Skvelý nápad ako prilákať čitateľov: Z tejto knižnice by si mohli brať príklad aj ostatné

Čitatelia sa môžu tešiť na nové priestory (Zdroj: Freepik/wavebreakmedia_micro)

Vo väčšine knižníc sa návštevníci pohybujú iba vo vnútri. Knižnica Juraja Fádndlyho (KJF) v Trnave však čitateľom od tejto sezóny ponúka novovybudovanú záhradnú čitáreň. Postavili ju v areáli jej sídla na Rázusovej ulici v Trnave. Objekt knižnice od architekta Milana Michala Harminca bol pôvodne bankou. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo v pondelok, 29. mája.

„KJF nie je iba miestom na požičiavanie kníh, no etabluje sa tiež ako kultúrny stánok. Vznikla tak potreba vytvoriť zázemie nielen na čítanie časopisov, ale aj pre stretanie rôznych komunít a kultúrne aktivity, besedy a podobne, na ktoré v budove nemáme dostatočný priestor,“ uviedol pre TASR Pavol Tomašovič, riaditeľ KJF.

Samotnej výstavbe predchádzali zasadnutia s pamiatkarmi, požiadavkám podlieha konečný tvar i výber použitých materiálov. S výstavbou sa začalo vo februári 2022. „Podujatia v záhrade sme robili aj predtým, na voľnom priestranstve,“ povedal Tomašovič.

Nová čitáreň je vybudovaná do písmena L, má jedno poschodie a zastrešuje ju vegetačná strecha. V hlavnej časti sa nachádza viacúčelový priestor, ktorý je situovaný na zeleň. Úplné prepojenie s ňou umožňuje presklená stena. Terasu tvorí pergola s popínavými rastlinami. Objekt je bezbariérový a rovnako tiež prístup k nemu. Jeden vchod nájdete cez dvor knižnice, ďalšie dva z lávok ponad potok Trnávka. Ten mesto vybudovalo v rámci nedávno ukončenej obnovy susediaceho Ružového parku.

Podľa riaditeľa sa náklady na výstavbu vyšplhali na 366 700 eur, pričom investorom bol Trnavský samosprávny kraj (TTSK). V rámci výstavby prebehla aj kompletná obnova 1040 štvorcových metrov záhrady za 82 000 eur. Zasadené boli vzrastlé stromy, kríky a okrasné trávy. Pribudlo taktiež pódium na vonkajšie aktivity, altánok a čaká sa na odliatie sochy nestora slovenského moderného sochárstva Jána Koniarka Dievčatko pod sprchou. Túto sochu umelec svojho času venoval trnavským deťom, no nikdy nebola inštalovaná vo verejnom priestore.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
20. mája sa bude bežať pre pamäť národa: Zúčastnite sa aj vy!

„V knižnici dávame priestor rôznym skupinám detí, mládeže i dospelých. Vlani sme napríklad zrealizovali okolo 600 rôznych podujatí, časť z nich sa do čitárne prenesie,“ dodal riaditeľ KJF. Okrem nich majú naplánované rôzne aktivity, „hlavne prepojené na slovo a literatúru či výtvarné umenie“. TTSK ocenila počas slávnostného otvorenia knihovníkov a knižnice v Trnavskom kraji.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame