Plánujete cestovať na dovolenku do zahraničia? Nezabudnite si skontrolovať tieto veci

Cesta autom

Dovolenku by ste si mali poriadne naplánovať (Zdroj: Freepik/freepik)

Cestu na dovolenku je potrebné si naplánovať v dostatočnom predstihu. Skontrolovať si treba platnosť dokladov i technický stav vozidla. Dovolenkári by si mali tiež overiť aktuálne protiepidemické opatrenia, a to nielen v cieľovej destinácii, ale aj v krajinách, cez ktoré budú prechádzať. Vyplýva to z odporúčaní, ktoré na sociálnej sieti zverejnilo Ministerstvo vnútra SR.

V prvom rade plánujte. A to v dostatočnom predstihu. Čas odchodu aj trvanie cesty, trasu, oddych,“ upozorňuje rezort vnútra. Aktuálne protipandemické opatrenia si možno skontrolovať na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. Ešte pred cestou treba skontrolovať technický stav vozidla, najmä chladiacu sústavu a klimatizáciu vozidla, ak je ňou vozidlo vybavené.

Pri ceste do zahraničia autom môže byť užitočný plánovač, v ktorom sú uvedené dni a cestné ťahy či smery najväčšej očakávanej hustoty cestnej premávky. „Stále platí, že najzaťaženejšie dni v doprave sú piatok, sobota a tie dni, keď sa menia turnusy, teda na začiatku mesiaca, v strede a na konci mesiaca,“ radí ministerstvo. Dlhé kolóny sa môže vyskytnúť najmä na hraničných priechodoch a zjazdoch z diaľnic.

V prípade nehody v zahraničí sa postupuje rovnako ako na Slovensku, pripomína ministerstvo. Vykonať treba všetky opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky, obliecť si reflexnú vestu a postaviť výstražný trojuholník. Zároveň treba upovedomiť políciu a počkať na jej príchod.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame