Patríte k fanúšikom splavovania alebo oddychu pri rieke? Na rieke Bodrog vybudovali nové zariadenia

Nová požičovňa kajakov poteší milovníkov vodných športov (Zdroj: Freepik/viarprodesign)

Ak patríte k fanúšikom vodných športov, poteší vás správa, že na brehu jedinej splavnej východoslovenskej rieky pribudla nová požičovňa kajakov. Okrem toho tam nájdete aj oddychový bod pri liečivom prameni.

Projekt s názvom „Splavujeme Bodrog“ bol realizovaný s podporov Košického samosprávneho kraja (KSK) z dotačného programu Terra Incognita. Podnetom podpory bol rastúci záujem o túto aktívnu formu relaxu v prírode. Uviedol to predseda KSK Rastislav Trnka.

Podľa jeho slov si budú môcť vodáci naplno užiť riečne bohatstvo Bodrogu a popri tom objaviť ďalšie zaujímavé miesta. „Z nástupného stanovišťa po necelých dvoch hodinách plavby čaká na športovcov vodný a cyklistický oddychový bod pri kaštieli v Borši s priestorom na táborenie a stanovanie, ktorý sme podporili vlani. Verím, že aj táto nová investícia priláka do Medzibodrožia vodákov z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia,“ skonštatoval Trnka. Kraj projekt podporil sumou 18 000 eur.

Bodrog je rieka bez prameňa, ktorá je tvorená sútokom riek Ondava a Latorica. Na slovenskej strane hranice má dĺžku 15 kilometrov a ďalej pokračuje do Maďarska. Cez našu krajinu preteká chráneným vtáčím územím Medzibodrožie a odvodňuje celú Východoslovenskú nížinu.

Cieľom projektu sa tak stalo aj sprístupnenie veľkého prírodného bohatstva v jej okolí. Spolu s nástupným miestom na splav tam vytvorili aj náučnú cestu, prezentujúcu mikroregión Medzibodrožie, Chránenú krajinnú oblasť Latorica, Národnú prírodnú rezerváciu Kašvar a liečivý prameň.

Starosta obce Ladmovce Attila Pásztor poznamenal, že charakter rieky je v území pokojný, vhodný aj pre menej skúsených vodákov. „Majú možnosť splaviť rieku po prúde a vystúpiť v obci Borša, čo trvá necelé dve hodiny. Skúsenejší vodáci, ktorí si vyberú splav od sútoku Latorice a Ondavy, môžu výstupné miesto v Ladmovciach využiť ako oddychový bod. Tí, ktorí si trúfajú na dlhší poznávací výlet, môžu pokračovať až do Maďarska. Do budúcna plánujeme vytvoriť vodácky servis aj s maďarskou stranou,“ uviedol starosta.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Bociany môžu niekedy reagovať priam agresívne: S čím to súvisí?

Výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková dodala, že splavy sa stávajú čoraz obľúbenejšími. Skutočnou perlou rieky Bodrog sú podľa nej mŕtve ramená. „Poskytujú nezabudnuteľný pohľad na lužný les plný rastlín i vtákov a má silný charakter nedotknutej prírody. Podporou tohto projektu prinášame do kraja nevšedný zážitok, ktorý rok čo rok, aj naším pričinením, naberá na svojej komplexnosti,“ zhodnotila Vargová Jurková s tým, že o niekoľko rokov už návštevníci budú môcť spoznávať krásy celého toku aj na výletnej lodi z prístavu za obcou Viničky.

 Sledujte náš Facebook

Odporúčame