Búrky dokážu vplývať na zdravotný stav: U ktorých ľudí sa príznaky objavia najčastejšie?

staršia smutná žena na gauči

Na niektorých ľudí môžu búrky vplývať viac ako na iných (Zdroj: Freepik/freepik)

Vedeli ste, že aj búrky môžu vplývať na zdravotný stav človeka? Týka sa to najmä ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, no nepriaznivo vplývajú aj na meteosenzitívnych jedincov. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Ľuďom, ktorých trápia kardiovaskulárne ochorenia, môžu búrky spôsobiť búšenie srdca, dýchavičnosť, v ťažších prípadoch dokonca i kolaps. Meteosenzitívni ľudia zas môžu pociťovať celý rad príznakov.

„U meteosenzitívnych osôb sa môže vyskytnúť zmena nálady a psychickej pohody, taktiež bolesť hlavy, únava, ospalosť, znížený prah bolesti, bolesť jaziev, svalov a kĺbov, tráviace problémy, nechutenstvo, problémy s krvným tlakom, ale aj poruchy spánku, hrozí aj zvýšené riziko symptómov depresie. Niektorí ľudia môžu trpieť podráždenosťou, zníženou koncentráciou,“ priblížil úrad.

Hromy a blesky tiež môžu zvýšiť riziko náhlej bolesti hlavy alebo migrény. „Zmena tlaku môže viesť aj k tzv. zaľahnutiu v ušiach, čoho dôsledkom je obmedzená funkcia sluchu, či dokonca dočasná strata sluchu,“ spresnil ÚVZ.

Nezabúda varovať ani pred zdravotnými rizikami, ktoré hrozia pri zásahu bleskom. „Najzávažnejšie následky spôsobuje tzv. priamy zásah bleskom, ktorého poranenia bývajú často smrteľné, nakoľko elektrický prúd blesku môže spôsobiť poruchu srdcovo-cievneho systému, ktorá môže viesť k zástave činnosti srdca,“ skonštatoval ÚVZ. Ďalšie riziko predstavuje ochromenie dýchacieho centra, kedy nastáva porucha dýchania s následnou poruchou srdcovej činnosti. Pri takzvanom kontaktnom zásahu hrozí vznik popálenín.

Medzi menej závažné poranenia patria podľa úradu neurologické ťažkosti. „Môžu sa prejaviť poruchou vedomia, dezorientáciou, dočasnou poruchou sluchu alebo videnia, prudkou bolesťou hlavy, svalovými kŕčmi či paralýzou,“ uviedol.

Úrad pripomína aj hrozby súvisiace s vetrom či krupobitím, pri ktorých je vyššie riziko vzniku poranenia hlavy či iných úrazov. „Pri prívalových zrážkach hrozí nebezpečenstvo prívalovej povodne, ktorá predstavuje ďalšie rizikové vplyvy na zdravie človeka,“ doplnil.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jednoduchý test odhalí zdravie očí: Aký problém môžete mať?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame