Bolí vás hrdlo a chripíte? Ťažkosti pomôžu zmierniť tradičné prírodné postupy

Bolesť hrdla

gettyimages

Náš hlas považujeme za samozrejmosť. Jeho význam si uvedomíme až vtedy, keď nás oň pripraví bolesť v krku a zachrípnutie. Na vine je zvyčajne vonkajšie prostredie, chladný či znečistený vzduch. Inokedy si za to môžeme sami, namáhaním hlasu, pitím ľadových a sýtených nápojov či maškrtením zmrzliny v horúcich dňoch. Škriabanie v hrdle je veľmi nepríjemné, preto treba s liečbou začať čo najskôr.

Ako pomôcť chorému hrdlu?

Boľavému krku poslúži čokoľvek, čo ho upokojí a umožní rozriediť hlien, ktorým sú obalené hlasivky v rámci infekcie. Základom domácej liečby sú teplé nápoje, kloktadlá a zábaly. Okrem známeho cibuľového sirupu existuje veľa iných zaužívaných prírodných prostriedkov. Pripravte si ich hneď pri prvých náznakoch bolesti.


Mohlo by vás zaujímať: Bolesť hrdla dokáže poriadne potrápiť: Čo signalizuje a ako sa jej zbavíte?


Čaje proti zápalu

Zápary z liečivých rastlín sa oddávna používajú proti zápalom v ústnej dutine. Bolesť v hrdle upokojujú bylinné čaje, najmä zo šalvie, rumančeka, nechtíka či materinej dúšky, ktoré majú výrazné protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Využívajú sa aj na kloktanie.

Proti škriabaniu v krku je vhodný silný mätový čaj a čaj z kvetov čiernej bazy, ktorý sa uplatňuje aj pri zachrípnutí. Odporúča sa osladiť ho medom a piť teplý po dúškoch. Rovnaké účinky má čaj zo slezu, zmierňuje bolesť v hrdle a chripenie.

Vykloktajte bolesť

Ak ste verní bylinkám, pripravte si bylinný roztok na kloktanie. Zmiešajte po 1 PL rebríčka obyčajného, mäty piepornej a šalvie lekárskej. Zmes zalejte 2 dl horúcej vody. Prikryte, nechajte vychladnúť a preceďte. Vlažnú tekutinu kloktajte v polhodinových intervaloch až do ustúpenia bolesti.

Alebo vyskúšajte silnú kombináciu cesnaku a chrenu. Potrebujete: 3 strúčiky cesnaku, 1 PL chrenu a 1 dl vody. Cesnak pretlačte, zmiešajte s chrenom a na pol hodiny namočte do vody. Roztok kloktajte každú hodinu, až kým bolesť nepoľaví.

V začiatkoch často zaberá kloktanie slanej vody. Rozmiešajte lyžicu soli v pohári vlažnej vody a kloktajte asi 2 minúty 3-krát denne. Pre posilnenie účinku pridajte šťavu z citróna.


Mohlo by vás zaujímať: Bolesti hrdla? Porazte ich liekmi z lekárne aj od matky prírody!


Teplé nápoje hrdlo upokoja

Takmer zázračný elixír na boľavé hrdlo je voda s medom a citrónom. Do 500 ml teplej vody vmiešajte 1 ČL medu a vytlačte šťavu z celého citróna. Pite niekoľkokrát denne po dúškoch.

Pri chripení, prechladnutí a zápale hrtana sa osvedčil jablkový nápoj. Pokrájajte na kúsky 2 či 3 neošúpané jablká spolu s jadrovníkom, zalejte 500 ml vriacej vody a nechajte 2 hodiny stáť. Sceďte, oslaďte medom a citrónovou šťavou. Proti zachrípnutiu je vhodná aj šťava z mrkvy s medom. Pred konzumáciou ju ohrejte.

Ak ste nezakročili včas a vznikol zápal, obviažte si hrdlo šatkou a vypite mliečny nápoj: Rozmiešajte žĺtok a 1 PL medu v pohári s prevareným mliekom. Pite teplé po malých dúškoch.

Ruská ľudová medicína odporúča na chripenie anízové mlieko. Dve lyžice anízových semien zalejte 200 ml teplého mlieka a nechajte 4 hodiny lúhovať. Sceďte a pridajte po lyžičke medu a rumu. Pite teplé.

Zabaľte krk do tepla

Vlhké a teplé obklady hrdla zmierňujú dráždenie v krku. Cibuľový obklad je známy bojovník proti infekciám. Uvarte 2 cibule domäkka a roztlačte vidličkou. Vložte do gázy a teplé priložte na hrdlo. Nechajte pôsobiť cez noc a ráno vymeňte. 

Pri zapálenom hrdle sa používa aj Priessnitzov obklad. Šatku namočte do studenej vody, obviažte okolo krku, priložte igelitom a nakoniec suchou látkou. Nechajte pôsobiť 2 – 3 hodiny a opakujte viackrát za deň. V mieste pôsobenia dochádza k lepšiemu prekrveniu, a tým aj k urýchleniu hojenia.


Mohlo by vás zaujímať: Poklad z kuchyne: S týmto liekom vás sychravé počasie nezaskočí


Potrebujú pokoj a vitamíny

Nevyhnutnou súčasťou liečby je dopriať chorým hlasivkám pokoj, čiže nerozprávať ani nešepkať. Šepkaním sa hlasivky namáhajú ešte viac. Potrebujú teplo a vlhký vzduch. Snažte sa dýchať nosom. Vzduch sa tak ohrieva a zvlhčuje, čím nedráždi hlasivky. Ak máte upchaný nos, môžete inhalovať paru z horúcej vody, do ktorej pridáte trochu eukalyptového oleja.

Jedzte dostatok žltého a oranžového ovocia a zelenej listovej zeleniny. Obsahujú veľa vitamínu C a betakaroténu. Ten sa v tele premieňa na vitamín A, ktorý pomáha udržiavať zdravé sliznice vrátane tých v hrdle. Vyhnite sa fajčeniu a alkoholu. Sliznice zbytočne dráždia a vysušujú.

Kedy navštíviť lekára

Ak zachrípnutie pretrváva dlhšie ako tri týždne, je nutné postúpiť odborné vyšetrenie. Príčin môže byť viacero. Zmeny na hlasivkách môžu sprevádzať vážne ochorenia, napríklad ochorenia štítnej žľazy, chronickú laryngitídu, nezhubné útvary, ale aj zhubné nádory hlasiviek.

Niekedy uzdravenie komplikuje bakteriálna infekcia a potrebné sú antibiotiká. Pokiaľ domáce postupy nezaberajú, bolesť hrdla sa zhoršuje, pridá sa kašeľ, horúčka či opuch hrdla, lekára vyhľadajte už po niekoľkých dňoch. 


Čo pri bolestiach hrdla najúčinnejšie pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame