Plavby loďou ponúkajú skvelý zážitok! Zakončite letnú sezónu štýlovým výletom na vode

Výlet loďou

Výlet loďou prináša nezabudnuteľné zážitky (Zdroj: GettyImages) 

Cestovanie, dobrodružstvá a zážitky k letu neoddeliteľne patria. Zakončite toto leto štýlovo a netradične. Spoznávať nové miesta nevyhnutne nemusíte len bežnými dopravnými prostriedkami, prípadne na bicykli či peši po vlastných. Pozorovať mestá, okolitú prírodu a krajinu alebo obdivovať nádherné scenérie sa dá aj na palube lode.

Plavby loďou prinášajú nielen pekný zážitok pre deti aj pre dospelých, ale na niekoľko vzácnych hodín vám pomôžu „vypnúť“ a odpojiť sa od problémov všedných dní. Nepopierateľný je aj pocit pohody a pokoja, ktorý vám jemné hojdanie na vlnách pomôže navodiť.

V článku nájdete tipy na plavby loďou:

Zamerali sme sa na krátke vyhliadkové plavby, ktoré je možné spojiť s jednodňovým výletom. Plavby loďou vás priblížia k mnohým zaujímavým riekam aj vodným dielam. V našom výbere vám predstavíme 18 z nich. Skôr ako sa na niektorú z nich odhodláte, odporúčame vám vždy si vopred overiť, aký je presný kalendár plavieb, nevyhnutnosť registrácie, či minimálny počet prepravovaných osôb. Netreba zabúdať ani na vplyv počasia, ktoré často rozhoduje o (ne)možnostiach plavby.

Plavby loďou na Slovensku

Panoramatická plavba Bratislavský okruh

Trvanie plavebnej sezóny: apríl – október
Typ lode: vyhliadková
Dĺžka plavby: 45 minút
Orientačná cena lístka: 12 eur

Nezvyčajný pohľad na hlavné mesto z paluby vyhliadkovej lode získate prostredníctvom panoramatickej plavby popod Bratislavské mosty. Možnosť kochať sa výhľadom na historickú časť Bratislavy, jej nábrežie a Bratislavský hrad ponúka takmer hodinová plavba, ktorá ďalej pokračuje popod most SNP a otáča sa pri moste Lanfranconi.

Na pravom brehu Dunaja upúta Sad Janka Kráľa. V závere plavby si v úseku medzi Starým mostom a mostom Apollo môžete vychutnať výhľad na obe strany Dunaja. Všetky dôležité informácie o plavbe nájdete na stránke Lod.sk.

Obľúbená dunajská plavba Bratislava – Devín – Bratislava

Trvanie sezóny: apríl – október
Typ lode: vyhliadková
Dĺžka plavby: 4 hodiny
Orientačná cena lístka: 20 eur

Obľúbená plavba k zrúcaninám Hradu Devín začína prehliadkou historickej časti Bratislavy a jej nábrežia s pohľadom na Bratislavský hrad. Pokračuje popod most SNP a Lanfranconi, smerom k národnej kultúrnej pamiatke – Hradu Devín a sútoku riek Dunaja a Moravy s 2-hodinovou prestávkou na Devíne.

Aktuálne môžete na Hrade Devín navštíviť výstavu, ktorá približuje významné historické míľniky tohto výnimočného miesta a predstavuje históriu hradu od praveku až po novovek. Dôležité informácie o plavbe alebo o možnostiach sprievodcovských služieb sa dozviete z ponuky Lod.sk a ich stránky.

Plavba loďou Bratislava – Viedeň – Bratislava

Trvanie sezóny: máj – október (hlavná sezóna)
Typ lode: rýchlokatamarán
Dĺžka plavby: 75 minút – 90 minút
Orientačná cena lístka: 34 eur

Počas plavby loďou si na tejto trase môžete užiť nielen výhľady na hlavné mestá Bratislava a Viedeň, ale aj panorámu hradu Devín alebo rakúske mestečko Hainburg. Počas cesty do Viedne loď prechádza regiónom Wachau. Tu budete môcť obdivovať pôvabné dedinky, kopce či viaceré starobylé hrady.

Rýchloloď má v ponuke otvorenú aj uzavretú palubu. Zatvorená paluba lode má panoramatické okná, plavbu si tak dokážete vychutnať za každého počasia. Informácie o rezervácii plavby, mieste nástupu alebo o potrebných cestovných dokladoch vám odporúčame overiť si vopred.

Vyhliadková zážitková plavba loďou po Baťovom kanáli

Trvanie sezóny: máj – september (do 24. 9. 2023)
Typ lode: kajutové lode
Dĺžka plavby: podľa typu plavby
Orientačná cena lístka: prenájom pre 4 osoby je 179 eur/8 hodín

Baťov kanál hranice nepozná, najlepšie sa s ním zoznámite počas plavby. Unikátnu vodnú cestu, vybudovanú na rieke Morava, ktorá vedie z Otrokovíc do Skalice, môžete spoznávať rovnako zo slovenskej ako aj z českej strany. Skalický prístav ponúka možnosť loď si zapožičať a ako uvádza požičovňa lodí prvaplavebna.sk na svojej stránke, kapitánom lode sa po krátkom zaškolení môžete stať doslova na počkanie.

Atraktívnosť trasy spočíva aj v možnosti kombinovať plavbu s cyklovýletmi do okolia (kanál je lemovaný 80 km cyklotrasou), ktoré môžete spojiť s návštevou vínnych pivníc a ochutnávkou vín, prehliadkou historických miest, prírodných pamiatok, vtáčích rezervácií ako aj výnimočných technických pamiatok. Ďalšou možnosťou plavby sú aj skupinové organizované výlety po Baťovom kanáli.

Vyhliadková plavba po Váhu v priehradnom jazere Sĺňava

Trvanie sezóny: apríl – október
Typ lode: katamaran
Dĺžka plavby: 55 – 80 minút (podľa typu okruhu)
Orientačná cena lístka: 7 eur

V prístave na pravom brehu rieky Váh pod známym Kolonádovým mostom v Piešťanoch nájdete osobný prístav, z ktorého sa vyhliadková plavba loďou Trajan začína. Vybrať si môžete z dvoch možností okružnej plavby. K umelo vytvorenému štrkovému ostrovu, známemu ako Vtáčí ostrov, ktorý je rajom ornitológov, smeruje kratšia plavba.

V prípade dlhšieho okruhu pokračuje plavba od Vtáčieho ostrova k Ratnovskej zátoke, ktorá je obľúbeným miestom pre vodné športy, ďalej k Dráhovskej hati a v protiprúde až k Rybárskeho dvoru. Výhľad si počas plavby vychutnáte z otvorenej slnečnej terasy lode, alebo v prípade menej priaznivého počasia z uzatvorenej paluby s možnosťou vyklopenia okien. Podrobnosti sĺňavskej plavby si vopred overte na stránke prevádzkovateľa.

Okružná vyhliadková plavba po Váhu v okolí Trenčína

Trvanie sezóny: máj – september (približne do 24. 9. 2023)
Typ lode: vyhliadková
Dĺžka plavby: 50 – 60 minút
Orientačná cena lístka: 6 eur

Pohodovú vyhliadkovú plavbu si môžete vychutnať aj pod hradom Matúša Čáka. Krásy Trenčína a jeho okolia z trochu iného pohľadu môžete obdivovať z paluby lode Xénia plaviacej sa po Váhu. Začiatok plavby je v prístave na pontóne na ľavej strane Váhu pri Mestskej krytej plavárni.

Loď odtiaľ smeruje proti prúdu k vodnej elektrárni, kde po otočení naberá smer k stavidlám pri Trenčianskych Biskupiciach a starým korytom Váhu pokračuje k obci Zamarovce. Popri ostrove sa motorová osobná loď vracia späť do prístavu. Aktuálne informácie, kedy loď premáva môžete sledovať na stránke vyhliadkoveplavby.sk.

Vyhliadková plavba na vlnách Liptovskej Mary

Trvanie sezóny: júl – august denne (zvyšok roka individuálne)
Typ lode: vyhliadková
Dĺžka plavby: 60 minút
Orientačná cena lístka: 12 eur

Krásu pokojnej hladiny pri plavbe po liptovskom mori a majestátnosť vysokohorských štítov si môžete vychutnať z paluby lode Mária. Počas plavby budete môcť pozorovať nielen nádherné končiare Západných a Nízkych Tatier, či Chočských vrchov, ale dozviete sa aj mnohé zaujímavosti spojené s históriou a výstavbou vodnej nádrže.

Výletná loď je vybavená aj toaletami a plavba na nej je vhodná aj pre rodiny s kočíkmi. Špeciálnou ponukou piatkových večerov lode Mária je možnosť zažiť romantický západ Slnka z vodnej hladiny a romanticky strávený večer pod hviezdnou oblohou.

Okružná vyhliadková plavba loďou na Oravskej priehrade

Trvanie sezóny: máj – september (približne do 15. 9. 2023)
Typ lode: vyhliadková
Dĺžka plavby: 90 minút
Orientačná cena lístka: 10 eur

Aj krásu Oravskej priehrady zaručene najlepšie spoznáte priamo na jej hladine. Vyhliadková plavba loďou Slanica premáva počas sezóny denne, súčasťou jej okružnej plavby je aj 40-minútová zastávka na Slanickom ostrove umenia. Začiatok plavby je lokalizovaný oproti Hotelu Slanica z prístavu č. 2 Slanickej osady (časť Námestova). Okrem podmanivej prírodnej scenérie Slanického ostrova, známeho aj ako Ostrov umenia, je v cene lístka započítaný aj vstup s prehliadkou expozícií nachádzajúcich sa v barokovom kostole na ostrove.

Bonusom výletu na ostrov je aj prechádzka v okolitom parku, prehliadka lapidária oravskej rezbárskej a kamenosochárskej tvorby z 18. a 19. storočia, ako aj zaujímavosti mapujúce budovanie priehrady a históriu zaplavených obcí. Informácie o plavbe, o aktuálnych expozíciách alebo podujatiach na Slanickom ostrove umenia, opäť odporúčame overiť si vopred.

Dobrodružná plavba na pltiach po Váhu pod Strečnom

Trvanie sezóny: apríl – október
Typ lode: dobrodružná historická
Dĺžka plavby: 60 – 90 minút (podľa stavu rieky)
Orientačná cena lístka: 18 eur

Najdlhšia slovenská rieka Váh ponúka medzi Strečnom a Vrútkami aj netradičnejšiu možnosť plavby po vodnom toku. Vychutnávať si budete môcť aj plavbu pozdĺž štyroch meandrov, vrátane Domašínskeho meandru, ktorý je z nich najväčší. Cesta s nádychom histórie a majestátnou krásou okolitej prírody prechádza okolo Národného parku Malá Fatra. Počas plavby na originálnych drevených pltiach vás pltníci oboznámia aj s rôznymi zaujímavosťami nielen z histórie pltníctva.

Za pozornosť stojí aj to, že je tiež jediným miestom, z ktorého je na Slovensku možné z rieky vidieť dva hrady – Hrad Strečno a Starý hrad. Najkrajšiemu, sedem kilometrov splavovanému, úseku tradičnej pltníckej rieky nechýba ani istá dávka adrenalínu, spojená s plavbou nebezpečnejším úsekom pomedzi legendárne skaly Margita a Besná. Objednávku na plavbu odporúča prevádzkovateľ realizovať niekoľko dní vopred na oficiálnom webe.

Pieninská plavba na pltiach po Dunajci

Trvanie sezóny: 15. apríl – 30. október
Typ lode: dobrodružná historická
Dĺžka plavby: 90 – 120 minút
Orientačná cena lístka: 19 eur

Aj v nádhernej scenérii národného parku Pieniny na slovensko-poľskej hranici vás počas plavby na pltiach čaká skvelý zážitok. Desať kilometrov dlhá trasa prielomom Dunajca, ktorý sa radí medzi najväčšie prírodné kaňony v strednej Európe, vedie z Červeného Kláštora až po štátnu hranicu pri obci Lesnica. Ešte pred vstupom do pieninského kaňonu a samotnou plavbou vás privítajú majestátne Tri Koruny, ktoré sú symbolom Pienin. Počas plavby pokojným i vlniacim sa tokom Dunajca sa môžete kochať nielen nádhernou prírodou.

Územie je bohaté na bizarné skalné scenérie so zaujímavými skalnými prevismi, či bielymi vápencovými bralami. To, že počas plavby sa neraz ocitnete vedľa desiatky metrov vysokej skalnej steny opradenej mnohými legendami, atraktivitu plavby určite podporuje. Podrobnosti o pieninskej plavbe nájdete na tejto stránke.

Náučná okružná plavba po Domaši

Trvanie sezóny: apríl – október
Typ lode: náučná okružná
Dĺžka plavby: 75 minút
Orientačná cena lístka: 7,50 eur

Začiatok náučnej plavby loďou Bohemia po Domaši je z rekreačnej oblasti Domaša Dobrá v smere na Valkov, následne sa loď vracia až k priehradnému múru a prichádza späť do prístavu. Počas nej sa dozviete nielen ako vznikol názov Domaša a koľko stála výstavba vodného diela, ale aj čo prežívali ľudia, ktorí opúšťali svoje domovy. Plavba vám v kontexte doby priblíži veľa informácií o histórii vodného diela.

Zaujímavý príbeh vám „rozpovie“ aj o samotná loď. Ešte kým sa loď po 26 rokoch vrátila, aby znovu zakotvila na Domaši, preplávala z Prahy 3 500 kilometrov dlhú cestu po riekach a kanáloch až cez sedem štátov Európy. Aj cestujúci sa tak stávajú súčasťou príbehu lode Bohemia, ktorý pokračuje ďalej. Predtým ako sa rozhodnete vyplávať, odporúčame si termíny vopred overiť.

Plavby loďou v Čechách

Veľká panoramatická plavba Prahou

Trvanie sezóny: do 29. októbra 2023
Typ lode: výletná loď
Dĺžka plavby: 120 minút
Orientačná cena lístka: 25 eur

Plavba loďou v spojení s nezabudnuteľnými pamiatkami Prahy bude skvelým zážitkom, pretože obdivovať architektúru z paluby lode má celkom iné čaro. Čechov most je miestom začiatku plavby a považuje sa za najkrajší most v Prahe.

Počas plavby uvidíte pražské nábrežia, Tancujúci dom, Vyšehrad, panorámu Pražského hradu, Karlov most a iné mosty, Národné divadlo a koncertnú sieň Rudolfinum. Loď najskôr pláva proti prúdu pod Vyšehrad, potom sa otáča po prúde a nakoniec sa opäť otočí a zakotví pri Čechovom moste. Detailné informácie nájdete na stránke paroplavba.cz.

Loďou za objavovaním Českých Budějovíc

Trvanie sezóny: do 30. septembra 2023
Typ lode: výletná loď
Dĺžka plavby: 9 alebo 30 minút
Orientačná cena lístka: 2 – 4 eur

Loď premáva v stredu až v nedeľu po trase L61 Sokolský ostrov – Malý jez alebo krátka plavba po trase L62 Sokolský ostrov – Luční jez, ktorá trvá len 9 minút. Trasa L61 pláva po Malši a z rieky uvidíte Železnú pannu, Juhočeské divadlo či obľúbený dom Slávia. Linka L62 pláva zas po rieke Vltava okolo Vodárenskej veže. Na plavbyhluboka.cz nájdete všetky potrebné informácie k objednaniu plavby.

