Má podprsenka a veľkosť poprsia vplyv na bolesti chrbta? Odhaľte pravdu

podprsenka

Bolesti chrbta môžu mať spojitosť s nenosením podprsenky (Zdroj: Gettyimages.com)

Niektoré ženy sa nikdy necítili tak slobodne, ako keď počas karantény mohli odložiť svoju podprsenku aj v priebehu dňa. Iné na to nepotrebovali marec 2020 a zbavili tejto časti spodnej bielizne už pred tým. Avšak, nečakajú nás po jej odložení bolesti chrbta? Veď, hovorí sa, že podprsenka znamená podopretie poprsia. 

Chýbajúca podprsenka nemusí byť problém

Podľa ergonóma Oliviera Girarda nenosenie podprsenky nemusí nutne viesť k bolestiam. Tieto bolesti sú totiž spôsobené mnohými faktormi súvisiacimi so všetkým, čo s chrbátom robíme, s postojmi i svalovou hygienou. „Ak máte vo zvyku hrbiť sa, bude vás bolieť chrbát s podprsenkou i bez nej,“ hovorí expert. Bolesti budete pociťovať v prípade, že sú prsia ťažšie, než môžu uniesť chrbtové svaly. Úloha podprsenky tkvie v tom, že prerozdeľuje váhu veľkého poprsia spredu smerom k chrbtu.

Veľké prsia ako príčina bolesti?

Zdalo by sa teda, že veľké prsia sú tak trochu nevýhodou. Pripomeňme, že ich tvorí tuk a žľaza a tie, samozrejme, niečo vážia. „Veľmi ťažké prsia a prsia zväčšené plastickou operáciou vedú k tomu, že sa ohýbame. To vyvoláva ďalší tlak a napätie,“ vysvetľuje Bernadette de Gasquet, lekárka a profesorka jogy. Tieto ženy skutočne môžu mať problémy, pretože nadmerne zaťažujú chrbát.

Uľavte si cvičením

Ak sa rozhodneme odložiť vrchnú časť bielizne, Girard odporúča udržiavať vo forme trapézové svaly pomocou špeciálnych cvikov. Ak bolesti pretrvávajú, podprsenka im uľaví. Gravitácia pôsobí aj na prsia a čím sú ťažšie, tým viac človeka ťahajú smerom dole. Podprsenka pomáha udržať túto váhu. Ale nejde len o objem pŕs, do hry vstupujú početné parametre, napríklad kvalita kože, ktorá poprsie drží, ale aj vek.

Niektoré ženy vykonávajú cviky na posilnenie prsných svalov, aby sa bránili účinkom gravitácie a veku. Podľa Berdahovej to je ale zbytočné. Dôvod je prostý, tieto svaly nemajú žiaden vplyv na udržanie poprsia, hovorí lekárka. Prsia a prsné svaly sú dva odlišné celky a nemajú rovnakú anatomickú štruktúru.

Pokožku hydratujte

„Dôležitá je hydratácia kože,“ upresňuje Yael Berdah, expertka na plastickú chirurgiu. Mladá pokožka je viac pružná, zatiaľ čo staršia koža povoľuje a môže byť na nenosenie podprsenky viac chúlostivá, dodáva. Svoju úlohu tu zohráva aj genetická výbava, tehotenstvo či akákoľvek iná okolnosť vedúca k zväčšeniu objemu poprsia, ale tiež to, či žena dojčí, alebo nie.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: ČTK
Odporúčame