Čo robiť, ak vás trápi bolesť kolena? V tomto prípade sa výmene kĺbu nevyhnete

bolesť kolena a jeho liečba terapiou

Koleno je komplexný kĺb so zložitým pohybom (Zdroj: Unsplash/Terry Shultz P.T.)

Rozvoj opuchu, ostrá, pichavá bolesť či nestabilita kolena po jeho úraze sú varovnými signálmi, pri ktorých je potrebné zvážiť návštevu lekára. Poukázal na to primár oddelenia jednodňovej chirurgie František Okál. Bolesť kolena môže obmedzovať každodenné fungovanie v bežnom živote, preto je dôležité navštíviť odborníka.

Bolesť kolena sa prejaví varovnými signálmi

„Rýchly rozvoj opuchu kolena znamená krv v kolene. Je to signál, že niečo sa v kolene poškodilo. Najčastejšie je to predný skrížený väz, alebo sú poškodené menisky. Ďalším varovným signálom je nestabilita kolena. Keď sa snaží postaviť sa, koleno nedrží. Znamená to poškodenie predného skríženého väzu v kolene. Ostrá, pichavá bolesť v kolene tiež je varovným signálom. Tiež nemožnosť po úraze vystrieť koleno – tzv. blokáda kolena. Môže to byť mechanické zablokovanie meniskom, ktorý vyskočil zo svojej pozície,“ ozrejmil odborník.

Práve mechanizmus úrazu a prítomné ťažkosti podľa neho ortopédovi pri diagnostike veľa napovedia. „Diagnózu sa snažíme urobiť čo najskôr, aby sme stanovili postup – či pôjdeme konzervatívne alebo operačne,“ ozrejmil. Konzervatívny postup sa podľa neho využíva napríklad pri natiahnutých bočných väzoch a puzdre.

V niektorých prípadoch poškodenia kĺbu naopak odborníci preferujú operácie. „Ide tam čiastočne o čas. Napríklad menisky zošívame bez odkladu, aby sme zvýšili možnosti zrastenia. Väčšina je formou jednodňovej chirurgie. Rekonštrukcie predného skríženého väzu robíme už v upokojenom kolene, keď už prešiel ten akútny poúrazový zápal, koleno už nie je stuhnuté,“ spresnil primár Okál.

Podotkol, že koleno je najčastejšie zraneným kĺbom v ľudskom tele. „Koleno je veľmi komplexný kĺb, v ktorom sa nachádza niekoľko dôležitých štruktúr. Jeho pohyb nie je jednoduchý. Nie je len v predno-zadnom smere, ale pri niektorých pohyboch dochádza k rotácii, čo môže poškodiť štruktúry v kolene,“ priblížil primár s tým, že ide napríklad o pohyb pri lyžovaní, futbale či nárazových športoch.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Cestovná kancelária nie je agentúra: Ktorá z nich vám musí vrátiť peniaze pri krachu?

Kedy zvážiť výmenu kolenného kĺbu

Výmenu kolenného kĺbu by mali ľudia zvážiť v prípade, ak poškodenie obmedzuje ich každodenné fungovanie. „Keď už pacienti majú bolesti pri bežnej chôdzi, napríklad si nedokážu ísť nakúpiť, je to moment, keď by nemali váhať a mali by zvážiť aj toto riešenie,“ vysvetlil primár František Okál. Dodal, že operácia spraví z bolestivého alebo nefunkčného kĺbu opäť funkčný a použiteľný.

Závažné poškodenie kolenného kĺbu, tzv. degeneratívne poškodenie, sa prejavuje najmä zmenou osi končatiny, keď už koleno hrubne, stáva sa nesymetrickým. Dochádza k výraznejšiemu obmedzeniu rozsahu pohybu kolenného kĺbu. Samozrejme je sprevádzané najmä bolestivosťou. Bolesť býva často aj nočná, keď pacienti pociťujú v kolennom kĺbe tlak.

Priblížil, že výmena kolenného kĺbu je komplexný výkon, pri ktorom sa operačne nahradia povrchy opotrebovaného kĺbu kĺbovou náhradou. „Podľa rozsahu postihnutia môže ísť o výmenu len časti kolenného kĺbu. Pri výraznejšom postihnutí s poškodením väčšieho rozsahu kolena je potrebné pristúpiť k totálnej endoprotéze kolenného kĺbu s nahradením všetkých častí kolena. V niektorých prípadoch treba nahradiť aj jabĺčko,“ spresnil primár.

Zdôraznil, že po operácii je dôležitá rehabilitácia. „Koleno treba rozcvičiť a rozrehabilitovať aj po závažnej operácii. Dôležitý je aj prístup človeka, aby došlo čo najskôr k obnoveniu rozsahu pohybu a schopnosti záťaže,“ uviedol. Ortopéd tiež upozornil, že aj keď výmena kolenného kĺbu výrazne skvalitní život, niektoré aktivity môžu byť rizikové. „Je to už náhrada, na rozdiel od prirodzeného kolena, umelý kĺb už nevie regenerovať. Rizikom sú športy, kde sú doskoky, nárazy a pády,“ priblížil.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame