Celulitída na stehnách nepoteší nikoho: Obmedzte ju na minimum

Celulitída

flickr.com/Sumanta Dutta Khan

Prvé letné horúčavy nás pekne potrápili a zo skrine sme preto vytiahli už aj tie najmenšie kúsky oblečenia. Krátke nohavice, či sukne však okrem pokožky odhalili aj niečo, čím sa nepochváli asi ani jedna žena. Iste viete o čom je reč – celulitída. Paradoxne však trápi skoro každú ženu, bez ohľadu na váhu.

V súčasnosti sa u žien, no v malom množstve aj u mužov stretávame s celulitídou, čím ďalej tým viac. A vôbec sa pritom nemusí jednať o ženy s nadváhou, či len o staršie ročníky. Viditeľnú celulitídu má už mnoho štíhlych dievčat,často krát aj okolo 20-tky. Netrápia sa ňou väčšinou len pravidelne cvičiace ženy, športovkyne, súčasne dodržiavajúce zásady zdravého životného štýlu a pitného režimu.

Málo pohybu a zlý životný štýl

V dôsledku neustále sa zhoršujúceho životného štýlu a pohodlnosti populácie je celulitída aj čoraz väčším estetickým problémom žien každého veku, zamestnania, aj postavy. Do veľkej miery sa o to pričinil aj hektický moderný životný štýl. Namiesto pešej chôdze ideme autom, namiesto kráčania po schodoch sa necháme vyviesť výťahom a namiesto prechádzky si ideme radšej sadnúť do kaviarne na kávičku. Spoznávate sa v tom aj vy? Nie ste sama, v súčasnosti je takých väčšina.


Mohlo by vás zaujímať: Vyskúšali ste už lymfodrenáž? Pre zdravšie telo a pokožku bez celulitídy!


Čo ju spôsobuje?

Za pomarančovú kožu „vďačíte“ aj tomu, že ste jednoducho ženy. Vďaka ženským hormónom estrogénom, nie je spojivové tkanivo prirodzene tak pevné, ako mužské. Celulitídu teda spôsobuje nedostatočnosť spojivového tkaniva, v dôsledku čoho sa podkožný priestor prepĺňa tukovými bunkami. V cievach v dôsledku toho prestáva prúdiť krv a pomarančová koža je čím ďalej tým viac viditeľnejšia. Problémové partie sú najmä zadok, stehná, ale aj brucho a ruky.

Stupne celulitídy:

  1. stupeň:celulitída je viditeľná len pri stlačení kože medzi prstami,
  2. stupeň:celulitída je viditeľná aj bez stlačenia kože, ale je viditeľnejšia najmä v určitej polohe a na priamom svetle,
  3. stupeň: celulitída je viditeľná bez ohľadu na zmenu svetla, ako aj polohy,
  4. stupeň: celulitídy sa už pokladá za vážnejší problém a môže byť sprevádzaný opuchmi a bolesťami. Preto by ste mali vyhľadať lekára.

Mohlo by vás zaujímať: Terapia chladom: Mužom pomôže k svalom, ženám zas od celulitídy


Genetika vs. životný štýl

Aj keď za celulitídu môže až v 80% genetická predispozícia, nemali by ste sa poddávať osudu. Aj keď sa s ňou boria všetky ženy vo vašej rodine, predsa len nie je všetko stratené. Najlepšia je samozrejme prevencia a predchádzanie celulitíde. Nemali by ste fajčiť, piť alkohol, ktorý celulitídu zhoršuje, no naopak mali by ste praktizovať nejaký šport, resp. pravidelné cvičenie a dopriať si zdravú stravu. Nezabúdajte ani na dostatočný prísun nesladených tekutín a pohodu doma aj v práci.

Vyliečte sa z nej

Asi neexistuje žena, ktorú by nepekné hrbolčeky na stehnách netrápili a neskúsila by proti nim zabojovať. Efekt bol však buď žiadny, alebo len minimálny. Celulitída je dokonca považovaná za chorobu a ak si s ňou neviete rady, zájdite ku odborníkovi. Ten vám môže predpísať napríklad hormonálny krém, ktorý spevní tkanivo a dôjde ku potlačeniu celulitídy. Otázkou však je, či vám takáto terapia stojí za to. Pomôcť si môžete aj prístrojmi. Účinná je napríklad lymfodrenáž, ale aj iné prístrojové techniky, ktoré vykonávajú v špecializovaných kozmetických salónoch, alebo kozmetických centrách. Vyskúšať možno tiež špeciálne krémy z drogérie, ku ktorým však treba nutne pridať aj masáž – či už ručnú, pomocou masážnej rukavice alebo masážnej hlavice alebo s použitím masážneho prístroja.


Trpíte celulitídou? Ako sa s ňou snažíte bojovať? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/Sumanta Dutta Khan, flickr.com/Sumanta Dutta Khan, Nela
Odporúčame