Trápia vás bolesti päty? Problém môže byť pätová ostroha, naučte sa ju liečiť

Bolesť päty môže spôsobovať takzvaná ostroha

Bolesť päty môže spôsobovať takzvaná ostroha (Zdroj: Gettyimages)

Bolesti v nohách vedia často potrápiť, navyše bývajú príčinou obmedzenia hybnosti. Ak je bolesť lokalizovaná v oblasti päty, môže ísť o takzvanú pätovú ostrohu alebo zápal plantárnej fascie. Čo s touto bolesťou robiť? Zistili sme to zavás!

Prečo vzniká?

Plantárna fascia sa prejavuje ostrou bolesťou päty najmä ráno po prebudení. Neskôr sa bolesť rozchodí, znovu sa však môže objaviť po dlhšej dobe strávenej sedením a následnej chôdzi. Zhoršenie prichádza aj po zvýšenej námahe, napríklad nosení ťažších bremien.

Ostrohy sú vlastne výrastky kostnej hmoty v pätovej oblasti. Môžu byť umiestnené zo spodnej časti päty alebo v jej zadnej časti, v mieste úponu Achillovej šľachy. Medzi najčastejšie rizikové faktory patrí nadváha, ale aj práca v stoji a plochá noha. Príčinou vzniku pätovej ostrohy je totiž nadmerné zaťažovanie šľachy, ktorá spája pätnú kosť a prsty.

Naši predkovia chodili bosí a šľachy na chodidlách si tak na tvrdom a nerovnom povrchu neustále precvičovali. Dnes nosíme tesnú obuv, ktorá má stielku s podpornou klenbovou časťou a pozdĺžne šľachy chodidiel tak bývajú výrazne redukované v pohybe. Následkom je zníženie pružnosti týchto šliach a poškodenie tkaniva. Vzniká trhlina, ktorá vedie k zápalu, tkanivo sa zjazvuje a objavuje sa intenzívna bolesť chodidiel.

Tieto príznaky vás upozornia

Pri nedostatočnej pružnosti pozdĺžnych šliach môže už aj malá záťaž spôsobiť poškodenie tkaniva. Zápal sa môže tiež preniesť na okolité miesta, kde potom vznikajú bolesti s obmedzenou flexibilitou. Ak pociťujete bolesť v spodnej časti päty smerom dopredu, po stranách a k prednej časti chodidla, ktorá je intenzívna hlavne ráno po prebudení, navštívte lekára.

Terapia bude závisieť od celkovej anamnézy, v rámci ktorej sa lekár bude pýtať na príznaky, druh bolesti, čo vám ju zhoršuje a čo naopak zmierňuje. Samotná diagnostika je robená klinickým vyšetrením aj zobrazovacou technikou, predovšetkým magnetickou rezonanciou. Tá zvyčajne ukáže zhrubnutú plantárnu fasciu a výrastky na prednom okraji pätnej kosti.

V samotnej terapii tohto ochorenia sa väčšinou odporúča zhodiť niekoľko kíl a nosiť špeciálne ortopedické vložky s odľahčením pätovej oblasti. Ak je prítomný zápal a päta je opuchnutá a horúca, ako prvá pomoc sa odporúča chladenie ľadom trikrát denne. Vrecko s kúskami ľadu neprikladajte priamo na kožu, zabaľte ho do uteráka a až potom priložte na 15 – 20 minút.

Rehabilitácia aj cvičenie

Po odznení zápalu vám lekár zrejme naordinuje rehabilitáciu. Rehabilitačná liečba je považovaná za najefektívnejšiu liečbu tohto nepríjemného ochorenia, pričom sa s úspechom uplatňuje najmä laser a ultrazvuk. Mimoriadne dobré účinky má fokusová rázová vlna, ktorá stimuluje hojace procesy a kostný výrastok v pätovej oblasti nezriedka dokáže po určitom čase úplne odstrániť.

V domácich podmienkach vám môže pomôcť aj cvičenie. Ako na to sa dozviete z nasledujúceho videa:


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame