priznané a viditeľné, tak aj jedinečný vzhľad, ktorý sa na pohľad nezunuje ani po dlhých rokoch.

Ako vyberať staré tehly?

Máte za domom slušnú kopu starých tehál z nedávneho búrania? Potom potrebuje už iba dobrý nápad, jeho naprojektovanie, chuť a odhodlanie pustiť sa do práce. Ak však túžite po tehlovom projekte, no tehly nemáte, jednou z možností je zamerať sa na internetové bazáre, kde intenzívne prebieha aj predaj starej tehly.

V inzerátoch nájdete staré tehly za odvoz – avšak niekedy aj spolu s iným stavebným materiálom, teda neporiadkom. Iné sú vo väčšej miere očistené, naložené po cca 300 ks na drevených paletách a predávané za 16 až 40 centov za kus (cena „palety“ je v tomto prípade 50 až 120 eur). Tehly sú poukladané, a vtedy už na prvý pohľad vidíte, či ide o tehly rovnakej kvality, výrobcu, odpovedajúce si rovnakými rozmermi. Jednotný rozmer tehál oceníte napríklad pri realizácii chodníka, ohniska či posedenia.

Ako vyčistiť staré tehly?

Na starých tehlách z búrania sú zvyčajne zvyšky malty. Každá tehla preto musí prejsť rukami a byť očistená sekerkou či murárskym kladivom. Pri tejto činnosti máte príležitosť tehly skontrolovať a roztriediť podľa stavu. Niektoré ponúknu plnohodnotnú pôvodnú veľkosť. Odbité, zlomené alebo naštrbené tehly poslúžia ako výplňový materiál na atypických miestach.

Stará malta však nemusí z tehál zísť podľa očakávaní. V takom prípade si viete prácu uľahčiť použití roztoku kyseliny soľnej a vody. Riedi sa v pomere 1:10, teda na 1 liter kyseliny soľnej použite 10 litrov vody. Bežne sa používa ako čistič napríklad na odstraňovanie vodného kameňa, na čistenie potrubia a odpadov. Pri použití dodržujte vždy pracovný postup predpísaný návodom pre príslušnú aplikáciu a majte na pamäti bezpečnostné zásady pri práci s kyselinami. Roztok reaguje iba s vápenatými časťami. Po pôsobení treba tehly dôkladne opláchnuť.

Vidiecky štýl, ktorý nikdy nevyjde z módy

Do akého prostredia zakomponovať staré tehly? Najkrajšie vyniknú v tradičných vidieckych záhradách. Krásne sa snúbia s drevom, no zaujímavé sú aj kombinácie s odhaleným betónom a kovom. Oranžová až červenkastá farba tehál ide ešte viac do popredia v blízkosti zelene. V bezprostrednom okolí vášho domu tak môžu vzniknúť osobité zákutia s romantickým až rustikálnym nádychom, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale sú vďaka pevnosti a odolnosti tehál aj plne funkčné.

Chodník zo starých tehál čomu venovať pozornosť?

Záhradné chodníky z tehál sú azda najčastejšie realizovaným nápadom. S pomocou tehál môžete vytvoriť jednoduchý chodník do úžitkovej záhrady, no rovnako tak aj širší a plnohodnotný chodník s anglickým šarmom. Ak máte od chodníka z tehál vyššie očakávania, venujte pozornosť precíznej úprave lôžka. Tehly sú totiž prirodzene nasiakavý materiál a dlhodobý kontakt s vlhkosťou znižuje ich životnosť. Ak v nich uviaznutá voda zamrzne, už po prvej zime sa začnú trúsiť a rozpadávať.

Prvým krokom je vymerať plochu, kadiaľ bude chodník viesť. Potom prichádza na rad odkopanie trávy, koreňov burín a vytýčenie okrajov. Aby mohla voda od tehál prirodzene odtekať, lôžko chodníka treba postupne vysypať hrubým štrkom, jemným štrkom a pieskom – spolu v hrúbke aspoň 10 až 15 cm.

Zo skúseností ľudí, ktorí už chodník z tehál „zažili“, vyplýva, že ani taká úprava nemusí byť dostatočná. Záleží od kvality a veku tehál. Odporúča sa použiť staré tehlys nízkou nasiakavosťou pálené pri vysokej teplote. Hydrofóbne vlastnosti zabezpečí tehlám penetrácia vhodným prípravkom na tehly, ktorá uzatvorí ich pórovitosť alebo namočenie každej jednej tehly do vodného skla.

Záhrada, v ktorej vládne dokonalý systém

Ďalším vyhľadávaným spôsobom je vytváranie predelov, nižších múrikov a obrubníkov zo starých tehál. Viete tak krásne oddeliť trávu od okrasných záhonov a vytvoriť si prostredie s jasnými zónami a účelom, ktoré sa jednoducho udržuje. Pri realizácii obrubníka okolo záhonu, jednu vrstvu tehál podkopte do zeme. Zabránite tak prerastaniu koreňov tráv medzi kvety. Pri spájaní viacerých vrstiev tehál použitie lepidlo alebo maltu.

Trvácne sedenie? Zo starých tehál bude mať výnimočnú stabilitu

Od múrika pri záhone po pohodlné vidiecke sedenie! Zo starých tehál môžete vytvoriť plne funkčné a vysoko odolné posedenie na záhrade. Niekedy postačí vymurovať iba nosné konzoly pre lavičky, inokedy to zase poňať ako veľkolepý projekt, ktorý sa stane miestom rodinných posedení a výraznou dominantou záhrady. Krásne sú najmä tehlové sedenia do oblúka. Síce vyžadujú viac času a úsilia, výsledok poteší každé oko s estetickým cítením.

 

Ohnisko zo starých tehál ako stvorené na dlhé letné večery

Staré tehly sú vypálené, čo z nich robí bezpečný materiál pre potenciálny kontakt s ohňom. Vydržali raz, vydržia aj znova. Nečudo, že práve ohniská a záhradné grily sa budujú zo starých tehál. Sú priam ideálnym stavebným materiálom. Jednoduché ohnisko do kruhu zvládnete „poskladať“ s minimálnym úsilím. Ochráni trávu pred spálením a udrží oheň na jednom miesto.

Pri výstavbe grilu z tehál vytvorte pevnú a stabilnú základňu. Vyberajte kvalitné tehly bez poškodenia. Konštrukcia totiž bude v kontakte s vysokou teplotou, vodou aj mrazmi. Na spájanie používajte šamotovú maltu, ktorá vykazuje odolnosť voči teplotám cez 1 000 °C.

V krásnej symbióze s rastlinami

Pórovitosť tehál je síce niekedy na škodu, no pre popínavé rastliny je to výzva, ktorej sa nedá odolať. Máte tehly, ktoré sa nedali na nič použiť, lebo nie sú úplné? V poškodených a deravých tehlách si veľmi spokojne rastú niektoré sukulenty, napríklad skalné ruže a rozchodníky, ktoré s tehlami vytvárajú krásne farebné kontrasty. Ak vám pri rekonštrukcii okrem tehál zostala  na hromade aj zem, využite tieto materiály na založenie vyvýšenej, špirálovitej alebo kaskádovej skalky z tehál. Spojením dreva a polovičných tehlových múrikov môže aj u vás na záhrade vzniknúť romantická pergola obrastajúca ružami.

Detaily, ktoré potešia na prvý pohľad

Staré, nekompletné tehly, konáre a konáriky, polámané škridle, kôra zo stromov – to všetko sa síce zdá byť budúcim odpadom, no ešte je šanca na jedno nadmieru praktické využitie. Počuli ste už o hmyzích domčekoch? Ide o „obytný“ priestor, ktorý do vašej záhrady priláka užitočný hmyz – včely samotárky, lienky, zlatoočky, motýle, ucholaky a ďalšie. Niektoré sú opeľovačmi, iné denne skonzumujú desiatky vošiek. Tehly v spodnej časti hmyzieho hotela zabezpečia celej konštrukcii vítanú stabilitu.

Milujete knihy? Farby a štetec do ruky a hor sa do maľovania tehál! Očistené tehly premaľujte a napíšte na ne názvy obľúbených kníh. Knihy z tehál sa ako jednoduché exteriérové dekorácie budú krásne vynímať na schodoch, pri keramických črepníkoch či lemujúc chodník k obľúbenej lavičke na konci záhrady – skrátka všade, kde chcete vytvoriť kúzelnú atmosféru.Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame