Buďte plní elánu aj s pribúdajúcimi rokmi: Týchto päť tipov vám pomôže

žena

profimedia.sk

Nie každý zvláda starnutie úplne v pohode. Pribúdanie rokov totiž nie je len pár vrások navyše. Pribúdanie rokov môžu byť aj vážne zdravotné problémy, strata partnera či ďalšie naozaj náročné životné situácie. Ak sa však budete snažiť držať týchto piatich tipov, možno si užijete aj túto fázu života. Koniec koncov, ešte stále ste tu, žijete – tak to využite, ako sa len dá…

Zostaňte v kontakte

Mnoho ľudí s pribúdajúcim vekom odsúva kontakt s ľuďmi na druhú koľaj. Možno máte pocit, že najlepšie je vám samému, alebo že s človekom, s ktorým ste sa pohádali pred dvadsiatimi rokmi si predsa nemáte čo povedať, hoci býva dve minúty od vás. Možno to tak je, ale možno aj nie. Isté je, že pre starnutie v dobrej psychickej forme je časť známych vo vašej vekovej kategórii zväčša nevyhnutnosťou. Nevyhýbajte sa preto starým známym či stretávkam po rokoch. Možno budete sami prekvapení, že vám bude celkom fajn.


Mohlo by vás zaujať:


Zabudnite na ľútosť

„Keby som len vtedy spravil toto,“ rozmýšľate neraz – a možno až pričasto. Čo sa stalo, stalo sa. Aj s pribúdajúcim vekom však zostáva potreba dívať sa najmä smerom dopredu. Ak môžete napraviť chyby mladosti, pokúste sa o to. Ak nie – chodte ďalej. Je to vždy lepšie ako sa trápiť vecami, ktoré už aj tak nikdy nezmeníte.

Dbajte na svoje zdravie…

Krv v stolici, čudný kašeľ či bolesť v podbrušku či iné problémy – vy však k doktorovi nie a nie? Strašenie síce nie je na mieste, ale o svoje zdravie by ste sa predsa len mali starať. Často sa sa stane, že človek príliš neskoro zistí, čo všetko môže stratiť. ,,Krvácanie pri stolici ma trápilo určite vyše roka, možno aj dlhšie. K lekárovi som sa vybral na naliehanie rodiny a zistili mi rakovinu hrubého čreva. Lekári síce hovoria pekne, ale veľké šance mi nedávajú,“ hovorí Marián a ľutuje, že sa k odborníkovi nevybral skôr.


Mohlo by vás zaujať:


…ale nie priveľmi

Zdravie je dôležité, strach oň by však nemal ovplyvňovať váš život až priveľmi. Nemyslite stále na to, čo všetko by ste nemali, alebo nemôžete. Ste vo veku, keď už máte toho veľa za sebou a prílišný strach vás môže skôr zväzovať.  Riaďte sa pocitmi svojho tela a nenechávajte sa obmädzovať prílišnými obavami. Žite najviac naplno, ako môžete…

Nehádžte flintu do žita

To je asi najdôležitejšie. Zabudnite na postoj: „Nebudem už kupovať nové uteráky, tieto mi vydržia až do smrti,“ hoci sa už na nich objavujú prvé dierky od predrania. Dnes, možno narozdiel od minulosti majú seniori veľa možností sa realizovať. Môžete navštevovať univerzitu tretieho veku, učiť sa nové jazyky – hoci aj doma, stretávať sa, chodiť na výlety. Ak je vaším jediným argumentom „na to som už starý“ – skúste ho ignorovať alebo sa zamyslite, čo ste starý naozaj. Uvedomte si, že práve teraz ste najmladší z celého života, ktorý vás ešte čaká a nezahadzujte svoju šancu robiť veci, ktoré už o pár rokov možno naozaj nebudete môcť.  


Ako sa udržujete vo forme s pribúdajúcimi rokmi vy? Čo vám pomohlo pri procese starnutia? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Viera
Odporúčame