Československá televízia začala vysielať pred 70-timi rokmi: Aký program vtedy dávali?

Televízory boli kedysi vzácnosť (Zdroj: Unsplash/ Damla Özkan)

Začiatok vysielania Československej televízie bol v roku 1953 mimoriadnou udalosťou. Malé čierno-biele obrazovky vtedy vlastnil iba neveľký počet ľudí, no postupne sa stali pre divákov doslova magnetom. Hercov dovtedy poznali najmä z novín, divadiel a biografov, no od toho dňa akoby vstúpili aj do ich príbytkov.

Od zahájenia vysielania Československej televízie uplynulo 1. mája už 70 rokov. Týmto dátumom, kedy sa uskutočnilo prvé skúšobné vysielanie, sa začala písať história televízneho vysielania v bývalom Československu. Toto pamätné vysielanie sa uskutočnilo zo Štúdia Praha v Meštianskej besede z vysielača Tesly Hloubětín na Petřínskej rozhľadni.

Diváci mali možnosť vidieť vopred pripravený záznam na filmovom pásme, pričom sa im na úvod prihovoril Jaroslav Marvan. Po skončení pripraveného programu pokračovalo vysielanie živým vystúpením ďalšieho obľúbeného herca Františka Filipovského. Novo zariadené pražské štúdiu bolo súčasťou Československého rozhlasu a preto rozhlas zabezpečoval aj vysielanie. Ani nie o rok – 25. februára 1954, sa skúšobné vysielanie napokon stalo pravidelným.

Celotýždenné vysielanie prišlo až po rokoch

Prvých pokusov o skúšobné televízne vysielanie v Československu však bolo viac. To prvé uskutočnila 23. marca 1948 v Tanvaldě skupina vedcov Vojenského technického ústavu, keď pripravila ukážku pre verejnosť. Ďalší pokus bol vykonaný o niekoľko mesiacov neskôr v rámci Medzinárodnej výstavy rozhlasu (MEVRO), ktorá sa konala od mája do júla 1948 v Prahe.

Počas prvých mesiacov vysielala televízia len tri dni v týždni, v lete dokonca iba dva. Od novembra 1953 sa ale počet vysielacích dní zvýšil na štyri, v roku 1955 na šesť dní v týždni a od 29. decembra 1958 vysielala televízia svoje programy každý deň po celý týždeň.

Postupne pribúdali aj televízne štúdiá. Ako prvé začalo 31. decembra 1955 vysielať Televízne štúdio Ostrava, o necelý rok neskôr, 3. novembra 1956, Televízne štúdio v Bratislave, 6. júla 1961 v Brne, 25. februára 1962 v Košiciach a 29. januára 1966 bola zriadená Krajová redakcia ČST v Banskej Bystrici.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vezmite deti do sveta rozprávok: Na Bojnickom zámku sa bude konať jubilejný ročník známeho podujatia!

Rozvoj televízie prilákal k televíznym obrazovkám čoraz viac divákov. V roku 1962 mala už jeden milión platiacich divákov, v marci 1965 boli zaznamenané dva milióny, v decembri 1969 sa prekročila hranica troch miliónov a v roku 1978 to boli už štyri milióny divákov.

Na farebné vysielanie si diváci museli počkať

Samotná Československá televízia (ČST) vznikla až 1. decembra 1957, kedy nadobudlo účinnosť vládne nariadenie č. 62/1957 Zb. o novej organizácii rozhlasu a televízie. Z Československého rozhlasu sa tak vyčlenila jeho televízna časť. Obidve zložky potom patrili pod Československý výbor pre rozhlas a televíziu (na Slovensku zase pod Slovenský výbor pre rozhlas a televíziu).

Československý rozhlas a Československá televízia sa stali samostatnými ústrednými organizáciami k 1. októbru 1959. Vtedy totiž začalo platiť ďalšie vládne nariadenie o zmenách v organizácii rozhlasu a televízie (č. 63/1959), ktoré zrušilo Československý výbor pre rozhlas a televíziu.

Druhý program ČST zahájil svoje vysielanie 10. mája 1970. V tom istom roku, ale ešte pred tým – 14. februára – bol z Vysokých Tatier odvysielaný prvý farebný prenos z Majstrovstiev sveta v lyžovaní. 9. mája 1975 začala televízia v Československu s pravidelným farebným vysielaním na druhom programe. Stále farebného obrazu na prvom programe sa však diváci dočkali až 9. mája 1975.

Prvým riaditeľom Československej televízie sa stal Karel Kohout. Ten na jej čele stále v rokoch 1953 až 1958.

2. decembra 1992 prijalo Federálne zhromaždenie zákon o zrušení Československej televízie. V posledný deň roku 1992 zanikla Československá televízia a s ňou aj prvý federálny televízny program.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame