Prvá transplantácia obličky na Slovensku: Výročie sa pripomenulo aj modernizáciou transplantačného centra

Oblicky

Na pripomenutie výročia zmodernizujú transplantačné centrum (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Lekári pred 50 rokmi transplantovali prvú obličku na Slovensku. Udialo sa tak v Nemocnici akademika Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch.

Výročie si pripomenuli modernizáciou centra

Doktori si výročie pripomínajú rekonštrukciou a modernizáciou transplantačného centra určeného pre obličky.

„Aj touto cestou si chce vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava uctiť 50. výročie prvej transplantácie obličky na Slovensku a v Bratislave a poskytnúť pacientom aj zdravotníkom moderné prostredie spĺňajúce vysoký hygienický štandard a čo najväčší komfort,“ povedal riaditeľ nemocnice Alexander Mayer.

V minulom roku sa podarilo transplantovať viac ako stokrát 

Aj keď kvôli pandemickým opatreniam bolo transplantácií v minulom roku menej, lekárom sa podarilo zachrániť život 160 pacientom, z toho 115 práve transplantáciou obličky.

„Pred nami však stoja nové výzvy. Systematickým prístupom čo najskôr vrátiť počty odberov a transplantácií na úroveň z obdobia pred pandémiou a zintenzívniť všetky naše aktivity v tejto oblasti,“ uviedol prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti Ľuboslav Beňa.

Kampaňou Sedem životov na problematiku darcovstva a transplantácií orgánov upozorňuje dlhodobo. Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame