V budovaní zelených striech na rozdiel od iných krajín zaostávame: Prečo sú tak dôležité v boji s klimatickou krízou?

muž s prilbou, stavba strechy

V boji s klimatickou krízou je budovanie zelených striech kľúčové (Zdroj: Freepik/freepik)

V boji s klimatickou krízou je budovanie zelených striech v mestách kľúčové. Dokážu zadržiavať vodu či znižovať teplotu okolia. Vyhlásil to predseda Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru Branislav Siklienka. Ako upozornili odborníci na septembrovej konferencii Zelené strechy pre odolnejšie mestá, podpora zelených striech na Slovensku na rozdiel od iných európskych krajín chýba.

„Rozvoj zelených striech je aktuálne vo veľkej miere zásluhou tých, ktorí si túto agendu dobrovoľne vzali na plecia. Preto je dôležité, aby všetci zodpovední namiesto hádzania polien pod nohy zvážili, ako zelené strechy čo najviac podporiť. Pomôžu tým celým mestám, v ktorých žijú milióny ľudí, aby sa lepšie vyrovnali s nástrahami meniacej sa klímy,“ skonštatoval Siklienka.

Nie je strecha ako strecha

Zelené strechy pomáhajú biodiverzite a znižujú uhlíkovú stopu budov, zdôraznil prezident Európskej federácie asociácií zelených striech Dusty Gedge. Okrem toho môžu podľa neho slúžiť tiež ako výrobný zdroj energie. Od roku 2014 využíva zelené strechy aj jeden z developerov na Slovensku.

„Keď sme nechali termokamerou odmerať teplotu striech na našom projekte Blumental, bola o 17,6 až 24,4 stupňa Celzia nižšia než napríklad na vedľajšej streche vysokoškolského internátu,“ priblížil Jakub Dobrý z Corwinu.

Problémom sú staré budovy

Potenciál zelených striech chce využiť aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP). „Tým, že vegetačná strecha znižuje teplotu, zároveň zvyšuje efektívnosť fotovoltaického panela a jeho životnosť. To sú synergie, z ktorých môžu ťažiť nielen vlastníci budov, ale aj samosprávy,“ priblížil riaditeľ divízie rozvoja podnikania SPP Rastislav Nemec. Upozornil, že častým problémom je stav starších striech, ktoré nemajú dostatočnú nosnosť, sú nezrekonštruované a v zlom technickom stave.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR

Odporúčame