Vylepšite si bývanie: Poradíme vám, ako sa zbaviť starej tapety, a aj to, ako aplikovať nové!

Omrzeli sa vám staré tapety alebo váš príbytok potrebuje jednoducho nutnú renováciu? (Zdroj: Freepik/master1305)

Pokiaľ tapety vo svojom príbytku máte tak iste viete, aké ťažké je ich aplikovanie. Ešte väčším orieškom však môže byť staré tapety odstrániť. Tapety sa trhajú, zle sa s nimi manipuluje, na stenách zostávajú zvyšky lepidla… Pokiaľ idete ihneď aplikovať nové, musíte mať pripravený čistý a rovný povrch, čiže je žiadúce sa starých nánosov úplne zbaviť. Ak viete, ako na to, zvládnete to raz dva!

V prvom rade myslite na odstránenie

Omrzeli sa vám staré tapety alebo váš príbytok potrebuje jednoducho nutnú renováciu? Či už budete dávať nové tapety, stenu omietnete, alebo sa rozhodnete izbu vymaľovať klasickou interiérovou farbou, musíte najprv odstrániť to, čo na stene aktuálne je.

Ako na to?

Je dôležité vedieť, aký druh tapety idete odstraňovať. Podľa toho si jednoduchšie zvolíte spôsob – buď suchý, alebo si vezmete na pomoc vodu. Metóda odstránenia sa líši od druhu tapiet, preto sme si pripravili prehľad jednotlivých materiálov a toho, čo na ne zaberá.

Predtým, než sa pustíte do odstraňovania tapiet, pripravte sa! Je to obzvlášť potrebné najmä v prípade, že idete využiť mokrú metódu. V tom prípade určite nezabudnite na vypnutie elektrického prúdu!

Potom vám postačí už len dôkladne prikryť podlahu, aby ste predišli jej poškodeniu. Následne nábytok premiestnite do inej miestnosti alebo aspoň do stredu izby, prikryte ho fóliou ako v prípade maľovania, a pripravte si zásobu odpadkových vriec na strhnuté kusy tapiet.

Ako zlikvidovať papierové tapety?

Staré papierové tapety držia na stenách ako priklincované – preto si na pomoc vezmite odstraňovač tapiet, ktorý zmiešajte s horúcou vodou. Uľahčí vám to prácu nielen s odstránením samotnej papierovej vrty, ale tiež dôkladne rozpustí aj lepidlo pod nimi.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Viete, ako správne vyčistiť drevenú dosku na krájanie? S týmito radami bude ako nová aj po rokoch!

Zarobený roztok aplikujte na stenu pomocou štetca alebo rozprašovača, nechajte pôsobiť (pokojne aj pol hodinu), a proces opakujte až pokiaľ roztok neprenikne k podkladovej vrstve, teda ku stene. Akonáhle sa tapeta dostatočne napije roztokom, jednoducho ju škrabkou zlupnete bez toho, aby sa vám trhala.

Ako zlikvidovať vinylové tapety?

Vinylové tapety sú o niečo odolnejšie, ale nemusíte sa obávať, že by ste sa ich nezbavili. Princíp je veľmi podobný ako pri papierových. Rozdiel je len v tom, že vinylové tapety sú vodeodolné, preto je potrebné, aby ste ju pred aplikovaním roztoku trochu poprepichovali alebo ponatŕhali.

Ako zlikvidovať vliesové tapety?

Odstránenie vliesových tapiet je otázkou niekoľkých minút. Stačí nájsť odlupujúci sa roh, prípadne si pomôcť nožom a tapetu jednoducho stiahnuť zo steny. Akonáhle máte hotovo, stena je rovno pripravená na lepenie novej tapety alebo na maľovanie.

Staré sú preč, poďme na nové!

Kvalitné tapety treba lepiť na čistý a rovný povrch, prípadné nerovnosti a pukliny preto opravte. Čerstvú omietku, sadrokartón alebo farbený podklad nezabudnite opatriť penetráciou, ktorá zaistí, že nedôjde k predčasnému vyschnutiu lepidla.

Akonáhle budete mať tapety kúpené, skontrolujte, či nie sú poškodené alebo či sa jednotlivé role nelíšia napríklad farebnosťou. Následne si zmerajte výšku miestnosti a k dĺžke tapiet pripočítajte ešte aspoň 5 cm pri spodnom aj hornom okraji. 

Odrežte prvých pár pruhov tapety a pre istotu ich najskôr vyskladajte vedľa seba na zem. Vzory by na seba mali nadväzovať. Pokiaľ chcete, označte si jednotlivé pruhy tapiet číslom tak, aby ste pri lepení zachovali správne poradie.

Hor sa do práce!

Podobne ako pri odstraňovaní tapiet, aj pri ich lepení odsuňte nábytok do stredu miestnosti a zakryte ho fóliou. Vypnite elektrický prúd a odmontujte zo steny všetky vypínače a zásuvky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Svetelný LED pás dodá vašej kuchyni šmrnc: S týmto návodom ho zvládnete zapojiť aj sami

Ako na to podľa druhu tapety?

  • Vliesové – keď máte všetko pripravené, naneste si lepidlo valčekom priamo na stenu. Začiatok tapety priložte k vrchnému okraju steny tak, aby ju o 5 centimetrov presahoval. Tapetu vyhladzujte od jej stredu ku kraju pomocou tapetovacej stierky. Predídete tak vzniku vzduchových bublín.Presahy pri strope a podlahe zatlačte pomocou stierky do rohov a odrežte ich nožom. Ďalší pruh tapety prikladajte tesne vedľa prvého, prekrývať by sa mali len v ťažkých miestach a rohoch. Na zahladenie hrán na spojoch použite gumový valček.
  • Vinylové – Postup lepenia vinylových tapiet je obdobný ako v prípade tapiet vliesových. Jediným rozdielom je nanášanie lepidla, ktoré tentoraz patrí priamo na tapetu, kde sa nechá zhruba 3–5 minút nasiaknuť.
  • Papierové – Pri lepení papierových tapiet postupujte rovnako ako v predošlých prípadoch. Rozdiel je len v tom, že lepidlo naneste na stenu aj na tapetu. Pozor na to, že čas na nasiaknutie papierových tapiet je iba 1–2 minúty!

Sledujte nás aj na Facebooku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame