Máte radi bobuľovité ovocie? Po prečítaní tohto článku ho budete chcieť jesť oveľa častejšie!

(Zdroj: Freepik/gilitukha)

Zaujímalo vás niekedy, aké zdravotné benefity vám môžu priniesť napríklad čučoriedky, černice či iné bobuľovité ovocie? V našom dnešnom článku sa o tom môžete dozvieť viac. Niektoré výhody vás zaručene prekvapia!

Čučoriedky

Modrá farba týchto bobúľ dokáže viac než len pekne sfarbiť váš koláč. Farba pochádza zo silných zlúčenín nazývaných antokyány. Vedci si myslia, že tieto antioxidanty vás môžu chrániť pred rakovinou, srdcovými chorobami a demenciou a posilniť váš imunitný systém.

Čučoriedky tiež obsahujú veľa vody a vlákniny, čo z nich robí skvelú desiatu či olovrant. Polovica šálky má asi 40 kalórií.

Bobule Acai

Tieto plody podobné hroznu sa často nazývajú superpotravinou, pretože môžu mať viac antioxidantov ako iné bobule. Ich živiny môžu zastaviť poškodenie buniek, ktoré môže viesť k mnohým chorobám.

Veľké dávky však môžu byť aj škodlivé, pretože môžu ovplyvniť účinok niektorých liekov.

Černice

Černice majú veľa polyfenolov, chemikálií, ktoré môžu znížiť zápal, ktorý vedie k srdcovým chorobám a rakovine. Tieto bobule môžu tiež pomôcť vášmu tenkému črevu lepšie rozložiť cukor, čo by mohlo znížiť vaše šance na cukrovku 2.

Šálka obyčajných černíc má 7 gramov cukru.

Bobule goji

Niekedy nazývané vlčie bobule sú súčasťou čínskej medicíny už tisíce rokov. Obsahujú vitamíny (C, B2 a A), železo a antioxidanty. Vedci hľadali dôkaz, že posilňujú imunitu, bojujú proti srdcovým chorobám, pomáhajú mozgu, podporujú trávenie a sú prevenciou rakoviny, no zatiaľ to nevedia s istotou.

Jedzte ich len zrelé, pretože nedozreté môžu byť toxické. Rovnako by ste ich nemali jesť ani ak ste tehotná, dojčíte alebo užívate lieky na riedenie krvi.

Brusnice

Ak máte sklon k infekciám močových ciest, mali by ste piť brusnicový džús alebo čaj. Bobule môžu znížiť pravdepodobnosť, že baktérie zostanú vo vašom žalúdku a spôsobia infekcie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Potešte deti aj seba: Vyrobte si doma gumové medvedíky z ananásu

Dávajte si však pozor na to, koľko šťavy vypijete: Príliš veľa môže spôsobiť podráždenie žalúdka a viesť k obličkovým kameňom.

Bobule arónie

Tieto tmavofialové bobule, tiež známe ako arónia, majú vysoký obsah vitamínov, minerálov a živín. Z tohto dôvodu vedci skúmajú, či môžu pomôcť predchádzať rakovine krčka maternice, kože, prsníka a hrubého čreva.

Bezinky (plody bazy čiernej)

Stovky rokov ich ľudia používali v boji proti prechladnutiu a chrípke. Niekoľko štúdií naznačuje, že ich extrakt môže skrátiť príznaky chrípky, ak ich užijete v prvý deň alebo dva.

Jedzte iba varené bazy – surové alebo ich listy vám môžu spôsobiť nevoľnosť. Ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, alebo ktokoľvek s problémami s imunitným systémom, by bobule vôbec nemali mať. Nepoužívajte ich, ak užívate lieky na cukrovku, diuretiká alebo laxatíva.

Červené maliny

Už v roku 4 nášho letopočtu sa časti malinových rastlín používali na liečbu rannej nevoľnosti a bolesti žalúdka. Teraz vieme, že samotné bobule majú silu. Maliny sú nabité živinami, ktoré môžu pomôcť v boji proti rôznym typom rakoviny a iným, ktoré môžu chrániť váš mozog.

Odporúčame