Plavba na pltiach po Českom Krumlove

Trvanie sezóny: do 30. septembra 2023
Typ lode: plte
Dĺžka plavby: minimálne 50 minút
Orientačná cena lístka: od 20 eur

Ak túžite spoznať krumlovské Benátky, na výber je niekoľko možností. Môžete si zvoliť pravidelnú plavbu, večerno-nočnú plavbu, plavbu so vstupom do múzea plavieb na pltiach alebo plavbu s jedálenským menu.

V ponuke sú aj adventné a veľkonočné plavby, tie ale trvajú približne 30 minút. Plte sú ikonické plavidlá s nezameniteľnou atmosférou, ktorú si vychutnáte v srdci mesta, ktoré je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ďalšie informácie nájdete na voroplavba.cz.

Plavby loďou v Maďarsku

Nočná vyhliadková plavba cez Budapešť

Trvanie sezóny: do 1. novembra 2023
Typ lode: výletná loď s otvoreným terénom
Dĺžka plavby: 70 minút
Orientačná cena lístka: od 14 eur

Ak chcete zažiť nočnú vyhliadkovú plavbu, nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť a vyberte sa na výletnú loď. Z Dunaja môžete obdivovať krásy hlavného mesta Budapešť, ale tiež sa nechať očariť úchvatnou panorámou a obdivovať vzrušujúci mestský život z perspektívy, ktorá sa z diaľky vyhýba davu turistov.

Počas trvania plavby sa dozviete aj viacero zaujímavých informácií z histórie aj súčasnosti. Východiskový bod a cieľ plavby je na tom istom mieste. V ponuke je aj plavba s anglickým audiosprievodcom. Môžete si ju rezervovať na silver-line.hu.

Plavba po rieke Bodrog až do Maďarska

Trvanie sezóny: do konca októbra
Typ lode: výletná loď
Dĺžka plavby: od 9:00 do 17:00
Orientačná cena lístka: 20 eur

Jedinečný a nerušený výhľad spojený s fakultatívnym výletom si môžete dopriať, ak sa vyberiete do tokajskej oblasti. Návštevu viníc môžete spojiť s návštevou pamätihodností po rieke Bodrog. Odchod je z prístavu Viničky a počas plavby môžete vidieť najnižší bod SR, krátky film o rieke Bodrog.

Neskôr je na programe príchod do maďarského Sarospataku a nasleduje voľný program, kedy máte na výber návštevu kúpaliska alebo hradu a môžete si tiež dopriať obed v reštaurácii. Kapacita lode je 50 miest, dokonca je možné si objednať aj súkromnú plavbu. Tá sa uskutočňuje v pracovných dňoch a v sobotu. Viac informácií nájdete na tejto stránke.

Zážitková plavba popod budapeštianske mosty

Trvanie sezóny: do konca novembra
Typ lode: výletná loď
Dĺžka plavby: 120 minút
Orientačná cena lístka: 14 eur

Na tejto plavbe objavíte najmä najfotografovanejšie pamiatky mesta Budapešť. Loďou s názvom Gróf Széchényi sa preplavíte popod šesť mostov a otvorené balkóny lode vám poskytnú nádherný výhľad. Plavba prechádza okolo budovy parlamentu, Reťazového mosta, Budínskeho hradu, Rybárskej bašty a Citadely na vrchu Gellért. Na miesto sa treba dostaviť aspoň 30 minút pred začiatkom plavby, ostatné informácie nájdete tu.


Obľubujete plavby loďou?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, travelguide.sk, muzeumbratislava.sk, lod.sk
Odporúčame